Minister welwillend tegenover verbod op seks met dood lichaam
DEN HAAG (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid Dilan Yeşilgöz "voelt er wel wat voor" om seksuele handelingen met lichamen van overledenen strafbaar te stellen. Ze zei dat in antwoord op vragen van Tweede Kamerleden. Een definitief besluit volgt pas later. In het voorjaar gaat de minister inhoudelijk in op het advies van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC), dat valt onder haar eigen ministerie, om necrofilie expliciet wettelijk te verbieden.
Diverse partijen in de Tweede Kamer zien graag dat de minister dit advies volgt. Nu bestaat in Nederland geen specifiek wetsartikel tegen necrofilie. Lilian Helder (PVV) noemde necrofilie tijdens het debat "een ernstige inbreuk op de integriteit van de overledene". Ze wees erop dat het in andere westerse landen, zoals Duitsland, Frankrijk, Engeland en de VS, wel strafbaar is.
Andere partijen denken er net zo over. "Toen ik las dat het niet strafbaar is om seks te hebben met een lijk, dacht ik: hè, hebben we dat niet geregeld?", reageerde Anne Kuik van het CDA. Ook haar lijkt het goed om dat alsnog te regelen. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen zei het "niet meer dan eens" te kunnen zijn met het pleidooi. Niet alle partijen hebben er al inhoudelijk op gereageerd.
Bescherming
"Persoonlijkheidsrechten, in het bijzonder het recht op bescherming van de lichamelijke integriteit en de persoonlijke levenssfeer, werken na het overlijden door", schreef het WODC begin deze maand. "Ook na het overlijden verdient het lichaam daarom bescherming. Het moet op een integere manier worden behandeld. Aantasting van een overleden lichaam heeft bovendien een grote impact op nabestaanden en anderen in de samenleving."
De voorganger van Yeşilgöz, Ferd Grapperhaus, gaf vorig jaar opdracht tot het WODC-onderzoek. Hij zei er toen bij dat necrofilie weinig voorkomt en meestal in combinatie met moord of doodslag, waarvoor de daders dan wel worden vervolgd.
Meer uit Binnenland
GRANADILLA DE ABONA (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip m/v Hondius komt zondag om 05.30 uur lokale tijd aan bij Tenerife (06.30 uur Nederlandse tijd). Het gaat voor anker in de buurt van Granadilla de Abona, aan de zuidkant van het eiland. Vanaf ongeveer 08.00 uur lokale tijd (09.00 uur in Nederland) kunnen de eerste mensen naar de wal worden gebracht. Daarna gaan ze meteen door naar het vliegveld, heeft de rederij Oceanwide Expeditions zaterdagavond laten weten.
59 minuten geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag vijf mensen aangehouden. Eerder waren er drie aanhoudingen, daar zijn er nu twee aan toegevoegd.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Circa 29 opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius vliegen zondag van Tenerife naar Eindhoven. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Onder hen zijn zowel Nederlanders als mensen uit andere landen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het housefestival Music On in Amsterdam gaat dit weekeinde definitief niet door. De gemeente heeft zaterdag op het laatste moment de vergunning voor het feest ingetrokken. De organisator spande een kort geding aan om het besluit terug te laten draaien, maar de rechter heeft dat afgewezen. De reden daarvoor is nog niet bekend.
7 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij demonstraties rondom het azc in Ter Apel heeft de politie zaterdag drie mensen aangehouden. Twee personen voor belediging en één voor het zich niet kunnen legitimeren. De demonstraties verliepen verder zonder grote incidenten. Even na 15.00 uur verlieten de laatste actievoerders het terrein voor het azc. Zij zijn vervolgens buiten het dorp in bussen gestapt.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - De directeur-generaal van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) heeft zich direct gericht tot de bevolking van Tenerife, waar zondag het door hantavirus getroffen schip m/v Hondius wordt verwacht. Tedros Adhanom Ghebreyesus drukt de inwoners van het Spaanse eiland op het hart dat zij een gering risico lopen en dat de samenwerkende landen en gezondheidsautoriteiten er alles aan doen om dat zo te houden.
9 uur geleden