Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister: wachtlijsten in tbs-klinieken pas in 2026 weggewerkt

Minister: wachtlijsten in tbs-klinieken pas in 2026 weggewerkt

DEN HAAG (ANP) - Het tekort aan plekken in de tbs-klinieken houdt naar verwachting nog aan tot 2026. Dat schrijft Franc Weerwind aan de Tweede Kamer. De minister voor Rechtsbescherming zegt dat het lastig is om de capaciteit snel op te krikken, zelfs met "verstrekkende en onconventionele maatregelen" zoals de bouw van tijdelijke klinieken. Zolang er geen plek is in een kliniek, moeten de tbs'ers op een plek wachten in de gevangenis.

Weerwind schrijft dat het tbs-systeem verstopt is geraakt en dat de doorstroom maar moeizaam op gang komt. De ongebruikelijke noodoplossingen waar het ministerie van Justitie naar keek, bleken in de praktijk moeilijk tot stand te brengen. Tijdelijke bouw kan ook zomaar twee jaar op zich laten wachten, nog los van het feit dat de gemeenten vaak niet willen meewerken.

De komende periode blijft de nood daarom hoog, waarschuwt de minister. Alleen "dankzij aanvullende inspanningen" van de klinieken zou dat probleem nog nog langer aanhouden dan de ruim drie jaar die hij nu voorziet.

Volgens de meest recente cijfers uit oktober 2021 wachtten 82 mensen op een plek in de kliniek. Weerwinds voorganger Sander Dekker liet dat aantal "bewust verder toenemen zover nodig", schreef Dekker een halfjaar geleden. Hij waarschuwde wel dat de mensen op de wachtlijst (zogenoemde tbs-passanten) na een tijdje wachten wel recht hebben op een schadevergoeding. In 2020 telde Nederland 1403 tbs'ers, van wie 78 vrouwen.

Meer uit Politiek

Bikker wil dat staat betaalt voor beveiliging Joodse instellingen

DEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.

10 minuten geleden
Paternotte: Jetten heeft als premier boven op asielwetten gezeten

DEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.

3 uur geleden
Wilders neemt geen verantwoordelijkheid voor verworpen asielwet

DEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.

4 uur geleden
Brekelmans : D66 zocht redenen om tegen asielwetten te stemmen

DEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."

4 uur geleden
Oud-PVV'er Markuszower beticht PVV van politiek theater

DEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".

4 uur geleden
PVV geeft, na eigen asieldraai, D66 schuld van sneuvelen asielwet

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft D66 de schuld dat de asielnoodmaatregelenwet dinsdag geen meerderheid kreeg in de Eerste Kamer. Die wet sneuvelde, omdat een aanpassing die hulp aan illegalen niet langer strafbaar maakt het ook niet haalde. Die was nodig voor het CDA en de SGP om de wet aan een meerderheid te helpen.

4 uur geleden
Van den Brink: wegstemmen asielwetten 'gemiste kans'

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt het "een gemiste kans" dat de Eerste Kamer de asielnoodmaatregelenwet van zijn voorganger Marjolein Faber (PVV) heeft weggestemd. Hij wil zo snel mogelijk met alternatieve routes komen om een aantal maatregelen die daardoor niet doorgaan, alsnog bij wet te regelen.

4 uur geleden