Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister: wachtlijsten in tbs-klinieken pas in 2026 weggewerkt

Minister: wachtlijsten in tbs-klinieken pas in 2026 weggewerkt

DEN HAAG (ANP) - Het tekort aan plekken in de tbs-klinieken houdt naar verwachting nog aan tot 2026. Dat schrijft Franc Weerwind aan de Tweede Kamer. De minister voor Rechtsbescherming zegt dat het lastig is om de capaciteit snel op te krikken, zelfs met "verstrekkende en onconventionele maatregelen" zoals de bouw van tijdelijke klinieken. Zolang er geen plek is in een kliniek, moeten de tbs'ers op een plek wachten in de gevangenis.

Weerwind schrijft dat het tbs-systeem verstopt is geraakt en dat de doorstroom maar moeizaam op gang komt. De ongebruikelijke noodoplossingen waar het ministerie van Justitie naar keek, bleken in de praktijk moeilijk tot stand te brengen. Tijdelijke bouw kan ook zomaar twee jaar op zich laten wachten, nog los van het feit dat de gemeenten vaak niet willen meewerken.

De komende periode blijft de nood daarom hoog, waarschuwt de minister. Alleen "dankzij aanvullende inspanningen" van de klinieken zou dat probleem nog nog langer aanhouden dan de ruim drie jaar die hij nu voorziet.

Volgens de meest recente cijfers uit oktober 2021 wachtten 82 mensen op een plek in de kliniek. Weerwinds voorganger Sander Dekker liet dat aantal "bewust verder toenemen zover nodig", schreef Dekker een halfjaar geleden. Hij waarschuwde wel dat de mensen op de wachtlijst (zogenoemde tbs-passanten) na een tijdje wachten wel recht hebben op een schadevergoeding. In 2020 telde Nederland 1403 tbs'ers, van wie 78 vrouwen.

Meer uit Politiek

Schoof: goed nieuws dat Revolutionaire Garde op terreurlijst komt

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof vindt het "goed nieuws" dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken hebben besloten de Iraanse Revolutionaire Garde op de lijst van terroristische organisaties te zetten. "Nederland heeft hier jarenlang voor gepleit", memoreert de partijloze premier in een tweet.

4 uur geleden
Van Weel: over maand besluit nieuw EU-sanctiepakket tegen Rusland

BRUSSEL (ANP) - Onder de EU-ministers van Buitenlandse Zaken is brede steun om snel een nieuw sanctiepakket op te leggen aan Rusland, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken). Niet in de laatste plaats omdat de situatie voor Oekraïners onleefbaar is door de kou. Het is Oekraïne daarnaast niet duidelijk hoe serieus Rusland is in de onderhandelingen over vrede.

5 uur geleden
D66, VVD en CDA ronden coalitieakkoord af na input fracties

DEN HAAG (ANP) - De partijleiders van D66, VVD en CDA hebben donderdag het coalitieakkoord helemaal afgemaakt. Zij hebben nog een paar "kleine aanpassingen" gemaakt na terugkoppeling uit de fracties. Die fracties hadden het akkoord woensdagavond al goedgekeurd.

7 uur geleden
Van Marum wacht onderzoek af over overname bedrijf achter DigiD

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum van Digitalisering wil nog niets zeggen over mogelijk overheidsingrijpen rond de verkoop van Solvinity, het bedrijf achter DigiD. Hij wacht onderzoeken van twee toezichthouders af.

9 uur geleden
Stagevergoeding verplichten kan, maar minister ziet ook dilemma's

DEN HAAG (ANP) - Het wettelijk verplichten van stagevergoedingen is mogelijk, maar brengt ook "wezenlijke dilemma's" met zich mee, laat demissionair onderwijsminister Gouke Moes weten aan de Tweede Kamer. Een Kamermeerderheid wil zo'n wettelijke verplichting voor stagiairs, maar het definitieve besluit laat Moes over aan zijn opvolger.

10 uur geleden
Ook Van Oosten vindt verbetering strafrecht 'wel erg lang' duren

DEN HAAG (ANP) - Het duurt "wel erg lang" om problemen in de strafrechtketen op te lossen, vindt ook demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD). Tegelijkertijd zei hij dat er hard aan wordt gewerkt, en kon hij de Tweede Kamer weinig meer beloven dan dat. De strafrechtketen bestaat uit alle organisaties die ervoor zorgen dat strafbare feiten worden opgespoord, berecht en bestraft.

10 uur geleden
Van Weel: Iraanse Garde op terroristenlijst zetten is belangrijk

BRUSSEL (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) heeft er goede hoop op dat de EU-ministers van Buitenlandse Zaken donderdag ermee instemmen de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) op de Europese terrorismelijst te zetten. Met het dodelijke geweld tegen Iraanse demonstranten heeft het Iraanse regime "een behoorlijke grens" overschreden, zei hij voor het begin van de vergadering met zijn EU-collega's. Het is belangrijk om de ruggengraat van de Iraanse overheid als terroristische organisatie te beschouwen, zei hij in Brussel.

11 uur geleden