Minister: wachtlijsten in tbs-klinieken pas in 2026 weggewerkt
DEN HAAG (ANP) - Het tekort aan plekken in de tbs-klinieken houdt naar verwachting nog aan tot 2026. Dat schrijft Franc Weerwind aan de Tweede Kamer. De minister voor Rechtsbescherming zegt dat het lastig is om de capaciteit snel op te krikken, zelfs met "verstrekkende en onconventionele maatregelen" zoals de bouw van tijdelijke klinieken. Zolang er geen plek is in een kliniek, moeten de tbs'ers op een plek wachten in de gevangenis.
Weerwind schrijft dat het tbs-systeem verstopt is geraakt en dat de doorstroom maar moeizaam op gang komt. De ongebruikelijke noodoplossingen waar het ministerie van Justitie naar keek, bleken in de praktijk moeilijk tot stand te brengen. Tijdelijke bouw kan ook zomaar twee jaar op zich laten wachten, nog los van het feit dat de gemeenten vaak niet willen meewerken.
De komende periode blijft de nood daarom hoog, waarschuwt de minister. Alleen "dankzij aanvullende inspanningen" van de klinieken zou dat probleem nog nog langer aanhouden dan de ruim drie jaar die hij nu voorziet.
Volgens de meest recente cijfers uit oktober 2021 wachtten 82 mensen op een plek in de kliniek. Weerwinds voorganger Sander Dekker liet dat aantal "bewust verder toenemen zover nodig", schreef Dekker een halfjaar geleden. Hij waarschuwde wel dat de mensen op de wachtlijst (zogenoemde tbs-passanten) na een tijdje wachten wel recht hebben op een schadevergoeding. In 2020 telde Nederland 1403 tbs'ers, van wie 78 vrouwen.
Meer uit Politiek
GIETEN (ANP) - De provincie Drenthe en de gemeenten Aa en Hunze, Assen en Midden-Drenthe roepen op tot een "urgente en voortvarende aanpak" van schade door aardbevingen. Dat staat in een brief aan Jo-Annes de Bat, staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei, waarover RTV Drenthe bericht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.
1 dag geleden