Minister VS: vasthouden IS-strijders in kampen Syrië onhoudbaar
ROME (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken slaat alarm over de grootschalige detentie van voormalige IS-strijders in Syrische kampen. Antony Blinken sprak op een bijeenkomst in Rome over een "onhoudbare situatie". Hij zei dat Washington landen blijft oproepen om hun Syriëgangers te repatriëren.
De VS schatten dat nog zo'n 10.000 strijders vastzitten in kampen van de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF). Die overwegend Koerdische groep werkte nauw samen met de Amerikanen tijdens de strijd tegen Islamitische Staat (IS) in Syrië.
Terreurorganisatie IS had voorheen een enorm gebied in Syrië in handen. Dat kalifaat stortte na enkele jaren in en veel voormalige IS-strijders en hun gezinnen kwamen terecht in kampen van de SDF. Veel landen zijn niet happig om hun Syriëgangers daar op te halen.
Nederland repatrieerde enkele weken geleden nog wel een IS-vrouw en drie kinderen. Een Nederlandse rechtbank had eerder dit jaar bepaald dat de Staat zich moest inspannen de vrouw, Ilham B., naar Nederland te krijgen. Ze kan dan aanwezig zijn bij haar proces.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.
34 minuten geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft zijn gast uit Rusland, president Vladimir Poetin, gezegd dat de wereld moet terugkeren naar vrede. Modi zei dat India geen neutraal land is, maar aan de kant van de vrede staat.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
15 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
15 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
20 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
20 uur geleden