Minister VS: vasthouden IS-strijders in kampen Syrië onhoudbaar
ROME (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken slaat alarm over de grootschalige detentie van voormalige IS-strijders in Syrische kampen. Antony Blinken sprak op een bijeenkomst in Rome over een "onhoudbare situatie". Hij zei dat Washington landen blijft oproepen om hun Syriëgangers te repatriëren.
De VS schatten dat nog zo'n 10.000 strijders vastzitten in kampen van de Syrische Democratische Strijdkrachten (SDF). Die overwegend Koerdische groep werkte nauw samen met de Amerikanen tijdens de strijd tegen Islamitische Staat (IS) in Syrië.
Terreurorganisatie IS had voorheen een enorm gebied in Syrië in handen. Dat kalifaat stortte na enkele jaren in en veel voormalige IS-strijders en hun gezinnen kwamen terecht in kampen van de SDF. Veel landen zijn niet happig om hun Syriëgangers daar op te halen.
Nederland repatrieerde enkele weken geleden nog wel een IS-vrouw en drie kinderen. Een Nederlandse rechtbank had eerder dit jaar bepaald dat de Staat zich moest inspannen de vrouw, Ilham B., naar Nederland te krijgen. Ze kan dan aanwezig zijn bij haar proces.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie stuurt acht vliegtuigen met hulpgoederen naar Soedan vanwege het gewapende conflict in de regio Darfur. De eerste vlucht met 100 ton aan water, verzorgingsmiddelen en medicijnen is vrijdag afgeleverd. De overige vluchten vertrekken in december en januari.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland ziet het feit dat Oekraïne afziet van zijn doel om lid te worden van de NAVO als de "hoeksteen" voor verdere gesprekken om een einde te maken aan de oorlog. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky kwam de Russen zondag tegemoet door die wens te laten vallen. Wel wil hij veiligheidsgaranties van het Westen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet veiligheidsgaranties van de EU krijgen, vinden de ministers van Buitenlandse Zaken van onder andere Duitsland, Denemarken, Estland en Litouwen. De ministers van Denemarken en Estland hebben maandag gezegd daar een bijdrage aan te willen leveren, waarbij Estland concreet het sturen van troepen noemde. Het gebruik van de bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne maakt volgens deze ministers eveneens deel uit van veiligheidsgaranties.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Toeristen staan voor een dichte deur bij het Louvre, het immens populaire museum in Parijs. Honderden medewerkers hebben voor een staking gestemd, melden de bonden maandag.
2 uur geledenSAFI (ANP/RTR) - Het dodental na de plotselinge overstromingen zondag in de Marokkaanse kuststad Safi is opgelopen naar zeker 37, meldden Marokkaanse autoriteiten. In een uur tijd viel er zoveel regen dat tientallen huizen en winkels onder water kwamen te staan. Ook werden auto's meegesleurd en is er schade ontstaan aan wegen in omliggende gebieden.
2 uur geledenCANBERRA (ANP) - De Australische politiek gaat de wapenwetgeving aanscherpen na de Bondi Beach-aanslag. Premier Anthony Albanese bevestigde na politiek topoverleg met leiders van deelstaten dat er landelijke maatregelen komen, berichten omroep ABC en 9News.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische punkband Pussy Riot is in Rusland op de lijst met extremistische organisaties gezet. Daardoor zijn niet alleen de optredens van de groep verboden, maar wordt het bijvoorbeeld ook illegaal om berichten van de band op sociale media te liken.
2 uur geleden