Minister VS: staatssteun China risico voor andere landen
SAN FRANCISCO (ANP) - De forse financiële steun van de Chinese overheid voor bepaalde bedrijfstakken is mogelijk een risico voor andere landen. Dat was de boodschap die de Amerikaanse minister van Financiën, Janet Yellen, had voor haar Chinese evenknie He Lifeng.
"We hebben gesproken over problemen met overaanbod die zijn ontstaan en kunnen ontstaan in sectoren waarin China sterk investeert", zei Yellen op een persconferentie. "Ik beschouw dat als een risico."
In de aanloop naar de ontmoeting tussen de Amerikaanse president Joe Biden en de Chinese president Xi Jinping later deze week, spraken de ministers van financiën van verschillende landen aan de Pacifische Oceaan met elkaar. Na de ontmoeting van Yellen met He brachten beide economische grootmachten verklaringen uit waarin ze beloofden om een gelijker speelveld te creëren.
De Chinese staatssteun voor de eigen industrie is al jarenlang een internationaal twistpunt. Naast de Verenigde Staten klagen ook de Europese Unie en Japan dat dit leidt tot dumping van bijvoorbeeld goedkoop staal of aluminium op hun eigen markten. Brussel voerde de afgelopen jaren meerdere importheffingen in tegen Chinees metaal om die vermeende oneerlijke concurrentie tegen te gaan.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bakkers rekenen op een iets betere oliebollenverkoop rond de jaarwisseling door het verwachte koude en droge weer. Volgens Bakker Van Maanen, met tientallen vestigingen in Nederland, kunnen gunstige weersomstandigheden zorgen voor wel 15 tot 20 procent meer verkopen. De wat kleinere keten Meesterbakker Voskamp denkt dat het weer vooral de kwaliteit van de oliebol ten goede komt, omdat die bij droog weer knapperiger blijft dan bij regenachtige omstandigheden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in november licht gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,3 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In oktober waren de prijzen gelijk aan die van een jaar eerder.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan tijdens het begin van de laatste week van 2025. Onder andere techaandelen eindigden in de min.
9 uur geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.
13 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Airbus heeft twee orders voor tientallen toestellen uit China ontvangen van in totaal 8,2 miljard dollar (ongeveer 7 miljard euro). Met de bestellingen van twee Chinese luchtvaartmaatschappijen vergroot de Europese vliegtuigbouwer zijn marktaandeel in de op een na grootste economie ter wereld.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen aan de laatste korte week van het jaar. Beleggers deden het rustig aan in de laatste dagen van het sterke beursjaar 2025. Op donderdag 1 januari blijft Wall Street de hele dag dicht, net als alle andere beurzen.
16 uur geleden