Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister voorstander van verlengen groeifonds na 2025

Minister voorstander van verlengen groeifonds na 2025

DEN HAAG (ANP) - Minister Micky Adriaansens van Economische Zaken zou het een goede zaak vinden als projecten ook na 2025 investeringen uit het Nationaal Groeifonds kunnen aanvragen. "We moeten zo ontzettend opletten dat we blijven investeren." Investeren is ook nodig op de lange termijn, aldus de bewindsvrouw. "Ik zou daar een voorstander van zijn, maar het is uiteraard een kabinetsbesluit."

In het Nationaal Groeifonds zit in principe 20 miljard euro, voor vijf investeringsrondes tussen 2021 en 2025. Vrijdag presenteerde Adriaansens, samen met voorzitter Rianne Letschert van de adviescommissie die aanvragen beoordeelt, de derde ronde aan investeringen, ter waarde van 4 miljard euro. Projecten kunnen onder strenge voorwaarden een beroep doen op geld uit het groeifonds als zij werken aan het verbeteren van het verdienvermogen van Nederland.

Internationaal "lopen wij echt wel achter", ziet Adriaansens. Ze wijst op de miljardeninvesteringen die de Verenigde Staten doen in onder meer onderzoek en innovatie. "Willen wij een relevante speler zijn op de wereldmarkt, zodat we onze waardes kunnen verdedigen (...) dan moeten we blijven investeren." Dat is ook belangrijk "om te zorgen voor een goede toekomst voor Nederland" en voor het oplossen van problemen die een dreiging vormen voor de economie. Zo gaat er in de derde ronde geld naar projecten die het onderwijs moeten verbeteren of het grote tekort aan arbeidskrachten deels moeten oplossen. Ook zijn er plannen die bijdragen aan de energietransitie.

Belang verdienvermogen

Zelfs in tijden van bezuinigingen is het volgens Adriaansens belangrijk om geld te steken in het verdienvermogen van Nederland, "zodat het vliegwiel blijft draaien". Ook belastinggeld moet immers ergens vandaan komen. Vanuit het kabinet en vanuit de Kamer wordt steeds vaker gekeken naar het geld in het Nationaal Groeifonds om andere plannen van te betalen. Adriaansens liet tijdens de persconferentie over de derde ronde duidelijk weten dat het niet de bedoeling is dat het geld in het fonds wordt gebruikt voor andere doeleinden: "Het is geen graaifonds", herhaalde zij.

Het fonds werd in het leven geroepen toen de rente historisch laag was, en geld lenen de schatkist zelfs geld opleverde. Nu die situatie verleden tijd is, neemt de kritiek op het groeifonds ook toe. De directeur van het Centraal Planbureau Pieter Hasekamp noemde de groeifondsmiljarden in zijn EW-economielezing "geld op zoek naar een bestemming". Die kritiek is volgens Adriaansens niet terecht. Ze wijst op de strenge criteria waar een project aan moet voldoen om in aanmerking te komen voor investeringen.

Meer uit Politiek

CU steunt asielplannen kabinet, was eerder tegen asielnoodwet

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is van plan om de recente asielplannen van het kabinet te steunen. De partij stemde eerder juist tegen de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet, waar dezelfde maatregelen in zaten. Dat bevestigt de partij na berichtgeving van De Telegraaf.

36 minuten geleden
Jetten naar ziekenhuis, bezoek Bonaire en Aruba aangepast

KRALENDIJK (ANP) - Premier Rob Jetten moest dinsdagochtend naar het ziekenhuis van Bonaire nadat hij ergens door was geprikt tijdens het zwemmen. Hij kreeg een allergische reactie, maar heeft er geen ernstige verwondingen aan overgehouden. Het is niet duidelijk waardoor de minister-president werd geprikt.

45 minuten geleden
Yeşilgöz: Nederland wil meer bijdragen in Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Nederland is bereid meer bij te dragen aan de bescherming van de Straat van Hormuz, zei minister Dilan Yeşilgöz (Defensie) dinsdag in Brussel. Hoe die bijdrage er straks uit komt te zien, is afhankelijk van wat andere landen, verenigd in de zogenoemde Hormuz-coalitie, kunnen bijdragen, zei de minister na afloop van een videovergadering met de defensieministers van deze landen.

47 minuten geleden
Geen steun voor coalitieplan voor 'vrijheidsbijdrage' bedrijven

DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid keert zich tegen het plan van de minderheidscoalitie om het bedrijfsleven te laten meebetalen aan extra investeringen in defensie via de premies voor het arbeidsongeschiktheidsfonds (Aof). Een oproep van de SP om geld uit dit fonds alleen te besteden aan verbetering van arbeidsongeschiktheidsregelingen, kreeg steun van de voltallige oppositie.

1 uur geleden
Kamer wil af van ruimere aftrek hypotheekrente, coalitie verdeeld

DEN HAAG (ANP) - Een Kamermeerderheid wil dat het kabinet een verruiming van de hypotheekrenteaftrek voorkomt. Onder meer de regeringspartijen D66 en CDA stemden in met een motie van die strekking van GroenLinks-PvdA. Coalitiepartner VVD was tegen het voorstel.

4 uur geleden
Hermans: procedure Radboudumc rond hantavirus niet goed geweest

DEN HAAG (ANP) - De gevolgde procedure rond de met het hantavirus besmette patiënt in het Radboudumc is "niet goed geweest", zegt gezondheidsminister Sophie Hermans (VVD) tijdens het wekelijkse vragenuur. Twaalf medewerkers van het Nijmeegse ziekenhuis moeten hierdoor uit voorzorg voor zes weken in quarantaine.

5 uur geleden
Vertrouwen in politici en Tweede Kamer op dieptepunt

DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlanders in politiek Den Haag daalde vorig jaar tot het laagste niveau sinds 2012. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldt dit op basis van het onderzoek Sociale samenhang en welzijn dat sinds 2012 wordt afgenomen. Een vijfde van de 15-plussers had in 2025 vertrouwen in politici, terwijl een kwart vertrouwen had in de Tweede Kamer. Zo'n 7600 mensen vulden de enquête in.

13 uur geleden