Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister voorstander van verlengen groeifonds na 2025

Minister voorstander van verlengen groeifonds na 2025

DEN HAAG (ANP) - Minister Micky Adriaansens van Economische Zaken zou het een goede zaak vinden als projecten ook na 2025 investeringen uit het Nationaal Groeifonds kunnen aanvragen. "We moeten zo ontzettend opletten dat we blijven investeren." Investeren is ook nodig op de lange termijn, aldus de bewindsvrouw. "Ik zou daar een voorstander van zijn, maar het is uiteraard een kabinetsbesluit."

In het Nationaal Groeifonds zit in principe 20 miljard euro, voor vijf investeringsrondes tussen 2021 en 2025. Vrijdag presenteerde Adriaansens, samen met voorzitter Rianne Letschert van de adviescommissie die aanvragen beoordeelt, de derde ronde aan investeringen, ter waarde van 4 miljard euro. Projecten kunnen onder strenge voorwaarden een beroep doen op geld uit het groeifonds als zij werken aan het verbeteren van het verdienvermogen van Nederland.

Internationaal "lopen wij echt wel achter", ziet Adriaansens. Ze wijst op de miljardeninvesteringen die de Verenigde Staten doen in onder meer onderzoek en innovatie. "Willen wij een relevante speler zijn op de wereldmarkt, zodat we onze waardes kunnen verdedigen (...) dan moeten we blijven investeren." Dat is ook belangrijk "om te zorgen voor een goede toekomst voor Nederland" en voor het oplossen van problemen die een dreiging vormen voor de economie. Zo gaat er in de derde ronde geld naar projecten die het onderwijs moeten verbeteren of het grote tekort aan arbeidskrachten deels moeten oplossen. Ook zijn er plannen die bijdragen aan de energietransitie.

Belang verdienvermogen

Zelfs in tijden van bezuinigingen is het volgens Adriaansens belangrijk om geld te steken in het verdienvermogen van Nederland, "zodat het vliegwiel blijft draaien". Ook belastinggeld moet immers ergens vandaan komen. Vanuit het kabinet en vanuit de Kamer wordt steeds vaker gekeken naar het geld in het Nationaal Groeifonds om andere plannen van te betalen. Adriaansens liet tijdens de persconferentie over de derde ronde duidelijk weten dat het niet de bedoeling is dat het geld in het fonds wordt gebruikt voor andere doeleinden: "Het is geen graaifonds", herhaalde zij.

Het fonds werd in het leven geroepen toen de rente historisch laag was, en geld lenen de schatkist zelfs geld opleverde. Nu die situatie verleden tijd is, neemt de kritiek op het groeifonds ook toe. De directeur van het Centraal Planbureau Pieter Hasekamp noemde de groeifondsmiljarden in zijn EW-economielezing "geld op zoek naar een bestemming". Die kritiek is volgens Adriaansens niet terecht. Ze wijst op de strenge criteria waar een project aan moet voldoen om in aanmerking te komen voor investeringen.

Meer uit Politiek

Tielen: goed dat advies er is om minder vlees te eten

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.

2 dagen geleden
Stikstofrekengrens verhogen 'hele klus' voor Wiersma

DEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."

2 dagen geleden
Minister maakt grappen over doodsbedreigingen tegen Hoofdpiet

DEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".

2 dagen geleden
Nog geen doorbraak in formatie na gesprek tussen partijleiders

DEN HAAG (ANP) - Een gesprek tussen informateur Sybrand Buma en de partijleiders van D66, VVD, GroenLinks-PvdA, CDA en JA21 heeft nog geen doorbraak opgeleverd in de kabinetsformatie. Dat heeft D66-voorman Rob Jetten gezegd na afloop van het overleg. Dat was volgens Buma noodzakelijk, omdat hij onder meer door onderlinge blokkades op dit moment geen coalitiemogelijkheden ziet.

2 dagen geleden
Minister: Halsema wil 'terecht' onderzoek naar vuurwerk in ArenA

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Foort van Oosten (Justitie en Veiligheid) vindt het "terecht" dat burgemeester Femke Halsema van Amsterdam gevraagd heeft om onderzoek naar het vuurwerkincident bij de voetbalwedstrijd Ajax - FC Groningen. Het duel in de Johan Cruyff ArenA werd al na vijf minuten gestaakt omdat Ajax-fans massaal vuurwerk afstaken op de tribunes.

2 dagen geleden
Partijleiders in gesprek met informateur over vervolg formatie

DEN HAAG (ANP) - De partijleiders van D66, VVD, GroenLinks-PvdA, CDA en JA21 zijn aangeschoven bij informateur Sybrand Buma (CDA) om te praten over het vervolg van de formatie. De politici herhaalden bekende standpunten tegenover de verzamelde pers voordat ze naar binnen gingen.

2 dagen geleden
Invoering hogere stikstofgrens op 1 januari nog zeer onzeker

DEN HAAG (ANP) - De invoering op 1 januari van een soepelere stikstofgrens is nog altijd zeer onzeker. Het demissionaire kabinet kan dit plan om Nederland van het stikstofslot te halen alleen doorzetten als aan harde voorwaarden is voldaan. Dat is sinds de plannen in oktober werden aangekondigd nog niet erg opgeschoten, bevestigen ingewijden na een bericht van RTL Nieuws.

2 dagen geleden