Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister voorstander van verlengen groeifonds na 2025

Minister voorstander van verlengen groeifonds na 2025

DEN HAAG (ANP) - Minister Micky Adriaansens van Economische Zaken zou het een goede zaak vinden als projecten ook na 2025 investeringen uit het Nationaal Groeifonds kunnen aanvragen. "We moeten zo ontzettend opletten dat we blijven investeren." Investeren is ook nodig op de lange termijn, aldus de bewindsvrouw. "Ik zou daar een voorstander van zijn, maar het is uiteraard een kabinetsbesluit."

In het Nationaal Groeifonds zit in principe 20 miljard euro, voor vijf investeringsrondes tussen 2021 en 2025. Vrijdag presenteerde Adriaansens, samen met voorzitter Rianne Letschert van de adviescommissie die aanvragen beoordeelt, de derde ronde aan investeringen, ter waarde van 4 miljard euro. Projecten kunnen onder strenge voorwaarden een beroep doen op geld uit het groeifonds als zij werken aan het verbeteren van het verdienvermogen van Nederland.

Internationaal "lopen wij echt wel achter", ziet Adriaansens. Ze wijst op de miljardeninvesteringen die de Verenigde Staten doen in onder meer onderzoek en innovatie. "Willen wij een relevante speler zijn op de wereldmarkt, zodat we onze waardes kunnen verdedigen (...) dan moeten we blijven investeren." Dat is ook belangrijk "om te zorgen voor een goede toekomst voor Nederland" en voor het oplossen van problemen die een dreiging vormen voor de economie. Zo gaat er in de derde ronde geld naar projecten die het onderwijs moeten verbeteren of het grote tekort aan arbeidskrachten deels moeten oplossen. Ook zijn er plannen die bijdragen aan de energietransitie.

Belang verdienvermogen

Zelfs in tijden van bezuinigingen is het volgens Adriaansens belangrijk om geld te steken in het verdienvermogen van Nederland, "zodat het vliegwiel blijft draaien". Ook belastinggeld moet immers ergens vandaan komen. Vanuit het kabinet en vanuit de Kamer wordt steeds vaker gekeken naar het geld in het Nationaal Groeifonds om andere plannen van te betalen. Adriaansens liet tijdens de persconferentie over de derde ronde duidelijk weten dat het niet de bedoeling is dat het geld in het fonds wordt gebruikt voor andere doeleinden: "Het is geen graaifonds", herhaalde zij.

Het fonds werd in het leven geroepen toen de rente historisch laag was, en geld lenen de schatkist zelfs geld opleverde. Nu die situatie verleden tijd is, neemt de kritiek op het groeifonds ook toe. De directeur van het Centraal Planbureau Pieter Hasekamp noemde de groeifondsmiljarden in zijn EW-economielezing "geld op zoek naar een bestemming". Die kritiek is volgens Adriaansens niet terecht. Ze wijst op de strenge criteria waar een project aan moet voldoen om in aanmerking te komen voor investeringen.

Meer uit Politiek

Aankomend premier Jetten klaar met klus als formateur

DEN HAAG (ANP) - Het werk van Rob Jetten als formateur zit erop. De politiek leider van D66 heeft zaterdag zijn eindverslag overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Maandag wordt hij beëdigd als minister-president.

15 uur geleden
Nieuwe staatssecretaris: hervorming box 3 komt bovenop de stapel

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.

1 dag geleden
Jetten benieuwd naar input Kamer na doorrekening kabinetsplannen

DEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."

1 dag geleden
Coalitie investeert toch niet in ontwikkelingssamenwerking

DEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.

1 dag geleden
Van der Plas stopt als partijleider BBB, Vermeer volgt haar op

DEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.

1 dag geleden
SP'er Dijk noemt plannen minderheidskabinet 'wereld op z'n kop'

DEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.

1 dag geleden
Van Weel hoopt op meer harmonie dan in vorig kabinet

DEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.

1 dag geleden