Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister verwelkomt hardere lijn Brussel tegen begrotingszondaars

Minister verwelkomt hardere lijn Brussel tegen begrotingszondaars

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet vindt het goed dat de Europese Commissie wil optreden tegen zeven lidstaten die een loopje nemen met de Europese begrotingsregels. "Wij verwelkomen dat", zegt minister Steven van Weyenberg (Financiën) in een debat in de Tweede Kamer. "We moeten weer terug naar het ordentelijk handhaven van de begrotingsspelregels."

De Europese Commissie was de afgelopen jaren coulant voor lidstaten die zich niet aan de financiële kaders hielden. Eerst waren de economische gevolgen van de coronapandemie reden coulant te zijn, daarna werd in de Russische inval in Oekraïne en de daarop torenhoog oplopende inflatie een nieuwe aanleiding gevonden. Maar die tijd is nu voorbij, waarschuwt Brussel.

Onder de landen die een berisping krijgen, zijn ook economisch zwaargewichten Frankrijk en Italië. En zo hoort het ook, vindt Van Weyenberg. Landen die hun begrotingstekort en staatsschuld structureel niet binnen de normen weten te houden, moeten worden aangepakt, "of je nu een grote of een kleine lidstaat bent".

Zorgen over Frankrijk

De situatie in Frankrijk baart de meeste zorgen, vindt ook Van Weyenberg. Zowel het begrotingstekort als de staatsschuld zit al ver boven de Europese norm. Daar komt bij dat de politieke situatie uiterst onzeker is, nu president Emmanuel Macron in antwoord op de zege van populistisch-rechts bij de Europese verkiezingen direct vervroegde parlementsverkiezingen heeft uitgeschreven.

"Ik heb de turbulentie ook gezien", zegt Van Weyenberg. Hij merkt op dat de Fransen daar ook direct de rekening voor betalen via oplopende rentes op de kapitaalmarkten. "Gratis lunches bestaan niet", aldus de minister. De stabiliteit van Frankrijk, na Duitsland het grootste euroland, is van groot belang voor Nederland en de eurozone als geheel, benadrukt hij.

Meer uit Financieel

Werkgevers: reiskostenvergoeding kan niet overal zomaar omhoog

DEN HAAG (ANP) - Werkgevers gaan waarschijnlijk niet allemaal hun reiskostenvergoedingen voor personeel verhogen als het kabinet de onbelaste kilometervergoeding opschroeft van 23 naar 25 cent. En als ze dat wel doen kan dat bij bedrijven ook ten koste gaan van de loonruimte, waarschuwt werkgeversvereniging AWVN maandag na onderzoek onder bijna vierhonderd over het algemeen grotere bedrijven.

5 minuten geleden
Bondskanselier Merz gaat crisisoverleg over brandstof houden

HANNOVER (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat crisisoverleg houden over de zekerheid van brandstofleveringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft Merz gezegd bij de opening van de grote industriële handelsbeurs Hannover Messe. Volgens Merz zal die bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad in Berlijn zeer snel plaatsvinden.

15 minuten geleden
Olie weer duurder na nieuwe sluiting Straat van Hormuz door Iran

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen maandagochtend weer flink omhoog doordat Iran de Straat van Hormuz opnieuw heeft afgesloten. Ook gas werd weer duurder. Vrijdag doken de brandstofprijzen nog hard omlaag na de verklaring van Iran dat de belangrijke zeestraat weer was heropend voor de commerciële scheepvaart. De vaarroute is goed voor een vijfde van het wereldwijde olie- en gasvervoer.

17 minuten geleden
Tabaksaccijns leverde overheid vorig jaar 440 miljoen minder op

DEN HAAG (ANP) - De overheid kreeg vorig jaar minder inkomsten uit tabaksaccijns. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. In 2025 leverde de tabaksaccijns de schatkist 2,55 miljard euro op. Een jaar eerder was dat nog bijna 3 miljard euro.

1 uur geleden
Meerdere cruiseschepen uit Perzische Golf gevaren

HAMBURG (ANP/RTR) - Ondanks dat de Straat van Hormuz zaterdag kort na heropening al weer sloot, is het meerdere cruiseschepen toch gelukt uit de Perzische Golf te varen. TUI Cruises heeft zondag bekendgemaakt dat haar schepen Mein Schiff 4 en Mein Schiff 5 door de zeestraat zijn gevaren. MSC Cruises kwam met een verklaring dat de MSC Euribia Dubai had verlaten en nu op weg is naar Europa.

15 uur geleden
Volgende ECB-vergadering komt mogelijk te vroeg voor rentestap

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) kan beter nog even wachten voordat ze de rente verhoogt, in plaats van te snel te handelen, gezien de nog altijd grote onzekerheid over de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft het Maltese centralebankhoofd Alexander Demarco, tevens een van de beleidsbepalers bij de ECB, gezegd bij de voorjaarsvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington.

16 uur geleden
IEA wil nieuwe oliepijpleiding van Irak naar Middellandse Zee

ANKARA (ANP/BLOOMBERG) - Een nieuwe oliepijpleiding die de Iraakse olievelden bij Basra verbindt met de Turkse Middellandse Zeekust zou kunnen helpen om de wereld minder afhankelijk te maken van olieleveringen via de Straat van Hormuz. Dat heeft topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA) gezegd in de Turkse krant Hürriyet.

17 uur geleden