Minister: verkiezingen in maart kunnen veilig verlopen
DEN HAAG (ANP) - Kiezers kunnen op 16 maart veilig hun stem uitbrengen voor de gemeenteraadsverkiezingen. Minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) meldt aan de Tweede Kamer dat de Tijdelijke wet verkiezingen Covid-19 die voor de vorige verkiezingen was opgesteld, voldoende mogelijkheden biedt aan gemeenten en stemlokalen om de noodzakelijke maatregelen te nemen.
Ze antwoordt op vragen van de PvdA, die zich zorgen maakt over een veilig verloop wegens de fors opgelopen besmettingsaantallen, dat ze ervan overtuigd is dat het veilig is voor burgers en voor de leden van de stembureaus. De minister denkt ook niet dat er minder mensen gaan stemmen in verband met de huidige coronagolf. Ze wijst op onderzoeken die zijn uitgevoerd onder niet-stemmers waaruit blijkt dat het coronavirus "geen overwegende reden was om niet te gaan stemmen".
Net als bij de Kamerverkiezingen vorig jaar maart mogen kiezers straks niet één, maar drie dagen hun stem uitbrengen. Door de spreiding in tijd zal het dan minder druk worden bij de stembureaus, is de verwachting. Bovendien worden in de lokalen allerlei hygiënische maatregelen getroffen om de besmettingsrisico's tegen te gaan, zoals kuchschermen, het dragen van mondneusmaskers en het voortdurend schoonmaken van de stemhokjes en andere voorwerpen.
Stemmen per brief
Anders dan vorige keer krijgen 70-plussers geen mogelijkheid om per brief te stemmen. Deze procedure verliep niet vlekkeloos en de Kiesraad adviseerde vorig jaar om daar niet mee door te gaan.
Bruins Slot maakt zich geen zorgen dat er te weinig mensen zijn om de stembureaus te bemannen. Ze wijst erop dat de campagne bij de vorige verkiezingen veel extra stembureauleden heeft opgeleverd. Ze krijgt nog geen signalen dat gemeenten een nieuwe campagne nodig hebben. Maar er is materiaal beschikbaar om alsnog te werven, omdat de bureaus ook een reservebestand moeten hebben voor het geval er leden uitvallen wegens een coronabesmetting of een noodzakelijke quarantaine.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nederland is niet genegen de toetredingseisen voor Oekraïne tot de EU te versoepelen, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag. Het plan waaraan de Europese Commissie zou werken om Oekraïne een lichte variant van het EU-lidmaatschap toe te kennen zodat Oekraïne snel kan toetreden, is hem niet bekend, zei Van Weel na afloop van de ministerraad. De huidige toetredingscriteria zijn voor Nederland heilig.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft vrijdag veertien jaar cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen de 46-jarige Mels van B. uit Barendrecht voor het jarenlang ernstig seksueel misbruiken van jonge meisjes.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen getroffen bewoners van Utrecht zijn na de grote explosie in het centrum naar het gemeentelijk informatiepunt gekomen in het stadhuis. Ze werden daar toegesproken door burgemeester Dijksma, die hen een hart onder de riem stak.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht heeft regelingen met hotels in de stad getroffen om bewoners die nog niet naar huis kunnen na de explosie van donderdag "zo lang als nodig" op te vangen. Dat zegt de Utrechtse burgemeester Sharon Dijksma.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid heeft mensen naar Utrecht gestuurd om een indruk te krijgen van de situatie na de explosie in de binnenstad. Later beslist de raad of daadwerkelijk een onderzoek wordt ingesteld.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP/BELGA) - De Nederlandse drugscrimineel Bolle Jos Leijdekkers is vrijdag door de Antwerpse rechtbank veroordeeld tot zeven jaar cel in de zaak-Hippix. Bij deze omvangrijke drugszaak gaat het om de invoer van ettelijke tonnen cocaïne via de Antwerpse haven.
3 uur geledenALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) - Op de parkeerplaats van de gevangenis in Alphen aan den Rijn heeft een schietincident plaatsgevonden. Een politiewoordvoerder meldt dat een gewonde naar het ziekenhuis is vervoerd, maar wil niet zeggen hoe de persoon gewond is geraakt. De persoon is niet geraakt door een kogel. De schutter is na het incident gevlucht. "Op dit moment onderzoeken we wat zich daar precies heeft afgespeeld", aldus de woordvoerder.
3 uur geleden