Minister: verkiezingen in maart kunnen veilig verlopen
DEN HAAG (ANP) - Kiezers kunnen op 16 maart veilig hun stem uitbrengen voor de gemeenteraadsverkiezingen. Minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) meldt aan de Tweede Kamer dat de Tijdelijke wet verkiezingen Covid-19 die voor de vorige verkiezingen was opgesteld, voldoende mogelijkheden biedt aan gemeenten en stemlokalen om de noodzakelijke maatregelen te nemen.
Ze antwoordt op vragen van de PvdA, die zich zorgen maakt over een veilig verloop wegens de fors opgelopen besmettingsaantallen, dat ze ervan overtuigd is dat het veilig is voor burgers en voor de leden van de stembureaus. De minister denkt ook niet dat er minder mensen gaan stemmen in verband met de huidige coronagolf. Ze wijst op onderzoeken die zijn uitgevoerd onder niet-stemmers waaruit blijkt dat het coronavirus "geen overwegende reden was om niet te gaan stemmen".
Net als bij de Kamerverkiezingen vorig jaar maart mogen kiezers straks niet één, maar drie dagen hun stem uitbrengen. Door de spreiding in tijd zal het dan minder druk worden bij de stembureaus, is de verwachting. Bovendien worden in de lokalen allerlei hygiënische maatregelen getroffen om de besmettingsrisico's tegen te gaan, zoals kuchschermen, het dragen van mondneusmaskers en het voortdurend schoonmaken van de stemhokjes en andere voorwerpen.
Stemmen per brief
Anders dan vorige keer krijgen 70-plussers geen mogelijkheid om per brief te stemmen. Deze procedure verliep niet vlekkeloos en de Kiesraad adviseerde vorig jaar om daar niet mee door te gaan.
Bruins Slot maakt zich geen zorgen dat er te weinig mensen zijn om de stembureaus te bemannen. Ze wijst erop dat de campagne bij de vorige verkiezingen veel extra stembureauleden heeft opgeleverd. Ze krijgt nog geen signalen dat gemeenten een nieuwe campagne nodig hebben. Maar er is materiaal beschikbaar om alsnog te werven, omdat de bureaus ook een reservebestand moeten hebben voor het geval er leden uitvallen wegens een coronabesmetting of een noodzakelijke quarantaine.
Meer uit Binnenland
WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.
2 uur geledenHARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.
8 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een man in Eindhoven is in de nacht van vrijdag op zaterdag zwaargewond geraakt bij een steekincident. Dat meldt de politie op X. Er zijn twee verdachten aangehouden.
11 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke helft van het land kan het verkeer in de nacht van vrijdag op zaterdag plaatselijk last hebben van dichte mist, aldus het KNMI. In de loop van de nacht neemt de kans hierop vanuit het zuiden af.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft 5,7 miljoen euro betaald voor de kunstroof in het Drents Museum van begin vorig jaar. Toen werd onder meer een gouden helm uit Roemenië gestolen. Dat meldt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, BBB) in een brief aan de Tweede Kamer.
22 uur geleden