Minister: verkiezingen in maart kunnen veilig verlopen
DEN HAAG (ANP) - Kiezers kunnen op 16 maart veilig hun stem uitbrengen voor de gemeenteraadsverkiezingen. Minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) meldt aan de Tweede Kamer dat de Tijdelijke wet verkiezingen Covid-19 die voor de vorige verkiezingen was opgesteld, voldoende mogelijkheden biedt aan gemeenten en stemlokalen om de noodzakelijke maatregelen te nemen.
Ze antwoordt op vragen van de PvdA, die zich zorgen maakt over een veilig verloop wegens de fors opgelopen besmettingsaantallen, dat ze ervan overtuigd is dat het veilig is voor burgers en voor de leden van de stembureaus. De minister denkt ook niet dat er minder mensen gaan stemmen in verband met de huidige coronagolf. Ze wijst op onderzoeken die zijn uitgevoerd onder niet-stemmers waaruit blijkt dat het coronavirus "geen overwegende reden was om niet te gaan stemmen".
Net als bij de Kamerverkiezingen vorig jaar maart mogen kiezers straks niet één, maar drie dagen hun stem uitbrengen. Door de spreiding in tijd zal het dan minder druk worden bij de stembureaus, is de verwachting. Bovendien worden in de lokalen allerlei hygiënische maatregelen getroffen om de besmettingsrisico's tegen te gaan, zoals kuchschermen, het dragen van mondneusmaskers en het voortdurend schoonmaken van de stemhokjes en andere voorwerpen.
Stemmen per brief
Anders dan vorige keer krijgen 70-plussers geen mogelijkheid om per brief te stemmen. Deze procedure verliep niet vlekkeloos en de Kiesraad adviseerde vorig jaar om daar niet mee door te gaan.
Bruins Slot maakt zich geen zorgen dat er te weinig mensen zijn om de stembureaus te bemannen. Ze wijst erop dat de campagne bij de vorige verkiezingen veel extra stembureauleden heeft opgeleverd. Ze krijgt nog geen signalen dat gemeenten een nieuwe campagne nodig hebben. Maar er is materiaal beschikbaar om alsnog te werven, omdat de bureaus ook een reservebestand moeten hebben voor het geval er leden uitvallen wegens een coronabesmetting of een noodzakelijke quarantaine.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Cornald Maas verzorgt volgend jaar niet het commentaar tijdens het Eurovisie Songfestival. Omdat AVROTROS zich uit het evenement heeft teruggetrokken, vindt de omroep het "niet passend" om dat door een gezicht van de omroep te laten doen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet volgt de wens van de Tweede Kamer en laat een besluit over de opening van Lelystad Airport voor passagiersvluchten aan zijn opvolger. Op de luchthaven worden wel F-35-gevechtsvliegtuigen gestationeerd. Dat besluit ligt vrijdag voor in de ministerraad, bevestigen Haagse bronnen na een bericht van De Telegraaf.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op NS-stations is momenteel geen of verkeerde roisinformatie te zien op de borden. Dat komt door een technische storing. Ook komen vertragingen en wijzigingen niet goed door in de NS-reisplanner-app.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rondom de komst van een asielopvang in Albergen is moeilijk te vergelijken met de huidige gang van zaken. Dat zegt de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) na een oordeel van de Nationale ombudsman. "Dit speelde allemaal voor de komst van de spreidingswet", zegt een woordvoerder van de VNG. "Het benadrukt wel opnieuw dat inwoners gehoord moeten worden."
5 uur geledenJAKARTA (ANP) - Nederland heeft vier topstukken uit de collectie van de Nederlandse wetenschapper Eugène Dubois teruggegeven aan Indonesië. De overhandiging van een schedelkapje, een dijbeen en een kies van de homo erectus en een schelp met krassen erin vond plaats in Museum Nasional Indonesia in Jakarta. De Nederlandse ambassadeur in Indonesië, Marc Gerritsen, overhandigde de fossielen aan de Indonesische cultuurminister Fadli Zon.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft Qbuzz toestemming gegeven om ook volgend jaar nog met dieselbussen te rijden. Tot 1 april mag Qbuzz de diesels blijven gebruiken in het noorden van de provincie, in gemeenten als Alphen aan den Rijn, Gouda en Leiden. Het vervoersbedrijf moet noodgedwongen ruim zestig oude dieselbussen inzetten, omdat er vorig jaar problemen waren met de levering van elektrische bussen.
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De advocaat van Peter Gillis mag van de rechtbank in Den Bosch extra onderzoek verrichten naar foto's die zijn ex-partner Nicol Kremers als bewijs aanvoert van mishandelingen waarvan Gillis wordt verdacht. Het gaat om een aantal digitale bestanden waarvan de verdediging de betrouwbaarheid betwist. De rechter bepaalde dat een tegenonderzoek onder voorwaarden is toegestaan.
6 uur geleden