Minister van staat Donner bij herdenking Sachsenhausen
VUGHT (ANP) - Tijdens de jaarlijkse openbare herdenking bij het Sachsenhausen-monument in Vught, op 4 september, is minister van staat Piet Hein Donner gastspreker. Die vrijdagochtend is er eerst een stille tocht vanaf het raadhuis naar het monument in het nabijgelegen Reeburgpark.
In de nacht van 5 op 6 september 1944 deporteerde de Duitse bezetter 3000 gevangenen vanuit Kamp Vught naar concentratiekamp Sachsenhausen in Duitsland. Ruim de helft van de weggevoerde gevangenen zou de oorlog niet overleven.
Donner is president van de Oorlogsgravenstichting in Den Haag. "Nog in geen duizend jaren zijn er woorden genoeg om de diepten van ellende en verdorvenheid van mensen te beschrijven. Om het te begrijpen moeten we ons een verwerpelijke denkwereld eigen maken; dat moeten we niet willen", aldus de oud-minister. "Maar we moeten het verleden kennen en een plaats geven, om het heden te begrijpen en hopelijk de toekomst beter te maken."
Na de stille tocht begint de herdenking in het park om 11.15 uur. Na de toespraak van Donner dragen scholieren van basisschool De Springplank uit Vught eigen gedichten voor. Dan volgt twee minuten stilte en kunnen bij het monument kransen worden gelegd. De organisatie houdt zich aan de corona-richtlijnen van gezondheidsinstituut RIVM.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.
1 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Apeldoorn vijf mensen aangehouden bij een demonstratie tegen noodopvang voor asielzoekers. Op de rotonde in de wijk De Maten is de afgelopen tijd vaker geprotesteerd tegen de opvangplannen van de Gelderse gemeente.
3 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft dinsdag een jongen uit Utrecht aangehouden voor betrokkenheid bij de vernieling van het gemeentehuis in Loosdrecht op Koningsdag. Die avond werden onder andere meerdere ramen van het pand ingegooid en hekken vernield.
7 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft woensdagavond tijdens een anti-azc-protest in Loosdrecht onder meer mensen opgepakt voor het bezitten van vuurwerk en openbare dronkenschap. Dit is donderdag bekendgemaakt. Eerder werd al gemeld dat het ging om vier aanhoudingen.
7 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.
17 uur geledenLOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.
17 uur geleden