Minister Van der Wal: terecht dat bedreigers voor rechter komen
DEN HAAG (ANP) - Minister Christianne van der Wal (Natuur en Stikstof) vindt het "terecht" dat de boeren die haar voor haar huis hebben bedreigd, zich vrijdag voor de rechter moeten verantwoorden. Ze verwacht er "vrij weinig" van. "Het is nu aan de rechter om daarover te oordelen." Over een gepaste strafmaat heeft ze niet nagedacht.
"Ik vind het het belangrijkste dat ze verantwoording afleggen", zei de minister voorafgaand aan de ministerraad. Nadat Van der Wal in juni het inmiddels beruchte stikstofkaartje had gepresenteerd - waarin per gebied staat ingetekend met welk percentage het stikstofgehalte van agrariërs in 2030 moet zijn afgenomen - kwamen boeren in heel Nederland in protest. De stikstofuitstoot moet in 2030 zijn gehalveerd.
Diezelfde avond stonden boze boeren bij de oprit van haar woning. Veertig minuten lang heeft Van der Wal met de boeren gepraat, "totdat het iets dreigender werd, maar dat was nog oké. De keren daarna was het echt heel heftig, vooral voor mijn gezin. Ze kwamen naar het huis toe en dat is echt heel bedreigend." Ze vindt het "onwijs goed" dat het Openbaar Ministerie er "zo bovenop zit".
Rechtbank Zutphen
Vrijdag dient de strafzaak tegen tien boeren in de rechtbank in Zutphen. Bij de demonstratie voor de deur van de minister tegen haar stikstofplannen zouden zij zich onder meer schuldig hebben gemaakt aan het vernielen van een politieauto.
De bedreigingen aan het eigen adres van Van der Wal waren niet de aanleiding om tijdens het betoog van Forumleider Thierry Baudet als een van de eerste kabinetsleden op te stappen, zei de minister desgevraagd. Dat gebeurde op de eerste dag van de algemene politieke beschouwingen, toen Baudet zich richtte op minister van Financiën Sigrid Kaag. Kaag wordt, net als Van der Wal zelf, al geruime tijd ernstig bedreigd. Van der Wal zat zich al, samen met staatssecretaris Eric van der Burg (Asielzaken), "tijden op te vreten" over uitlatingen van Baudet over vrouwen en lhbti'ers. "Dit is gif spuiten, continu gif spuiten. Op een gegeven moment moet je dan zeggen: tot hier en niet verder."
Vrijheid van meningsuiting
Vrijheid van meningsuiting is "superbelangrijk", maar "het is ook belangrijk dat je aangeeft dat er grenzen zijn". Die grens werd bereikt toen Baudet zei dat Kaag aan een Britse universiteit heeft gestudeerd waar volgens hem vooral spionnen werden gerekruteerd. "Die opmerking was de druppel", zegt Van der Wal.
Ze ziet het dilemma, ook voor de Tweede Kamer en de Kamervoorzitter, of en wanneer je moet ingrijpen. "Hoe meer je interrumpeert en iemand aanspreekt, hoe meer podium je iemand geeft. Maar als je het laat gaan, begrens je het ook niet."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Moshtag B., die ervan wordt verdacht de opdracht te hebben gegeven voor de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag op 7 december 2024, zei woensdag dat hij is "meegesleurd" in het plan om brand te stichten in de bruidswinkel van zijn ex-vriendin. De explosie die volgde, kostte zes mensen het leven.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse driehoek gaat met Feyenoord in overleg over het vuurwerkincident dinsdagavond bij de wedstrijd Feyenoord-Internazionale, meldt de woordvoerder van burgemeester Carola Schouten. De wedstrijd moest kortstondig worden onderbroken nadat er, ogenschijnlijk van buiten het stadion, vuurwerk neerdaalde op het veld en op het dak van de tribune.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Slechte leefomstandigheden in tentenkampen in Irak zijn geen reden voor asielminister Bart van den Brink om Jezidi's een verblijfsstatus te geven. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft hij dat Irak volgens hem bekende gegevens veilig genoeg is en dat Jezidi's, een overwegend Koerdisch sprekende minderheidsgroep, geen extra risico lopen.
4 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Chemieconcern Chemours in Dordrecht zou zo snel mogelijk moeten stoppen met het uitstoten van PFAS-stoffen en een schadevergoeding moeten betalen aan circa 550.000 mensen die woonachtig zijn in Dordrecht en omstreken. De stichting PFAS Vrij Green Claim wil dat afdwingen bij de civiele rechter en is officieel een collectieve rechtszaak gestart.
4 uur geledenHAARLEM (ANP) - De provincie Noord-Holland wil in 2027 een extra sponsorbedrag van 79.500 euro toekennen aan het bevrijdingsfestival in Haarlem, dat elk jaar op 5 mei plaatsvindt in stadspark De Haarlemmerhout. Het bestuur van Bevrijdingspop had om een extra bijdrage gevraagd, omdat het anders niet lukt om het festival volgend jaar te organiseren. De stichting heeft ook de gemeente Haarlem om extra geld gevraagd.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de rechtbank Den Haag is woensdagochtend het strafproces begonnen over de enorme explosie aan de Tarwekamp in de Haagse wijk Mariahoeve, waarbij op 7 december 2024 zes mensen om het leven kwamen. De voorzitter van de rechtbank sprak aan het begin van de eerste zittingsdag de nabestaanden en slachtoffers in de zaal toe en noemde het een beladen dag voor alle betrokkenen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Marco Borsato probeert in totaal ruim 431.000 euro aan gemaakte kosten voor zijn strafzaak terug te vorderen van de staat. Dat werd woensdag in de rechtbank van Utrecht duidelijk bij aanvang van een zitting over het terugkrijgen van het geld.
6 uur geleden