Minister: uitzondering op mestregels was nooit vanzelfsprekend
DEN HAAG (ANP) - In de Tweede Kamer zijn partijen verontwaardigd dat een uitzondering op de mestregels voor Nederlandse boeren per 2026 niet meer geldt. Maar die uitzondering was ook "nooit vanzelfsprekend", benadrukte invallend landbouwminister Carola Schouten dinsdag. Vorige week werd bekend dat die regeling, de zogeheten 'derogatie', zo goed als zeker wordt afgebouwd en daarna verdwijnt. Dankzij derogatie konden Nederlandse boeren meer dierlijke mest uitrijden dan boeren in andere EU-landen.
Dat de uitzondering verdwijnt, vindt Schouten "teleurstellend". Zo is de waterkwaliteit bij derogatiebedrijven vaak beter dan andere boerderijen. Dat komt onder meer omdat derogatiebedrijven vaker grasland hebben, waaruit minder stoffen wegspoelen. Maar ook toen zij zelf nog landbouwminister was in het vorige kabinet moest zij ieder jaar in Brussel bepleiten waarom derogatie nodig was, zegt ze tijdens een debat.
Bij coalitiepartijen CDA, VVD en ChristenUnie heerst verbazing en teleurstelling dat de derogatie verdwijnt. Zij vrezen dat boeren nog meer regeldruk ervaren, iets waar de sector nu al ontevreden over is. Ook gaan de partijen ervan uit dat boeren veel meer geld kwijt zijn. Zo mogen zij niet meer alle mest uitrijden, maar moeten ze overtollige mest afvoeren. Bovendien gaan zij waarschijnlijk kunstmest aanschaffen. Dat is ongeveer vier keer duurder dan dierlijke mest.
Gapende wond
De compensatieregeling van 130 miljoen euro is volgens CDA-Kamerlid Derk Boswijk een "pleister op een heel grote, gapende wond". Ook maakt zijn partij zich net als andere fracties zorgen of boeren nu niet meer kunstmest gaan gebruiken. Ook dat is schadelijk voor de waterkwaliteit.
Dat de compensatie niet volledig is, zegt ook Schouten goed te weten: "hiermee neem je niet alle pijn weg". Maar, "dat heeft het kabinet ook niet beweerd", aldus de minister.
Donderdag wordt in Brussel besloten of de derogatie voor Nederland definitief verdwijnt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en zijn partner Nicolás Keenan verwachten in 2027 een kind. De twee kondigden dat maandag aan op Instagram. Bij een foto waarop ze een echofoto vasthouden, schrijven ze dat ze hun eiceldonor, hun draagmoeder Lisa en hun gezinnen "super dankbaar" zijn.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Groningen en Noord-Drenthe roepen JA21 op het initiatiefwetsvoorstel om delen van het Groningenveld te behouden als gasreserve niet in te dienen. De regio wijst erop dat het voorstel haaks staat op de eerdere belofte van Den Haag om het Groningenveld definitief te sluiten.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - PRO-partijleider Jesse Klaver heeft premier Rob Jetten uitgenodigd om komende week te onderhandelen over het belastingplan. Op een partijbijeenkomst in Amsterdam hekelt hij dat er nog altijd geen zicht is op een meerderheid voor dat pakket aan belastingen. "Als het kabinet stilvalt, moet het initiatief van ons komen."
1 dag geledenBANGKOK (ANP) - Nederland is net als een aantal andere landen weggelopen bij een bijeenkomst van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) toen de Russische minister van Financiën de groep zou toespreken. Dat meldt het ministerie van Financiën aan het ANP.
2 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Infraprojecten die deze vrijdag zijn uitgesteld, zullen later alsnog worden hervat, zei minister Vincent Karremans (Infrastructuur) op een persmoment bij de Calandbrug in Rotterdam. Hij weersprak dat van uitstel afstel komt. "De opgave die er lag voor die projecten is niet weg. Die zal op een gegeven moment weer worden opgepakt."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-vicepremier Dilan Yeşilgöz blijft hopen op een akkoord over het belastingplan waar ook rechtse partijen achter staan. Zij gelooft niet dat zo'n deal verder uit zicht is geraakt nu JA21 nieuwe asieleisen op tafel heeft gelegd, en de SGP ruziet met zorgminister Sophie Hermans die eisen van de streng christelijke partij op het gebied van abortus niet wil inwilligen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Om de basis van de infrastructuur weer op orde te krijgen, steekt het kabinet 18 miljard euro extra in onderhoud en vernieuwing van wegen, bruggen, spoor en waterwerken. Behoud en veiligheid staan voorop in de keuzes die zijn gemaakt. Een groot aantal infrastructurele projecten wordt gepauzeerd.
3 dagen geleden