Minister trekt miljoenen uit voor bevordering Friese taal
SNEEK (ANP) - De minister van Binnenlandse Zaken trekt miljoenen euro's uit om de Friese taal te bevorderen. Voor het eerst is de financiële inzet van de Rijksoverheid met ruim 9 miljoen euro even groot als die van de provincie Friesland. Commissaris van de Koning Arno Brok en minister Hugo de Jonge ondertekenden samen in Sneek de nieuwe Bestjoersôfspraak Fryske Taal en Kultuer (BFTK, bestuursafspraak Friese taal en cultuur), die loopt tot eind 2028.
In de BFTK staat dat het Rijk 1,4 miljoen euro beschikbaar stelt voor Friestalig onderwijs. Ook trekt de regering 1,7 miljoen euro uit voor meertaligheidscoördinatoren in de Friese gemeenten. Daarnaast wordt het instituut voor de Friese taal Afûk gesteund met 1 miljoen euro en komt er tot 2026 steun voor de historische bibliotheek Tresoar.
De nieuwe afspraken moeten de zichtbaarheid van het Fries in de openbare ruimte verbeteren. De provincie onderzoekt de mogelijkheid om alle verkeersborden tweetalig te maken. Door het Fries zichtbaarder te maken, moet de taal aantrekkelijker en bekender worden voor jongeren en nieuwkomers in Friesland.
Stroef
De onderhandelingen verliepen stroef. De afspraak had eigenlijk al voor 2024 getekend moeten zijn. De moties over het Fries die eind maart in de Tweede Kamer werden aangenomen, onder meer over de steun aan Afûk, leidden tot een sneller akkoord. De regering moest na die moties meer geld bijleggen.
De Jonge zei maandag dat het "vanwege het belang van de afspraak" lang heeft geduurd. "We zagen allemaal de noodzaak om het goed en grondig te doen, de afspraak is voor de komende vijf jaar, dan moet ook alles erin."
Blij
Verantwoordelijk gedeputeerde Eke Folkerts is blij met de plannen voor het onderwijs. "Het Fries wordt nu vanaf de opvang tot de universiteit gesteund, dat is een significante stap." Verder is ze ook te spreken over het geld voor de meertaligheidscoördinatoren, al had ze graag meer gekregen. "We hebben bij een proef gezien hoe belangrijk het werk is. Maar met het budget dat er is, kunnen we niet in elke gemeente een coördinator aanstellen."
Folkerts wil de nieuwe BFTK ook gebruiken om meer Fries in de rechtbank te bevorderen. Wettelijk gezien mogen Friezen al Fries spreken in de rechtbanken in Noord-Nederland. Het komt echter regelmatig voor dat de rechter dit niet verstaat en dat er geen tolk is geregeld. "We hebben nu duidelijke afspraken, we willen toch meer van ze."
Meer uit Politiek
LEIDEN (ANP) - Onderwijsminister Rianne Letschert wil ervoor zorgen dat er binnen vier jaar geen groot lerarentekort meer is. "In een land met een structureel lerarentekort wordt het fundament waar we voor staan, de jeugd opleiden, wel kwetsbaar."
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU is nog altijd aan het kijken naar de voor- en nadelen van een prijsplafond, zei minister Stientje van Veldhoven (Klimaat) na overleg met de EU-ministers voor energie. "Een prijsplafond klinkt aantrekkelijk, want dan blijft de prijs laag", zei ze. "Maar het zou ook kunnen betekenen dat we misschien geen gas meer naar Europa krijgen als de prijs in de rest van de wereld wel hoger is."
1 uur geledenBERLIJN (ANP) - Er is nog geen plan voor een missie in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten op bezoek bij de Duitse bondskanselier Friedrich Merz in Berlijn. "Zoals altijd staat Nederland open voor suggesties, maar op dit moment ligt er geen concreet voorstel op tafel", aldus Jetten op een gezamenlijke persconferentie.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) ziet een militaire missie in de Straat van Hormuz "op dit moment absoluut niet gebeuren. Daar is ook geen draagvlak voor", zei hij maandag na afloop van de vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Brussel.
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Rianne Letschert van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap spreekt maandagavond met de studentenrabbijn Yanki Jacobs en met een aantal joodse studenten. Het gesprek gaat onder meer over de zorgen over de veiligheid die leven bij joodse studenten, maar ook over de recente aanslag bij een joodse school in Amsterdam.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister Pieter Heerma van Binnenlandse Zaken (CDA) zegt zich zorgen te maken over de toenemende intimidatie van lokale politici. Volgens de minister is het nu onderdeel van het politieke debat. "Het is goed dat gemeenten er extra aandacht voor hebben."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Miljardentekorten dwingen het kabinet tot nieuwe keuzes in de aanleg en het onderhoud van infrastructuur. Minister Vincent Karremans (VVD) en staatssecretaris Annet Bertram (CDA) van Infrastructuur willen voor de zomer duidelijk maken welke "prioritering" ze maken. Dat kan betekenen dat geplande projecten niet meer doorgaan, waarschuwen ze in een brief aan de Tweede Kamer.
2 uur geleden