Minister: pijnlijke maatregelen om personeelstekort gevangenissen
DEN HAAG (ANP) - Het personeelstekort in de gevangenissen dwingt demissionair minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) tot "pijnlijke" maatregelen. Hij gaat mannelijke veroordeelden die wachten op een oproep om hun straf uit te zitten (zelfmelders), voorlopig niet meer oproepen. Ook zelfmelders die al zijn opgeroepen, mogen voorlopig thuis blijven.
Het gevangeniswezen kampt met een flink personeelstekort, schrijft de bewindsman aan de Tweede Kamer. Daarnaast is er een hoog ziekteverzuim en vertrekt veel personeel. Ook loopt de bezetting van de gevangenissen sinds juni juist weer op en de verwachting is dat dit de komende tijd doorgaat. Er zijn bovendien minder cellen beschikbaar door grootschalige renovaties van gevangenisgebouwen.
Naast het niet meer oproepen van zelfmelders zal ook gekeken worden met onder meer politie en Openbaar Ministerie hoe de instroom van arrestanten kan worden beperkt. "Denk hierbij aan het opschorten van de tenuitvoerlegging van vervangende taakstraffen of korte vrijheidsbenemende straffen. Ook zal worden bezien of een alternatieve tenuitvoerlegging van de straf mogelijk is", aldus Weerwind.
Middellange termijn
Naast deze stappen op korte termijn onderzoekt Weerwind mogelijkheden voor de middellange termijn. Hij denkt daarbij onder meer aan het verruimen van de criteria voor de Beperkt Beveiligde Afdelingen (BBA). Dat is een afdeling waar een gedetineerde in de laatste fase van zijn straf zit en dan buiten de gevangenis kan werken in de regio waar hij na zijn detentie wil gaan werken. Dat moet de re-integratie bevorderen.
Ook werkt de minister aan een voorstel om gedetineerden met een straf tussen twee weken en een jaar een deel van hun straf onder elektronisch toezicht te laten uitzitten. Zij moeten dan wel goed gedrag vertonen en moeten de belangen van de slachtoffers goed geborgd zijn. Als iemand de regels overtreedt gaat hij direct weer de cel in, aldus Weerwind. Volgens de minister zijn deze maatregelen "onontkoombaar om een veilige en verantwoorde detentie te kunnen waarborgen".
Reactie NVSA
Een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) meldt dat de klachten over de druk op het gevangeniswezen "al veel langer" klinken. Hij noemt de situatie dan ook bijzonder zorgelijk.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De zorgvilla's van het bedrijf ExpertCare kunnen voorlopig openblijven, schrijft minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg in een brief aan de Tweede Kamer. De woningen zouden eigenlijk na 31 maart sluiten, maar omdat er nog geen oplossing is gevonden, blijven ze nog even open.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het openbaar vervoer moet ook onderdeel zijn van mogelijke maatregelen tegen de gestegen prijzen door de Iran-oorlog waar het kabinet aan werkt. Dat vindt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA), zei ze in een debat. In de Tweede Kamer klonk een brede wens om iets aan de kosten van het openbaar vervoer te doen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Senator Robert van Gasteren is niet langer welkom in de fractie van BBB in de Eerste Kamer. Dat meldt een woordvoerder van BBB. Aanleiding is dat Van Gasteren afgelopen vrijdag tijdens een ledenbijeenkomst publiekelijk zijn lidmaatschap van de partij opzegde.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
2 dagen geleden