Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister: pijnlijke maatregelen om personeelstekort gevangenissen

Minister: pijnlijke maatregelen om personeelstekort gevangenissen

DEN HAAG (ANP) - Het personeelstekort in de gevangenissen dwingt demissionair minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) tot "pijnlijke" maatregelen. Hij gaat mannelijke veroordeelden die wachten op een oproep om hun straf uit te zitten (zelfmelders), voorlopig niet meer oproepen. Ook zelfmelders die al zijn opgeroepen, mogen voorlopig thuis blijven.

Het gevangeniswezen kampt met een flink personeelstekort, schrijft de bewindsman aan de Tweede Kamer. Daarnaast is er een hoog ziekteverzuim en vertrekt veel personeel. Ook loopt de bezetting van de gevangenissen sinds juni juist weer op en de verwachting is dat dit de komende tijd doorgaat. Er zijn bovendien minder cellen beschikbaar door grootschalige renovaties van gevangenisgebouwen.

Naast het niet meer oproepen van zelfmelders zal ook gekeken worden met onder meer politie en Openbaar Ministerie hoe de instroom van arrestanten kan worden beperkt. "Denk hierbij aan het opschorten van de tenuitvoerlegging van vervangende taakstraffen of korte vrijheidsbenemende straffen. Ook zal worden bezien of een alternatieve tenuitvoerlegging van de straf mogelijk is", aldus Weerwind.

Middellange termijn

Naast deze stappen op korte termijn onderzoekt Weerwind mogelijkheden voor de middellange termijn. Hij denkt daarbij onder meer aan het verruimen van de criteria voor de Beperkt Beveiligde Afdelingen (BBA). Dat is een afdeling waar een gedetineerde in de laatste fase van zijn straf zit en dan buiten de gevangenis kan werken in de regio waar hij na zijn detentie wil gaan werken. Dat moet de re-integratie bevorderen.

Ook werkt de minister aan een voorstel om gedetineerden met een straf tussen twee weken en een jaar een deel van hun straf onder elektronisch toezicht te laten uitzitten. Zij moeten dan wel goed gedrag vertonen en moeten de belangen van de slachtoffers goed geborgd zijn. Als iemand de regels overtreedt gaat hij direct weer de cel in, aldus Weerwind. Volgens de minister zijn deze maatregelen "onontkoombaar om een veilige en verantwoorde detentie te kunnen waarborgen".

Reactie NVSA

Een woordvoerder van de Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) meldt dat de klachten over de druk op het gevangeniswezen "al veel langer" klinken. Hij noemt de situatie dan ook bijzonder zorgelijk.

Meer uit Politiek

Van den Brink doet 'alles wat nodig is' voor steun asielwetten

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.

8 uur geleden
Palmen: toeslagenouders merken niets van opgedoken datakluis

DEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.

10 uur geleden
Coalitie wil bedrijven tegemoetkomen in elektriciteitskosten

DEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.

10 uur geleden
Kamer wil opheldering over datakluis met toeslagendocumenten

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.

11 uur geleden
Jetten ontmoet oppositieleider en Nobelprijswinnaar Machado

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.

1 dag geleden
PVV steunt reparatiewet niet die nodig is voor asielwetten Faber

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.

1 dag geleden
Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

1 dag geleden