Minister past 'onduidelijk' wetsvoorstel over gegevensdeling aan
DEN HAAG (ANP) - Een wetsvoorstel dat regelt dat bepaalde instanties gegevens kunnen delen om bijvoorbeeld criminaliteit aan te pakken, is zo onduidelijk dat justitieminister Dilan Yeşilgöz alsnog betere grondslagen en waarborgen eraan toe wil voegen. Het wetsvoorstel is al in november 2021 aangenomen door de Tweede Kamer en is al ruim een jaar in behandeling bij de Eerste Kamer. Maar daar bestonden veel twijfels of de privacy wel goed was geregeld.
Bedoeling van de nieuwe wet is dat vier al bestaande samenwerkingsverbanden onderling hun gegevens kunnen delen, zodat zij een beter beeld krijgen op hun terrein. Het gaat dan om de Zorg- en Veiligheidshuizen die zich bezighouden met huiselijk geweld en bijvoorbeeld ernstig verward gedrag. Ook drie andere netwerken krijgen meer mogelijkheden om informatie te delen, als het gaat om de georganiseerde en ondermijnende criminaliteit, witwassen en terrorismefinanciering en de aanpak van crimineel vermogen.
De minister heeft nu een nieuw besluit genomen dat ze als algemene maatregel van bestuur wil toevoegen aan het wetsvoorstel. Dat is een ongebruikelijke route. In haar ontwerpbesluit heeft ze adviezen meegenomen van het College voor de Rechten van de Mens en de Autoriteit Persoonsgegevens, waar de senaat om had gevraagd.
In het besluit staan volgens de minister betere criteria en is geregeld dat er commissies komen die de rechtmatigheid beoordelen en discriminatierisico's tegengaan. Ook komt er een contactpunt waar burgers terechtkunnen als ze vinden dat hun privacy in het geding is. Het ontwerpbesluit is vanaf maandag op internet beschikbaar voor reacties.
Meer uit Politiek
BRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk hebben vragen van alle oppositiepartijen over de gevolgen van de bezuinigingen op de zorg niet beantwoord. De ministers schetsten tijdens het debat over de zorgbegroting steeds weer vergezichten over de noodzaak van de bezuinigingen, die tot 10 miljard euro moeten opleveren.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren beschouwt het als "een belangrijke overwinning" dat het gerechtshof in Den Haag hem in hoger beroep heeft vrijgesproken van opruiing. "Niet alleen voor mij, maar voor de vrijheid van meningsuiting van ons allemaal", zegt hij in een video op X.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans is nog niet bereid om de verhoging van het eigen risico in de zorg aan te passen. Tijdens het debat over de begroting van haar ministerie wees de VVD-minister "uitgestoken handen" van Tweede Kamerleden af.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kabinet is alert op Iraanse cyberaanvallen, zei minister David van Weel (Justitie, VVD) na afloop van een vergadering met EU-ministers van Justitie. Hij wil niet zeggen of Nederland extra maatregelen neemt voor de fysieke beveiliging van Israëlische en Amerikaanse doelen en joodse instellingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer ziet niets in het voorstel van JA21 om het gasveld in Groningen te gebruiken als noodvoorraad als de import van gas dreigt te stokken. D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA willen niet tornen aan eerder gemaakte afspraken om het Groningenveld gesloten te houden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel er nog geen besluit is genomen door het kabinet over een defensieve inzet van een marinefregat in de Middellandse Zee, staat een meerderheid van de Tweede Kamer hier positief tegenover. Frankrijk heeft Nederland gevraagd om Zr. Ms. Evertsen als ondersteuning mee te sturen met het vliegdekschip Charles de Gaulle.
5 uur geleden