Minister: overheid moet informatie niet achterhouden maar delen
DEN HAAG (ANP) - Minister Hanke Bruins Slot (Binnenlandse Zaken) wil niet oordelen over de kritiek van een oud-privacyfunctionaris van de politie dat bij de overheid "een cultuur van achterhouden" heerst. Wel benadrukt ze dat transparantie "een essentieel onderdeel van de democratische rechtsstaat" is, en de overheid zich ook aan de wet moet houden.
Bruins Slot reageert in een brief aan de Kamer op een interview met Ben van Hoek in NRC. Hij stelde onder andere bij het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, de gemeente Rotterdam en de gemeente Den Haag te maken gekregen te hebben met ambtenaren die stukken uit de openbaarheid probeerden te houden, terwijl ze die eigenlijk zouden moeten opleveren.
Op de voorbeelden die Van Hoek noemt, gaat Bruins Slot in haar brief niet in. "Het is immers niet aan mij om uitspraken te doen over een concreet geval dat zich afspeelt bij een ander bestuursorgaan." Wel zegt de minister het belangrijk te vinden dat er controle uitgevoerd kan worden op de besluiten die de overheid neemt. Ze noemt de Wet open overheid (Woo, de opvolger van de Wet openbaarheid van bestuur, beter bekend als de Wob) daarbij "essentieel".
In haar brief plaatst de minister wel nog een kanttekening bij de Woo. De hoeveelheid werk die zo'n verzoek oplevert "mag, mede als gevolg van het feit dat de informatiehuishouding bij veel organisaties niet op orde is, niet onderschat worden". Maar dat mag volgens haar "geen reden zijn om een Woo-verzoek niet binnen de kaders van de wet af te handelen".
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.
14 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Vondelpark wordt het eerste gebied in Amsterdam waar niet meer op een fatbike mag worden gereden. Het verbod gaat op 11 mei in. Fatbikebestuurders krijgen twee weken om te wennen. Daarna wordt er gehandhaafd en riskeren ze een boete, meldt de gemeente.
15 minuten geledenHILVERSUM (ANP) - Omroepen KRO-NCRV, Omroep MAX en Omroep WNL willen samen een omroephuis gaan vormen. Dat laten de omroepen woensdag weten.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Eritreeërs die dienstplicht moeten vervullen en in Nederland asiel aanvragen, maken meer kans op een verblijfsvergunning. Minister Bart van den Brink (Asiel) heeft het beleid voor deze mensen verruimd. Tot nu toe konden alleen Eritreeërs die een militaire dienstplicht moesten vervullen puur op basis daarvan een verblijfsvergunning aanvragen. Landgenoten die een civiele dienstplicht te wachten stond, moesten per geval aantonen dat ze gevaar liepen. Dat is niet meer nodig.
1 uur geledenNIEUW-VENNEP (ANP) - Op de parkeerplaats bij station Nieuw-Vennep heeft de politie woensdag opnieuw onderzoek gedaan naar de dood van de 59-jarige vrouw wier lichaam daar maandagavond werd aangetroffen. Dat komt omdat een burger woensdagochtend "een voorwerp" vond en dat bij de politie meldde, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving van het AD.
2 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Vier mannen van 47, 65, 68 en 70 jaar uit Baarlo en Venlo krijgen boetes en taakstraffen voor het bedreigen en beledigen van de burgemeester van Venlo en opvangorgaan COA op sociale media, meldt het Openbaar Ministerie. Dit deden de mannen in aanloop naar een besluit over de komst van een asielzoekerscentrum in een oud klooster in Venlo. Naast hen zijn nog twee verdachten in beeld, zij bedreigden raadsleden, aldus een OM-woordvoerder.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) wilde verrassingen voorkomen met de brief waarin hij onlangs aankondigde de bezuiniging op UNRWA komende Prinsjesdag terug te draaien. Bij het debat woensdag verweten linkse en rechtse oppositiepartijen de coalitie hierin niet consistent te hebben gehandeld. De coalitie van D66, VVD en CDA had namelijk onlangs nog tegen een links voorstel gestemd om de bezuiniging op subsidie voor de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen in de huidige begroting ongedaan te maken.
5 uur geleden