Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister oogst woede nu boren doorgaat, maar 'ook goed gesprek'

Minister oogst woede nu boren doorgaat, maar 'ook goed gesprek'

TERNAARD/WARFFUM (ANP) - Minister Sophie Hermans is met teleurstelling en woede ontvangen in het Groningse Warffum, waar langer gas mag worden gewonnen. Maar Hermans kon toch "mooi en respectvol" met de dorpsbewoners bespreken hoe die gaswinning op een goede manier zou kunnen gebeuren, vertelde ze na afloop.

Hermans gaf gasbedrijf NAM vrijdagmiddag toestemming om tot 2032 naar gas te blijven boren en reisde vervolgens af naar Warffum om dat besluit uit te leggen. Het kleine groepje dorpelingen dat ze er sprak, reageerde "heel begrijpelijk" met "teleurstelling, verzuchting van teleurstelling, boosheid". Maar er ontspon zich "toch ook wel een mooi en respectvol gesprek over: wat vraagt dat dan nu, nu die gaswinning verlengd wordt", aldus de minister van Klimaat en Groene Groei. "Wat is er dan nodig om dat op een goede manier te kunnen doen?" Daar heeft ze "echt bewondering en waardering voor".

Maar Hermans moest ze wel voorhouden dat de vergunning wordt verlengd. "Dat heb ik vanmiddag ook gezegd: hier moet ik echt verantwoordelijkheden met elkaar in balans brengen. We zullen in Nederland nog een tijd gas nodig hebben." Met de Warffummers, van wie sommigen al schade hebben ondervonden van eerdere gaswinning, heeft Hermans onder meer gesproken over het herstel van die schade, zegt ze.

NAM

Na haar bezoek aan Warffum ging Hermans langs in het Friese Ternaard, waar de NAM onder de Waddenzee gas wil gaan winnen. De minister stelde een besluit erover met een halfjaar uit, hoewel ze dat eigenlijk nog dit jaar had moeten nemen.

Hermans heeft er niettemin "vertrouwen in" om er met het bedrijf uit te komen, zei ze ter plaatse. Ook de NAM is niet blind voor "wat er gaande is in de samenleving", meende ze. Als het bedrijf "de poot stijf houdt", kan zij dat ook. De minister wil hoe dan ook "niet vooruitlopen" op de vraag of ze de NAM schadeloos zou moeten stellen.

Meer uit Politiek

Kabinet bereikt akkoord met GL-PvdA over extra geld voor hulp

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat 328 miljoen euro extra naar de begroting van ontwikkelingshulp. Daarover heeft D66-minister Sjoerd Sjoerdsma een akkoord bereikt met GroenLinks-PvdA. Daardoor zal er naar verwachting voldoende steun zijn om de begroting door de Eerste Kamer te loodsen.

3 uur geleden
Kamer kritisch over niet-gehaalde doelen opeenvolgende kabinetten

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet-Jetten de trend van gesneuvelde politieke beloften doorbreekt. Zowel oppositie als coalitie is het eens met de kritiek die de Algemene Rekenkamer heeft op de overheidsresultaten in 2025, waarin veel gestelde doelen niet werden gehaald. "De overheid moet gaan presteren. De belangrijkste vraag is wat mij betreft niet wat de overheid uitgeeft, maar wat het oplevert", zei D66'er Henk-Jan Oosterhuis.

10 uur geleden
Arib: Tweede Kamer was niet voorbereid op een pandemie

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer was begin 2020 niet voorbereid op een pandemie. Dat zei toenmalig Kamervoorzitter Khadija Arib woensdag tijdens haar verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.

13 uur geleden
Raad van State keurt naamsverandering GroenLinks-PvdA goed

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State heeft geen bezwaar tegen de naamsverandering van GroenLinks-PvdA naar Progressief Nederland, kortweg PRO, bij de komende verkiezingen voor de Tweede Kamer en het Europees Parlement. Lokale partijen met 'pro' in de naam vreesden voor naamsverwarring. Ze waren het er daarom niet mee eens dat de Kiesraad akkoord was gegaan met de naamsverandering.

13 uur geleden
Meeste Nederlanders hebben afkeer van een politieke partij

DEN HAAG (ANP) - Ruim 80 procent van de Nederlanders heeft afkeer van een bepaalde politieke partij, blijkt uit het Nationaal Kiezersonderzoek over de afgelopen Tweede Kamerverkiezingen. Die afkeer is er veelal tussen de politieke flanken onderling, bijvoorbeeld van GroenLinks-PvdA-stemmers tegen de PVV of van BBB-kiezers tegen GroenLinks-PvdA.

13 uur geleden
Kamer: geen akkoorden met geweld goedpratende partijen

DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid in de Tweede Kamer wil dat het minderheidskabinet niet langer politieke akkoorden sluit met partijen die geweld tegen vluchtelingen goedpraten of aanmoedigen, of die omvolkingstheorieën bezigen. Ook de regeringspartijen D66, VVD en CDA stemden voor.

1 dag geleden
Esmah Lahlah (PRO) verlaat Kamer en wordt wethouder in Amsterdam

DEN HAAG (ANP) - Esmah Lahlah verlaat de Tweede Kamer en wordt wethouder in Amsterdam. Dat heeft het Kamerlid van Progressief Nederland (PRO, voorheen GroenLinks-PvdA) bekendgemaakt op Instagram. "Ik kies voor Amsterdam. Ik kies voor lokaal bestuur."

1 dag geleden