Minister oogst woede nu boren doorgaat, maar 'ook goed gesprek'
TERNAARD/WARFFUM (ANP) - Minister Sophie Hermans is met teleurstelling en woede ontvangen in het Groningse Warffum, waar langer gas mag worden gewonnen. Maar Hermans kon toch "mooi en respectvol" met de dorpsbewoners bespreken hoe die gaswinning op een goede manier zou kunnen gebeuren, vertelde ze na afloop.
Hermans gaf gasbedrijf NAM vrijdagmiddag toestemming om tot 2032 naar gas te blijven boren en reisde vervolgens af naar Warffum om dat besluit uit te leggen. Het kleine groepje dorpelingen dat ze er sprak, reageerde "heel begrijpelijk" met "teleurstelling, verzuchting van teleurstelling, boosheid". Maar er ontspon zich "toch ook wel een mooi en respectvol gesprek over: wat vraagt dat dan nu, nu die gaswinning verlengd wordt", aldus de minister van Klimaat en Groene Groei. "Wat is er dan nodig om dat op een goede manier te kunnen doen?" Daar heeft ze "echt bewondering en waardering voor".
Maar Hermans moest ze wel voorhouden dat de vergunning wordt verlengd. "Dat heb ik vanmiddag ook gezegd: hier moet ik echt verantwoordelijkheden met elkaar in balans brengen. We zullen in Nederland nog een tijd gas nodig hebben." Met de Warffummers, van wie sommigen al schade hebben ondervonden van eerdere gaswinning, heeft Hermans onder meer gesproken over het herstel van die schade, zegt ze.
NAM
Na haar bezoek aan Warffum ging Hermans langs in het Friese Ternaard, waar de NAM onder de Waddenzee gas wil gaan winnen. De minister stelde een besluit erover met een halfjaar uit, hoewel ze dat eigenlijk nog dit jaar had moeten nemen.
Hermans heeft er niettemin "vertrouwen in" om er met het bedrijf uit te komen, zei ze ter plaatse. Ook de NAM is niet blind voor "wat er gaande is in de samenleving", meende ze. Als het bedrijf "de poot stijf houdt", kan zij dat ook. De minister wil hoe dan ook "niet vooruitlopen" op de vraag of ze de NAM schadeloos zou moeten stellen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Sophie Hermans (VVD), die minister van Volksgezondheid wordt in het komende minderheidskabinet, denkt dat haar nieuwe post "grote en ingewikkelde opgaven" zal hebben. Hermans moet de miljardenbezuiniging in de zorg zien door te voeren, onder meer door het eigen risico te verhogen. Daarvoor is nog geen steun in de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.
21 uur geleden