Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister: Nederlands bedrijfsleven moet meer profiteren van hulp

Minister: Nederlands bedrijfsleven moet meer profiteren van hulp

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands bedrijfsleven moet meer van ontwikkelingssamenwerking profiteren. Ook gaat die hulp naar minder landen. Dat staat in de nota waarin minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) haar beleid voor de komende jaren schetst.

"We concentreren ons op wat aantoonbaar goed werkt en op de allerbeste Nederlandse sectoren en kennis. En kiezen voor minder landen waar we meer gaan doen", aldus de VVD-bewindsvrouw.

Ze wil ontwikkelingshulp meer binden aan het Nederlands bedrijfsleven. Ze gaat daarmee een proef doen om bij investeringen in de logistieke projecten te "streven" naar 70 procent betrokkenheid van het Nederlandse bedrijfsleven. Bij de proef gaat het nu om 150 miljoen euro en dat loopt op naar 200 miljoen.

Onvoldoende transparant

Schreinemacher spreekt nog niet van gebonden hulp, waarbij landen verplicht waren om hulpgelden in Nederland te besteden. Daar is Nederland mee gestopt omdat het onvoldoende transparant en kosteneffectief zou zijn.

Net als haar voorganger houdt Schreinemacher vast aan focusregio's rond Europa. De hulp concentreert zich op de Sahel, de Hoorn van Afrika, het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Schreinemacher wil de hulp ook besteden aan minder zaken. Ze wil zich richten op thema's waar Nederland goed in is zoals water, landbouw en seksuele rechten.

Ook op handelsgebied gaat de aandacht naar minder landen. Hier blijven uiteindelijk 25 landen over. Volgens de minister blijkt uit onderzoeken dat het Nederlands beleid te gefragmenteerd was. Het ging om te veel landen en te veel kleine projecten, zei ze na de ministerraad.

Meer uit Politiek

Bart van den Brink wordt minister van Asiel en Migratie

DEN HAAG (ANP) - Bart van den Brink wordt namens het CDA minister van Asiel en Migratie, meldden meerdere bronnen aan het ANP. Hij voerde samen met fractievoorzitter Henri Bontenbal de onderhandelingen over de vorming van een minderheidskabinet met D66 en VVD.

14 minuten geleden
Palmen: toeslagenjongeren met schulden weten hulp niet te vinden

DEN HAAG (ANP) - Veel van de jongeren die door het toeslagenschandaal een studieschuld zijn aangegaan, zijn volgens demissionair staatssecretaris Sandra Palmen te helpen met bestaande regelingen. Die regelingen moeten "beter voor het voetlicht" worden gebracht, stelt de politica. Ze gaat niet mee in het pleidooi van kinder- en jeugdombudsmannen om de studieschuld van deze jongeren kwijt te schelden.

1 uur geleden
Partijloze staatssecretaris Palmen vroeg om rugdekking in kabinet

DEN HAAG (ANP) - Sandra Palmen gaat verder als staatssecretaris van Toeslagen en wordt daarmee de enige partijloze bewindsvrouw van het nieuwe kabinet. Ze heeft de aanstaande premier Rob Jetten (D66) gevraagd of ze kan rekenen op rugdekking. Die stelde Palmen volgens haar gerust door te zeggen "dat dit kabinet zich gaat kenmerken door samenwerking en verbinding zoeken met alle partijen". Ze heeft "voor de zekerheid een nieuw koffiezetapparaat aangeschaft".

1 uur geleden
Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs namens D66

DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.

3 uur geleden
VVD draagt bekende namen aan voor kabinetsposten

DEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.

4 uur geleden
Yeşilgöz wordt minister van Defensie en vicepremier

DEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.

4 uur geleden
Van der Plas 'rotgeschrokken' omdat D66 landbouwminister levert

DEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."

5 uur geleden