Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister: Nederlands bedrijfsleven moet meer profiteren van hulp

Minister: Nederlands bedrijfsleven moet meer profiteren van hulp

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands bedrijfsleven moet meer van ontwikkelingssamenwerking profiteren. Ook gaat die hulp naar minder landen. Dat staat in de nota waarin minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) haar beleid voor de komende jaren schetst.

"We concentreren ons op wat aantoonbaar goed werkt en op de allerbeste Nederlandse sectoren en kennis. En kiezen voor minder landen waar we meer gaan doen", aldus de VVD-bewindsvrouw.

Ze wil ontwikkelingshulp meer binden aan het Nederlands bedrijfsleven. Ze gaat daarmee een proef doen om bij investeringen in de logistieke projecten te "streven" naar 70 procent betrokkenheid van het Nederlandse bedrijfsleven. Bij de proef gaat het nu om 150 miljoen euro en dat loopt op naar 200 miljoen.

Onvoldoende transparant

Schreinemacher spreekt nog niet van gebonden hulp, waarbij landen verplicht waren om hulpgelden in Nederland te besteden. Daar is Nederland mee gestopt omdat het onvoldoende transparant en kosteneffectief zou zijn.

Net als haar voorganger houdt Schreinemacher vast aan focusregio's rond Europa. De hulp concentreert zich op de Sahel, de Hoorn van Afrika, het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Schreinemacher wil de hulp ook besteden aan minder zaken. Ze wil zich richten op thema's waar Nederland goed in is zoals water, landbouw en seksuele rechten.

Ook op handelsgebied gaat de aandacht naar minder landen. Hier blijven uiteindelijk 25 landen over. Volgens de minister blijkt uit onderzoeken dat het Nederlands beleid te gefragmenteerd was. Het ging om te veel landen en te veel kleine projecten, zei ze na de ministerraad.

Meer uit Politiek

Brekelmans tempert verwachtingen over onderzoek naar drones

DEN HAAG (ANP) - De drone-incidenten bij vliegbases Volkel en Eindhoven roepen in de Kamer veel vragen op. Maar in een debat woensdag waarschuwde demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie, VVD) dat mogelijk veel onopgehelderd blijft.

7 uur geleden
Slechts drie Kamerleden willen parlementaire enquête corona doen

DEN HAAG (ANP) - Slechts drie Kamerleden willen de parlementaire enquête over de coronacrisis uitvoeren. Naast voorzitter Daan de Kort (VVD) hebben Songül Mutluer (GroenLinks-PvdA) en Henk-Jan Oosterhuis (D66) zich gemeld, bevestigen bronnen na berichtgeving door het AD.

7 uur geleden
Onderzoek: stevige keuzes nodig voor ondersteuning kwetsbaren

DEN HAAG (ANP) - Om de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) in de toekomst werkbaar en effectief te houden, zijn stevige politieke keuzes nodig. Dat staat in een onderzoek hiernaar. Demissionair zorgstaatssecretaris Nicki Pouw-Verweij (BBB) zei in een reactie direct dat zij die keuzes niet wil maken, maar dat dit aan een nieuw kabinet en aan de gemeenten is.

9 uur geleden
D66 en CDA laten veel open om later in formatie te bespreken

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA laten in deze fase van de formatie nog veel punten open. Die moeten in een later stadium worden beantwoord als met andere partijen wordt gesproken. Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) schrijven de komende dagen nog aan het eindverslag onder leiding van informateur Sybrand Buma.

10 uur geleden
Aartsen wil onderzoek naar spoor richting Baltische staten

DEN HAAG (ANP) - Onderzoek de kwetsbaarheden van het spoor tussen de Noordzee en de Baltische Staten, schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) in een brief aan acht andere Europese landen. Daarmee wil hij belemmeringen wegnemen voor militair transport over het spoor naar het oosten.

10 uur geleden
Kabinet trekt toch meer geld uit voor ruimtevaart

BREMEN (ANP) - Het demissionaire kabinet heeft besloten extra geld in de ruimtevaart te steken. De bijdrage voor de komende drie jaar gaat omhoog naar 453 miljoen euro. Dat is ruim 100 miljoen euro meer dan in oktober was aangekondigd. Het extra geld moet voorkomen dat ESTEC, een belangrijk testcentrum voor satellieten in Noordwijk, wordt overgeplaatst naar een ander land dat meer geld aan ruimtevaart uitgeeft.

11 uur geleden
GroenLinks-PvdA wil 2 miljard voor Oekraïne om gat te dichten

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil dat het demissionaire kabinet 2 miljard euro extra vrijmaakt om een gat in de militaire hulp aan Oekraïne voor volgend jaar te dichten. In 2026 krijgt de regering in Kyiv 3,5 miljard euro steun, maar daar is dit jaar al 2 miljard van uitgegeven. Dat gat moet worden aangevuld, zegt fractieleider Jesse Klaver. Zijn partij dient donderdag bij een debat over Oekraïne een voorstel in om het ontstane tekort aan te vullen. D66 en CDA hebben al laten weten de motie te steunen.

13 uur geleden