Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister: Nederlands bedrijfsleven moet meer profiteren van hulp

Minister: Nederlands bedrijfsleven moet meer profiteren van hulp

DEN HAAG (ANP) - Het Nederlands bedrijfsleven moet meer van ontwikkelingssamenwerking profiteren. Ook gaat die hulp naar minder landen. Dat staat in de nota waarin minister Liesje Schreinemacher (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking) haar beleid voor de komende jaren schetst.

"We concentreren ons op wat aantoonbaar goed werkt en op de allerbeste Nederlandse sectoren en kennis. En kiezen voor minder landen waar we meer gaan doen", aldus de VVD-bewindsvrouw.

Ze wil ontwikkelingshulp meer binden aan het Nederlands bedrijfsleven. Ze gaat daarmee een proef doen om bij investeringen in de logistieke projecten te "streven" naar 70 procent betrokkenheid van het Nederlandse bedrijfsleven. Bij de proef gaat het nu om 150 miljoen euro en dat loopt op naar 200 miljoen.

Onvoldoende transparant

Schreinemacher spreekt nog niet van gebonden hulp, waarbij landen verplicht waren om hulpgelden in Nederland te besteden. Daar is Nederland mee gestopt omdat het onvoldoende transparant en kosteneffectief zou zijn.

Net als haar voorganger houdt Schreinemacher vast aan focusregio's rond Europa. De hulp concentreert zich op de Sahel, de Hoorn van Afrika, het Midden-Oosten en Noord-Afrika. Schreinemacher wil de hulp ook besteden aan minder zaken. Ze wil zich richten op thema's waar Nederland goed in is zoals water, landbouw en seksuele rechten.

Ook op handelsgebied gaat de aandacht naar minder landen. Hier blijven uiteindelijk 25 landen over. Volgens de minister blijkt uit onderzoeken dat het Nederlands beleid te gefragmenteerd was. Het ging om te veel landen en te veel kleine projecten, zei ze na de ministerraad.

Meer uit Politiek

Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht

DEN HAAG (ANP) - De Blankenburgverbinding levert veel minder geld op dan verwacht. De tunnel die de A20 bij Vlaardingen verbindt met de A15 bij Rozenburg zou dit jaar naar schatting ongeveer 75 miljoen euro opleveren, maar dat bedrag is bijgesteld naar 25 miljoen. Dat bevestigt het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat na berichtgeving door RTL Nieuws.

2 dagen geleden
Geen hogere rekengrens stikstofuitstoot per 1 januari

DEN HAAG (ANP) - Het gaat niet lukken om per 1 januari 2026 een soepelere stikstofgrens te regelen, zei demissionair landbouwminister Femke Wiersma (BBB) na afloop van de ministerraad. Haar partij wilde graag de waarde verhogen vanaf wanneer een stikstofvergunning nodig is, maar de plannen hiervoor moeten nog verder worden uitgewerkt. Wiersma hoopt dit "zo snel mogelijk" te kunnen doen, maar kan nog niet zeggen wanneer het wel kan.

3 dagen geleden
Schiphol mag van kabinet twee jaar door zonder natuurvergunning

DEN HAAG (ANP) - Luchthaven Schiphol mag nog twee jaar door zonder natuurvergunning. Dat heeft de ministerraad vrijdag besloten. In juni vernietigde de rechtbank in Den Haag de natuurvergunning van de nationale luchthaven, omdat deze niet zorgvuldig was voorbereid en gemotiveerd.

3 dagen geleden
Wiersma geeft gehoor aan Kamer, geen versoepeling uitrijden mest

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma (BBB) geeft gehoor aan een motie van de Tweede Kamer, die haar oproept voorlopig geen regels te versoepelen voor het uitrijden van mest. Wiersma zei dat vrijdag na afloop van de ministerraad.

3 dagen geleden
Staatssecretaris: voldoende voor Nederlands niet verplicht maken

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Koen Becking (voortgezet onderwijs) wil een voldoende voor het vak Nederlands niet verplicht stellen om een middelbare schooldiploma te kunnen halen. De VVD-bewindsman schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat die verplichting ten koste kan gaan van de bredere taalontwikkeling van leerlingen.

3 dagen geleden
Wiersma bespreekt mestmotie in kabinet, 'Kamer hoogste orgaan'

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma wil voorafgaand aan de ministerraad nog niet zeggen wat ze gaat doen met een Kamermotie die haar vraagt verregaande mestplannen te pauzeren. Wel benadrukt zij dat de Kamer "het hoogste orgaan" is in Nederland. "Die kan moties aannemen, en dat is ook gebeurd. Wij gaan in het kabinet kijken hoe we daarmee omgaan."

3 dagen geleden
Keijzer wijst naar Qbuzz voor beveiliging asielpendelbus

DEN HAAG (ANP) - Niet het Rijk maar vervoersbedrijf Qbuzz moet beveiliging regelen voor de pendelbus die tussen het azc van Ter Apel en het station van Emmen rijdt, vindt asielminister Mona Keijzer (BBB). Op die buslijn is veel overlast door asielzoekers die geen buskaartje willen betalen, waarna de gemeente besloot die gratis te maken zolang er geen veiligheidsmaatregelen komen.

3 dagen geleden