Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister moet verbreden snelwegen Utrecht beter onderbouwen

Minister moet verbreden snelwegen Utrecht beter onderbouwen

DEN HAAG (ANP) - De plannen van minister Barry Madlener (Infrastructuur) om snelwegen rond Utrecht te verbreden kunnen voorlopig niet worden uitgevoerd. Hij moet eerst onderzoeken of het stikstofrekenwerk wel in orde is, oordeelt de Raad van State.

Het gaat vooral om de vraag of het wegstrepen van de stikstoftoename door het bouwproject tegen een stikstofafname doordat enkele agrarische bedrijven stoppen, wel voldoet aan de voorwaarden, aldus de hoogste bestuursrechter. De minister krijgt een halfjaar om dat uit te zoeken, aangezien niet uitgesloten is dat het project schade berokkent aan een aantal beschermde natuurgebieden.

De minister wil de snelwegen A12, A27 en A28 rondom Utrecht verbreden. Onder meer omwonenden tekenden bezwaar aan en stapten naar de rechter. Veel van hen zien alternatieven voor het tracé, waarbij onder meer landgoed Amelisweerd wordt ontzien. 25 van de 29 bezwaren zijn niet-ontvankelijk of ongegrond verklaard. Het is volgens de Raad van State niet aan de bestuursrechter om te bepalen hoe het tracé het best kan worden vormgegeven. Wel oordeelt de raad dat de minister zijn keuzes en afwegingen in het tracébesluit voldoende heeft onderbouwd. Voor vier bezwaarmakers, waaronder de Vereniging Leefmilieu en Stichting Milieuzorg Zeist, gaat de procedure verder.

Stikstofuitstoot

De toename van stikstofuitstoot die het project met zich meebrengt wordt in het plan van de minister deels gecompenseerd doordat een aantal agrarische bedrijven (gedeeltelijk) stopt. Deze methode, extern salderen genoemd, is onder voorwaarden toegestaan, maar alleen als het beëindigen van de boerenbedrijven niet nodig is voor het behoud en tegengaan van verslechtering van de beschermde natuurgebieden. De onderbouwing op dit punt is ontoereikend, aldus de Raad van State.

Ook wat betreft natuurcompensatie moet de minister zijn besluit beter motiveren. Het is namelijk onzeker of eikenbossen, zandverstuivingen en stuifzandheiden zich wel kunnen ontwikkelen op de voorgestelde plekken.

Alternatief plan

Madlener wees eerder een alternatief plan af van de regio Utrecht om het verkeer op de snelweg beter te laten doorrijden. Door de breedte van de snelweg beter te benutten en de maximumsnelheid te verlagen naar 80 kilometer per uur zou het volgens de regio niet nodig zijn om de A27 bij Amelisweerd te verbreden en bomen te kappen op landgoed Amelisweerd. De Raad van State heeft dit alternatief niet beoordeeld.

Meer uit Politiek

FVD wil dat de Kamer eerst stemt en dan ministers zoekt

DEN HAAG (ANP) - Lidewij de Vos van Forum voor Democratie wil dat de Tweede Kamer eerst over grote thema's stemt, om vervolgens ministers te zoeken die die wensen gaan uitwerken. Dat idee legt De Vos ook voor aan verkenner Wouter Koolmees (D66), zei ze voordat ze met hem in gesprek ging.

15 uur geleden
Dassen: Volt wordt een 'progressief kompas' in de oppositie

DEN HAAG (ANP) - Laurens Dassen houdt met zijn partij Volt naar alle waarschijnlijkheid nog maar één zetel over en wil daarmee een "progressief kompas" worden in de oppositie. Voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) zei hij te hopen op een "breed meerderheidskabinet" van D66, VVD, CDA en GroenLinks-PvdA.

16 uur geleden
Struijs: twee zetels 50PLUS kunnen belangrijk zijn

DEN HAAG (ANP) - 50PLUS zal zich als kleine partij bescheiden opstellen in de formatie, zei fractievoorzitter Jan Struijs voor zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66). Maar hij zegt ook dat de twee zetels waarmee 50PLUS in de Tweede Kamer komt "belangrijke zetels" kunnen zijn. Coalitiedeelname sluit hij ook niet uit.

17 uur geleden
Minister na Gaza-uitspraak: kabinet gaat over buitenlandbeleid

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet bepaalt het buitenlandbeleid, concludeert demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) op X na een uitspraak van het gerechtshof Den Haag. De Palestijnse mensenrechtenorganisatie Al-Haq en negen andere organisaties eisten in een hoger beroep dat de Staat meer moest doen om genocide in Gaza te voorkomen. Maar de rechter gaf hen daarin geen gelijk.

18 uur geleden
Ouwehand wil het vooral met Koolmees hebben over de rechtsstaat

DEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren wil het met verkenner Wouter Koolmees vooral hebben over de manier waarop partijen zich verhouden tot de democratische rechtsstaat. "Daar heeft de VVD behoorlijk wat huiswerk te doen", zei Ouwehand voordat ze donderdag met de D66-verkenner in gesprek ging.

18 uur geleden
Stoffer: ligt niet voor de hand om kabinet in te gaan met D66

DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt het niet logisch om met verkiezingswinnaar D66 het kabinet in te gaan. Voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66) zei hij dat het niet voor de hand ligt om als vijfde partij aan te sluiten bij een kabinet met D66, VVD, CDA en JA21.

20 uur geleden
SP wil niet in nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - De SP wil niet in het volgende kabinet. "Een partij die niet gewonnen heeft zoals de mijne past bescheidenheid", zei partijleider Jimmy Dijk voorafgaand aan zijn gesprek met verkenner Wouter Koolmees (D66). De SP verloor twee zetels bij de verkiezingen en houdt er drie over.

22 uur geleden