
Minister moet nog dit jaar besluiten over gaswinning Waddenzee
DEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) moet voor 1 januari een besluit nemen over de aanvraag van de NAM om gas te mogen winnen onder de Waddenzee bij het Friese Ternaard. Dat oordeelde de Raad van State (RvS) donderdag en om de uitspraak kracht bij te zetten legde de raad een hogere dwangsom op.
De Raad van State oordeelde in een beroep van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM). De NAM deed in 2019 en 2020 al tien keer een aanvraag voor gaswinning bij Ternaard, zonder dat er een beslissing volgde. Toenmalig staatssecretaris Hans Vijlbrief (Mijnbouw) gaf eerder dit jaar voorlopig geen toestemming voor de gaswinning. De NAM wil duidelijkheid, want de gaswinning bij Ternaard is nog altijd niet definitief afgewezen of ingewilligd.
De Raad van State begrijpt dat de NAM zo snel mogelijk duidelijkheid wil, maar ziet ook dat het project zorgvuldig moet worden bekeken. De minister krijgt daar van de RvS tot 1 januari 2025 de tijd voor.
De locatie waar de NAM gas wil winnen ligt voor een groot deel onder de Waddenzee. Natuurbeschermingsorganisaties, de provincie Fryslân en ook werelderfgoedcomité UNESCO zijn tegen het project en vrezen de gevolgen van gaswinning onder de Waddenzee. Het Waddengebied staat op de Werelderfgoedlijst van UNESCO.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De NAVO vraagt Nederland om minstens 16 tot 19 miljard euro extra in defensie te steken. Nederland komt dan uit op 3,5 procent van het bruto binnenlands product (bbp), schrijft defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) aan de Tweede Kamer. De forse verhoging is volgens het bondgenootschap nodig om de verdediging van de alliantie op peil te houden. Het is nog wel aan het kabinet om over het verzoek te beslissen.
5 minuten geledenLEER (ANP) - De Duitse politie vraagt mensen die in de buurt van de grens met Groningen wonen om ook uit te kijken naar de vermiste kinderen Jeffrey (10) en Emma (8). Mogelijk zijn ze door hun vader meegenomen richting Duitsland, meldt de politie van de plaatsen Leer en Emden dinsdag.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een nieuw voorstel van de Europese Commissie voor versoepeling van het terugkeerbeleid voor asielzoekers, zal leiden tot verdere verzwakking van de toegang tot asiel in Europa. Dat denkt Amnesty International. De Commissie wil het makkelijker maken voor EU-lidstaten om asielzoekers zonder asielprocedure direct terug te sturen naar een land dat als veilig wordt beschouwd.
16 minuten geledenDELFZIJL (ANP) - De familie van de vermiste Jeffrey (10) en Emma (8) is ten einde raad, zo heeft de halfbroer van de kinderen dinsdag gemeld. "We missen hen zo. Het enige wat ik kan vragen: blijf alsjeblieft zoeken, geef niet op."
43 minuten geledenBALEN (ANP) - In het Belgische Balen is maandag een verdachte aangehouden voor de schietpartij bij een partycentrum in Rotterdam begin februari, maakt de politie dinsdag bekend. Het gaat om een 32-jarige man uit Amsterdam. Bij de schietpartij raakten twee mannen zwaargewond, van wie er een later in het ziekenhuis overleed.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Alle 22 mannen die vastzaten voor geweld afgelopen zondag na het kampioensfeest van PSV in Eindhoven zijn weer vrij, laat de politie weten. Ook van de vijftien mensen die de politie maandag tijdens de huldiging aanhield, zit niemand meer vast.
1 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Waterbeheerders moeten steeds meer maatregelen nemen tegen droogte in Nederland, ziet de Landelijke Coördinatiecommissie Waterverdeling (LCW) dinsdag in de droogtemonitor. In mei is vrijwel geen regen gevallen. Op meerdere plekken in Nederland zijn sproeiverboden ingesteld.
1 uur geleden