Minister moet beter kijken naar bezwaren tegen Kallemooihaan
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma moet de bezwaren van dierenrechtenorganisaties tegen de 'haan van Kallemooi' opnieuw onderzoeken. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft dat bepaald. Volgens de rechters heeft Wiersma het verzoek om in te grijpen tegen de traditie op Schiermonnikoog te gemakkelijk afgewezen. Ze heeft "geen zorgvuldig onderzoek gedaan" en is ten onrechte niet ingegaan op deskundigenverklaringen, staat in de uitspraak.
Tijdens het volksfeest Kallemooi, dat in het pinksterweekend op het Waddeneiland wordt gevierd, wordt een haan voor drie dagen opgesloten in een mand op 18 meter hoogte in een mast. Het dier krijgt eten en drinken en wordt met een camera in de gaten gehouden. Volgens de tegenstanders van het gebruik wordt het welzijn van de haan hierdoor "ernstig en zonder redelijk doel" aangetast. Voorstanders vinden dat wel meevallen en wijzen er steevast op dat de haan na afloop weer wordt vrijgelaten. Burgemeester Ineke van Gent zei er eerder over dat dieren in de bio-industrie het bijvoorbeeld een stuk slechter hebben.
Ook volgens minister Wiersma (BBB) is de aantasting van het welzijn van de haan "gering". Zij vindt dat het behoud van cultureel erfgoed opweegt tegen het ongemak van de haan. De rechters oordelen dat zij die conclusie te lichtvaardig heeft getrokken. Er is alleen een telefoontje gepleegd met de dierenarts die toezicht houdt op de haan, dat is onvoldoende.
Wiersma moet nu binnen acht weken opnieuw een besluit nemen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) is "in beginsel positief" over haar eigen voorstel voor een landelijk huurregister. Donderdag publiceerde ze het voorstel, maar van de reacties laat ze nog afhangen of ze het register daadwerkelijk invoert.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Grote hacks zoals bij ChipSoft en eerder Odido gaan steeds vaker voorkomen, denkt justitieminister David van Weel. Volgens de VVD'er neemt cybercriminaliteit wereldwijd toe en moet daarom ook meer gebeuren om het tegen te gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Kamerleden Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) en Don Ceder (ChristenUnie) komen met een wetsvoorstel om kinderarmoede structureel terug te dringen. De initiatiefnemers verwachten dat de wet volgende week in internetconsultatie gaat.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
3 dagen geleden