Minister moet beter kijken naar bezwaren tegen Kallemooihaan
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Femke Wiersma moet de bezwaren van dierenrechtenorganisaties tegen de 'haan van Kallemooi' opnieuw onderzoeken. Het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) heeft dat bepaald. Volgens de rechters heeft Wiersma het verzoek om in te grijpen tegen de traditie op Schiermonnikoog te gemakkelijk afgewezen. Ze heeft "geen zorgvuldig onderzoek gedaan" en is ten onrechte niet ingegaan op deskundigenverklaringen, staat in de uitspraak.
Tijdens het volksfeest Kallemooi, dat in het pinksterweekend op het Waddeneiland wordt gevierd, wordt een haan voor drie dagen opgesloten in een mand op 18 meter hoogte in een mast. Het dier krijgt eten en drinken en wordt met een camera in de gaten gehouden. Volgens de tegenstanders van het gebruik wordt het welzijn van de haan hierdoor "ernstig en zonder redelijk doel" aangetast. Voorstanders vinden dat wel meevallen en wijzen er steevast op dat de haan na afloop weer wordt vrijgelaten. Burgemeester Ineke van Gent zei er eerder over dat dieren in de bio-industrie het bijvoorbeeld een stuk slechter hebben.
Ook volgens minister Wiersma (BBB) is de aantasting van het welzijn van de haan "gering". Zij vindt dat het behoud van cultureel erfgoed opweegt tegen het ongemak van de haan. De rechters oordelen dat zij die conclusie te lichtvaardig heeft getrokken. Er is alleen een telefoontje gepleegd met de dierenarts die toezicht houdt op de haan, dat is onvoldoende.
Wiersma moet nu binnen acht weken opnieuw een besluit nemen.
Meer uit Politiek
BARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
28 minuten geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
29 minuten geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
3 uur geleden