Minister laat onderzoeken of varkens vatbaar zijn voor corona
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Carola Schouten laat onderzoeken of varkens besmet kunnen raken met het nieuwe coronavirus. Uit onderzoek tot dusver is dat niet gebleken, maar omdat de dieren wél gevoelig zijn voor sommige andere ziektes die bij mensen voorkomen, wil zij meer zekerheid hebben.
Wetenschappers gaan daarom bloedmonsters van varkens testen op antistoffen tegen het coronavirus. "Wetenschappers verwachten niet dat er dieren positief testen, op basis van de resultaten van onderzoek naar varkens in Duitsland en China, maar het is wel belangrijk om dit uit te sluiten", aldus Schouten.
Het onderzoek begint deze maand en de eerste resultaten worden in augustus verwacht. Schouten overweegt vergelijkbaar onderzoek te doen naar fretten, omdat die mogelijk wél gevoelig zijn voor het virus. Daarnaast wil zij nadere studie laten doen naar infecties die bij katten zijn gevonden.
Incidentele gevallen
Schouten benadrukt dat er tot dusver niets erop wijst dat dieren een rol spelen bij de verspreiding van het virus. Wel zijn in meerdere landen zieke dieren gemeld, waaronder enkele katten en honden van coronapatiënten. "Het gaat tot nu toe om een paar incidentele gevallen", aldus de minister.
Als dierenartsen vermoeden dat een dier besmet is geraakt, kunnen ze contact opnemen met de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA). Een meldplicht is volgens Schouten niet nodig, ook omdat experts het risico dat dieren mensen besmetten "verwaarloosbaar" achten.
Voor mensen met het coronavirus, of met klachten die daar mogelijk op wijzen, geldt het advies dat zij contact met hun huisdier uit voorzorg beter kunnen vermijden. Als ook hun kat of hond ziek wordt, wordt aangeraden het dier zoveel mogelijk binnen te houden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
14 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
1 dag geledenGORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.
1 dag geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.
1 dag geleden