Minister laat onderzoeken of varkens vatbaar zijn voor corona
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Carola Schouten laat onderzoeken of varkens besmet kunnen raken met het nieuwe coronavirus. Uit onderzoek tot dusver is dat niet gebleken, maar omdat de dieren wél gevoelig zijn voor sommige andere ziektes die bij mensen voorkomen, wil zij meer zekerheid hebben.
Wetenschappers gaan daarom bloedmonsters van varkens testen op antistoffen tegen het coronavirus. "Wetenschappers verwachten niet dat er dieren positief testen, op basis van de resultaten van onderzoek naar varkens in Duitsland en China, maar het is wel belangrijk om dit uit te sluiten", aldus Schouten.
Het onderzoek begint deze maand en de eerste resultaten worden in augustus verwacht. Schouten overweegt vergelijkbaar onderzoek te doen naar fretten, omdat die mogelijk wél gevoelig zijn voor het virus. Daarnaast wil zij nadere studie laten doen naar infecties die bij katten zijn gevonden.
Incidentele gevallen
Schouten benadrukt dat er tot dusver niets erop wijst dat dieren een rol spelen bij de verspreiding van het virus. Wel zijn in meerdere landen zieke dieren gemeld, waaronder enkele katten en honden van coronapatiënten. "Het gaat tot nu toe om een paar incidentele gevallen", aldus de minister.
Als dierenartsen vermoeden dat een dier besmet is geraakt, kunnen ze contact opnemen met de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA). Een meldplicht is volgens Schouten niet nodig, ook omdat experts het risico dat dieren mensen besmetten "verwaarloosbaar" achten.
Voor mensen met het coronavirus, of met klachten die daar mogelijk op wijzen, geldt het advies dat zij contact met hun huisdier uit voorzorg beter kunnen vermijden. Als ook hun kat of hond ziek wordt, wordt aangeraden het dier zoveel mogelijk binnen te houden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 gaat met Hart voor Den Haag praten over de vorming van een nieuwe coalitie in Den Haag, heeft de fractie besloten. Eerder verzette de partij zich tegen samenwerking, maar vorige week deed verkenner Ahmed Aboutaleb een dringend beroep op D66 om toch in gesprek te gaan met partijleider Richard de Mos. Dat heeft D66 over de streep getrokken.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
1 dag geleden