Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister laat onderzoeken of varkens vatbaar zijn voor corona

Minister laat onderzoeken of varkens vatbaar zijn voor corona

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Carola Schouten laat onderzoeken of varkens besmet kunnen raken met het nieuwe coronavirus. Uit onderzoek tot dusver is dat niet gebleken, maar omdat de dieren wél gevoelig zijn voor sommige andere ziektes die bij mensen voorkomen, wil zij meer zekerheid hebben.

Wetenschappers gaan daarom bloedmonsters van varkens testen op antistoffen tegen het coronavirus. "Wetenschappers verwachten niet dat er dieren positief testen, op basis van de resultaten van onderzoek naar varkens in Duitsland en China, maar het is wel belangrijk om dit uit te sluiten", aldus Schouten.

Het onderzoek begint deze maand en de eerste resultaten worden in augustus verwacht. Schouten overweegt vergelijkbaar onderzoek te doen naar fretten, omdat die mogelijk wél gevoelig zijn voor het virus. Daarnaast wil zij nadere studie laten doen naar infecties die bij katten zijn gevonden.

Incidentele gevallen

Schouten benadrukt dat er tot dusver niets erop wijst dat dieren een rol spelen bij de verspreiding van het virus. Wel zijn in meerdere landen zieke dieren gemeld, waaronder enkele katten en honden van coronapatiënten. "Het gaat tot nu toe om een paar incidentele gevallen", aldus de minister.

Als dierenartsen vermoeden dat een dier besmet is geraakt, kunnen ze contact opnemen met de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA). Een meldplicht is volgens Schouten niet nodig, ook omdat experts het risico dat dieren mensen besmetten "verwaarloosbaar" achten.

Voor mensen met het coronavirus, of met klachten die daar mogelijk op wijzen, geldt het advies dat zij contact met hun huisdier uit voorzorg beter kunnen vermijden. Als ook hun kat of hond ziek wordt, wordt aangeraden het dier zoveel mogelijk binnen te houden.

Meer uit Politiek

Kamer maakt geld vrij voor defibrillators in arme wijken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer maakt extra geld vrij voor defibrillators in arme wijken. Een amendement van GroenLinks-PvdA en ChristenUnie om dit te regelen, kan rekenen op steun van de coalitie, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL Nieuws. Het gaat in eerste instantie om 500.000 euro, en later mogelijk nog eens 1 miljoen.

7 uur geleden
Palmen ontkent dat toeslagenouders stukken bewust niet kregen

DEN HAAG (ANP) - De overheid heeft niet bewust documenten over toeslagenouders achtergehouden. Dat zei Sandra Palmen, de partijloze staatssecretaris die over het herstel van de toeslagenaffaire gaat, in een debat met de Tweede Kamer. "Wij houden ons aan de wet. Wij zijn maximaal transparant en leveren wat nodig is."

8 uur geleden
Provincie Groningen houdt kabinet aan sluiting Groningen-gasveld

GRONINGEN (ANP) - Het Groningen-gasveld is en blijft gesloten, ook nu de gasprijzen flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die boodschap heeft de provincie Groningen woensdag gegeven, nadat her en der werd gesuggereerd om toch weer gas te halen uit het Groningenveld. De provincie houdt het kabinet aan de sluiting die in 2024 is vastgelegd, zei gedeputeerde Susan Top na vragen van D66 over de gevolgen van de geopolitieke ontwikkelingen.

8 uur geleden
Berendsen ontbiedt ambassadeur Iran om drone- en raketaanvallen

DEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen heeft de Iraanse ambassadeur ontboden vanwege de aanvallen met drones en raketten die het land heeft uitgevoerd op omliggende landen. Dat schrijft de CDA-minister op X. Berendsen noemt daarbij specifiek Cyprus en Turkije.

9 uur geleden
Kamer niet gerustgesteld na uitleg sociale media over algoritmes

DEN HAAG (ANP) - Socialemediabedrijven TikTok, Meta en Google konden de zorgen van Tweede Kamerleden niet wegnemen tijdens een gesprek over transparantie, mogelijke beïnvloeding en maatregelen die de platforms daartegen nemen. Kamerleden waren meermaals niet tevreden met de antwoorden die ze kregen.

9 uur geleden
Kamer wil opheldering over toegezegde 2 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat er is gebeurd met de 2 miljard euro aan extra steun voor Oekraïne die door het vorige kabinet is toegezegd. Niet alleen de oppositie, maar ook regeringspartijen willen dat weten, bleek woensdag tijdens de behandeling van de begroting van Defensie.

10 uur geleden
Kabinet zet in op meer repatriëringsvluchten vanuit Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de komende dagen "meerdere repatriëringsvluchten" mogelijk maken voor Nederlandse reizigers die door de oorlog in Iran gestrand zijn in het Midden-Oosten. Dat meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij trekt daarbij samen op met luchtvaartmaatschappijen en reisorganisaties. De nadruk komt te liggen op de landen waar de meeste Nederlanders vast zijn komen te zitten, aldus de bewindsman.

14 uur geleden