Minister laat onderzoeken of varkens vatbaar zijn voor corona
DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Carola Schouten laat onderzoeken of varkens besmet kunnen raken met het nieuwe coronavirus. Uit onderzoek tot dusver is dat niet gebleken, maar omdat de dieren wél gevoelig zijn voor sommige andere ziektes die bij mensen voorkomen, wil zij meer zekerheid hebben.
Wetenschappers gaan daarom bloedmonsters van varkens testen op antistoffen tegen het coronavirus. "Wetenschappers verwachten niet dat er dieren positief testen, op basis van de resultaten van onderzoek naar varkens in Duitsland en China, maar het is wel belangrijk om dit uit te sluiten", aldus Schouten.
Het onderzoek begint deze maand en de eerste resultaten worden in augustus verwacht. Schouten overweegt vergelijkbaar onderzoek te doen naar fretten, omdat die mogelijk wél gevoelig zijn voor het virus. Daarnaast wil zij nadere studie laten doen naar infecties die bij katten zijn gevonden.
Incidentele gevallen
Schouten benadrukt dat er tot dusver niets erop wijst dat dieren een rol spelen bij de verspreiding van het virus. Wel zijn in meerdere landen zieke dieren gemeld, waaronder enkele katten en honden van coronapatiënten. "Het gaat tot nu toe om een paar incidentele gevallen", aldus de minister.
Als dierenartsen vermoeden dat een dier besmet is geraakt, kunnen ze contact opnemen met de Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit (NVWA). Een meldplicht is volgens Schouten niet nodig, ook omdat experts het risico dat dieren mensen besmetten "verwaarloosbaar" achten.
Voor mensen met het coronavirus, of met klachten die daar mogelijk op wijzen, geldt het advies dat zij contact met hun huisdier uit voorzorg beter kunnen vermijden. Als ook hun kat of hond ziek wordt, wordt aangeraden het dier zoveel mogelijk binnen te houden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.
17 uur geledenGORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.
18 uur geleden