Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister Knapen: evacuatie 2100 Afghanen is geen maximum

Minister Knapen: evacuatie 2100 Afghanen is geen maximum

DEN HAAG (ANP) - De regels voor de evacuatie van 2100 Afghanen zijn niet in beton gegoten. Dat maakte demissionair minister Ben Knapen van Buitenlandse Zaken woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer duidelijk. Er zit geen maximum op het getal. "Maar het kunnen er ook minder worden", aldus Knapen.

Het kabinet wil naast Nederlanders en tolken nog ongeveer achthonderd Afghanen evacueren die hebben gewerkt voor door Nederland gefinancierde hulpprojecten. Ook vijfhonderd Afghanen die een functie hebben vervuld bij de Nederlandse militaire missie en Europese politiemissie komen in aanmerking voor asiel.

Knapen wil "naar vermogen" vasthouden aan de criteria die zijn opgesteld voor deze groepen. Maar hij liet ook blijken oog te hebben voor gevallen die buiten de boot vallen. "Ik zal niet zeggen dat we nooit en te nimmer niet zullen afwijken van deze regels. "

Gevoelige kwestie

De criteria zijn volgens hem nodig om te bepalen wie opgehaald moet worden: dat zijn Afghanen die op dit moment gevaar lopen. Volgens de SP wordt met de criteria de hand gelicht met de motie-Belhaj die stelt dat alle Afghanen asiel moeten krijgen die de Nederlandse missie hebben geholpen.

De Kamer kan zich vinden in de oplossing die het kabinet heeft gevonden voor deze gevoelige kwestie. De kritische Sylvana Simons (BIJ1) complimenteerde Knapen voor zijn "menselijke benadering".

Afhankelijk van hulp

Het kabinet doet met het plan wat "realistisch" en "haalbaar" is, verklaarde Knapen. Hij zal het "maximale" doen om de 2100 hierheen te halen, maar is daarbij wel afhankelijk van de Taliban. Op dit moment verlaten Afghanen slechts mondjesmaat het land. Nederland is hierbij afhankelijk van de hulp van Qatar en Pakistan.

Het debat wordt donderdagmorgen voortgezet. Dank komen minister Henk Kamp (Defensie) en staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asiel) aan het woord.

Meer uit Binnenland

Politie valt pand in Nederasselt binnen

NEDERASSELT (ANP) - Politie is aan de Hollestraat in Nederasselt een woning binnengevallen, ziet een ANP-verslaggever. De politieactie vond plaats niet ver van Overasselt, waar eerder op dinsdag een dodelijke schietpartij plaatsvond. De politie is naar aanleiding daarvan al de hele dag bezig met het verrichten van aanhoudingen.

2 minuten geleden
Veel droogtemaatregelen blijven nodig ondanks neerslag

DEN HAAG (ANP) - Ondanks de neerslag van de afgelopen twee weken zijn er regionaal nog duidelijke effecten van de droogte. De droogtemonitor van Rijkswaterstaat zegt dat veel droogtemaatregelen nog steeds van kracht zijn. Die worden waar mogelijk afgebouwd, maar op sommige plekken paraat gehouden om indien nodig opnieuw in te zetten.

10 minuten geleden
Top OM zette streep door procesafspraken broer Bolle Jos

ROTTERDAM (ANP) - De top van het Openbaar Ministerie heeft op het laatste moment een streep gezet door procesafspraken die justitie met Harry L., de broer van 'Bolle Jos' Leijdekkers, bezig was te maken. Dat bleek dinsdag op een inleidende zitting tegen de 51-jarige L. bij de rechtbank in Rotterdam. Hij wordt verdacht van het witwassen van onder meer 15 miljoen euro.

17 minuten geleden
Hoger beroep Belgische drugszaak waarin Bolle Jos is veroordeeld

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Een groot deel van de veroordeelden en het Openbaar Ministerie gaan in hoger beroep in de omvangrijke Belgische drugszaak Costa. Daarin werd voortvluchtige Nederlandse drugscrimineel Jos Leijdekkers, alias Bolle Jos, eind juli veroordeeld tot veertien jaar cel.

20 minuten geleden
Oppositieleider Klaver 'niet onder de indruk' van gelekte plannen

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver is "totaal niet onder de indruk" van de beleidsaanpassingen die het minderheidskabinet in de begroting voor volgend jaar wil doorvoeren. Volgens gelekte stukken worden de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid grotendeels geschrapt of uitgesteld, maar daar neemt de grootste oppositiepartij geen genoegen mee.

27 minuten geleden
ANWB kreeg in zomer 15 procent meer medische hulpvragen

DEN HAAG (ANP) - De ANWB Alarmcentrale heeft dit jaar tijdens "een druk zomerseizoen" 15 procent meer medische hulpvragen gekregen vanuit het buitenland ten opzichte van vorig jaar. Vaak voorkomende medische hulpvragen gingen over buikklachten, letsel na een ongeval, oorontstekingen en andere infecties. "Die stijging zagen we terug in vrijwel alle populaire vakantielanden," zegt Victor Geskes, directeur van de ANWB Alarmcentrale. "Een duidelijke oorzaak is niet aan te wijzen, maar de aanhoudende hitte in delen van Europa kan daarbij zeker een rol hebben gespeeld."

1 uur geleden
Vakbonden staken ondanks verzachten bezuiniging sociale zekerheid

UTRECHT (ANP) - De geplande acties en stakingen van de vakbonden tegen de kabinetsplannen rondom sociale zekerheid gaan door. Dat laten FNV en CNV weten. Het minderheidskabinet heeft de miljardenbezuiniging grotendeels uit de boeken gehaald, bevestigden Haagse bronnen aan het ANP na een bericht van RTL Nieuws. Maar dat is voor de vakbonden onvoldoende. "Aan ons ultimatum is niet voldaan. Daarom gaan we door met onze acties. We zien dat het kabinet beweegt, en dat laat zien dat actievoeren zin heeft", zegt FNV-voorzitter Hans Spekman.

1 uur geleden