Minister: kijk ook naar Franse en Spaanse jeugdwerklozen
DEN HAAG (ANP) - Bedrijven die kampen met een tekort aan arbeidskrachten kunnen ook overwegen meer Franse en Spaanse jongeren in dienst te nemen. Dat oppert minister Karien van Gennip van Sociale Zaken in een interview met het AD. Maar de bewindsvrouw voelt ook "een grote verantwoordelijkheid voor de één miljoen Nederlanders die nog aan de kant staan".
In Europa zijn echter genoeg beschikbare arbeidskrachten te vinden. "Ik zou mij kunnen voorstellen dat we investeren in die Franse of ook bijvoorbeeld Spaanse schoolverlaters om ze hier in de horeca of de tuinbouw te laten werken", zegt de minister. "Er werken nu al Spaanse jongeren hier in cafés en restaurants." Het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid verduidelijkt overigens dat hier geen beleid wordt gemaakt. Het kabinet gaat het 'halen' van Franse en Spaanse arbeidsmigranten ook niet proactief faciliteren.
"Maar als wij als één Europa willen functioneren, moeten wij ons ook zorgen maken over de jeugdwerkloosheid in andere Europese landen", zegt Van Gennip in het AD. Ze heeft jarenlang zelf in Frankrijk gewerkt. "Mensen binnen Europa mogen hier gewoon komen", benadrukt ze. Momenteel komen arbeidsmigranten in Nederland vooral uit Oost-Europese landen als Polen.
Geen blik open trekken
Vakbond CNV noemt het idee van Van Gennip om Franse werklozen naar Nederland te halen "bizar". "In Nederland staan een miljoen mensen aan de kant", zegt CNV-voorzitter Piet Fortuin. "Tweederde van de werkzoekenden boven de 55 jaar komt moeilijk aan een nieuwe baan." Ook is het volgens de vakbond lastig voor mensen met een arbeidsbeperking om aan de slag te komen. "Het is onrechtvaardig om over arbeidsmigratie te praten terwijl zo veel Nederlandse werkzoekenden aan het werk kunnen en willen", vindt Fortuin.
Glastuinbouw Nederland vindt dat te vaak de indruk wordt gewekt dat "je een blik uitkeringsgerechtigden kunt opentrekken" en die aan het werk kunt zetten in de glastuinbouw. "Maar niets is minder waar", stelt de brancheorganisatie in een reactie. De sector heeft werk op diverse niveaus op het gebied van onder meer ict, logistiek, marketing en oogstwerkzaamheden. Voorzitter Adri Bom-Lemstra zegt dat de glastuinbouw gemotiveerde werknemers nodig heeft. "Verse groenten, fruit, planten en bloemen zijn kwetsbare producten die vakkundig, handmatig moeten worden verzorgd en geoogst. Plukken en oogsten moet je kunnen en moet je willen."
Over de omgang met arbeidsmigranten is al jaren, en vooral recent, veel te doen. Ook de Arbeidsinspectie sloeg laatst alarm en vroeg om een stop op arbeidsmigratie. Zo simpel is dat niet, zegt Van Gennip. "Onze economie draait dus ook voor een fors deel op arbeidsmigranten." Wel verzet de bewindsvrouw zich, mede op aandringen van de Tweede Kamer, tegen een Brussels plan om arbeidsmigranten uit Noord-Afrika naar Europa te halen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Advocaten mogen weer een laptop en een mobiele telefoon meenemen als ze cliënten in de gevangenis opzoeken. Dat meldt de Nederlandse Orde van Advocaten (NOvA) na overleg met de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). Het nieuwe toegangsbeleid treedt naar verwachting na de zomer in werking.
23 minuten geledenALMERE (ANP) - Gemeenteraadsleden uit Almere zijn geschokt door de verdenking tegen hun 66-jarige oud-collega Jan B. Maandagochtend werd bekend dat hij ervan wordt verdacht twee kinderen, van 2 en 13 jaar, onzedelijk te hebben betast. Het 2-jarige kind zou hij hebben betast op de eerste dag dat hij als invalkracht op een Amsterdams kinderdagverblijf werkte.
2 uur geledenALMERE (ANP) - De 66-jarige verdachte van het onzedelijk betasten van twee kinderen was van 2022 tot februari 2025 gemeenteraadslid voor 50PLUS in Almere. Dat bevestigen ingewijden. Eerder, van 2006 tot 2010, was hij daar raadslid voor de SP.
3 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De Nederlandse sterrenchef Nick Bril had te veel alcohol in zijn bloed toen hij hulpkok Joe Claridge overreed. Uit deskundige berekeningen op verzoek van de rechtbank van Antwerpen blijkt dat hij tussen 1,52 en 1,91 promille alcohol in zijn bloed had. Dat meldt persbureau Belga maandag in een verslag van de rechtszaak. De wettelijk toegestane limiet is 0,5 promille. De advocaten van Bril blijven erbij dat hij niet dronken was.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft het reisadvies voor Saudi-Arabië aangescherpt naar oranje. Iran heeft het land meermaals bestookt met raketten en drones, nadat het zelf werd aangevallen door de Verenigde Staten en Israël.
4 uur geledenDOHA (ANP) - De Nederlandse ambassades in Qatar en de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) hebben Nederlanders opgeroepen om binnen te blijven en de aanwijzingen van de lokale autoriteiten op te volgen. Iran bestookt de landen met raketten en drones, nadat de Verenigde Staten en Israël de aanval hadden geopend.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij Nederlandse alarmcentrales zijn sinds afgelopen weekend honderden meldingen binnengekomen naar aanleiding van de onrust in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om meldingen van Nederlanders die zijn gestrand in het gebied.
6 uur geleden