Minister Kaag ziet tegenvallers in aanloop naar voorjaarsnota
DEN HAAG (ANP) - In het kabinet beginnen volgende week de gesprekken over de voorjaarsnota. Minister Sigrid Kaag (Financiën) spreekt dan met ministers over de lopende begroting. Ze zei vrijdag vooral tegenvallers te zien. "We leven in heel onzekere tijden."
Klaas Knot, president van De Nederlandsche Bank (DNB), waarschuwde deze week nog dat het tekort op de begroting te hoog is. Hij ziet als opties lastenverzwaring of bezuinigen. De keus is aan het kabinet. "Ik verwelkom zijn waarschuwing", zei vicepremier Kaag tijdens de wekelijkse persconferentie, waar ze premier Mark Rutte verving.
Financiën heeft tegenvallers. Kaag wees erop dat het kabinet de Groningers eerherstel moet geven voor de aardbevingsschade. Om de afhandeling van de schade hier coulanter te laten verlopen, is de komende jaren misschien 5 tot 10 miljard euro nodig, meldde het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) deze week nog.
Onzekere economische tijden
Maar het is niet de enige strop voor de schatkist. Door de oplopende rente is Kaag ook veel meer geld kwijt aan het afbetalen van de staatsschuld. "Het is echt zaak om de begrotingsregels weer toe te passen. We kunnen niet op de pof leven", benadrukte ze.
Ze ziet onzekere economische tijden. Dat komt onder meer door problemen in de bankensector. In de Verenigde Staten gingen enkele regionale banken failliet, terwijl in Zwitserland Credit Suisse in de problemen kwam. Die bank is overgenomen, maar de onzekerheid is nog niet verdwenen.
Maatregelen
Kaag zal de ministers volgende week duidelijk maken dat er maatregelen genomen moeten worden. "Er ligt een grote opgave." Dat betekent niet dat ze nadenkt over besparen. "Bezuinigen is geen doel op zich." Ze wees erop dat bij "veel" vakdepartementen sprake is van onderuitputting. Dat betekent dat ze minder geld uitgeven dan gepland.
De voorjaarsnota moet uiterlijk op 1 juni naar de Tweede Kamer, maar Kaag hoopt op 21 april al een heel eind te zijn. Dan begint het meireces van de Kamer.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft de Australische ambtgenoot Anthony Albanese zijn steun betuigd na de schietpartij in Sydney. Dat gebeurde bij het populaire strand Bondi Beach. Daar vond ook een Chanoeka-viering plaats. Er vielen zeker tien doden en elf gewonden. Schoof spreekt van een "zwarte dag voor Australië".
1 uur geledenBUSSUM (ANP) - De VVD heeft geld nodig. Een manier om het op te lossen is volgens het hoofdbestuur een afdracht vragen aan de politieke bestuurders van de partij. Tijdens de algemene ledenvergadering in Bussum zaterdag bleek uit een peiling onder de aanwezige leden dat zij vooral willen inzetten op werving van nieuwe leden.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Eerste en Tweede Kamer krijgen een half jaar de tijd om het wetsvoorstel over het EU-migratiepact te behandelen, voordat dit op 12 juni 2026 in werking treedt. Demissionair asielminister David van Weel (VVD) meldde vrijdag dat het voorstel naar de Tweede Kamer wordt gestuurd en verzocht om de behandeling "prioriteit" te geven. Normaal gesproken duurt een wetsbehandeling veel langer.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Robert Tieman van Infrastructuur en Waterstaat bespreekt alternatieven voor de bezuiniging op infrastructuur die bij Prinsjesdag is doorgevoerd, zei hij vrijdag na de ministerraad. Hij wil met het ministerie van Financiën zoeken naar manieren om te voorkomen dat zijn ministerie "disproportioneel zwaar wordt geraakt".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Openbaar Vervoer, VVD) denkt dat het "verstandig" is om meer geld te steken in het spoor, maar vindt het aan het volgende kabinet om daarover te besluiten. Donderdag meldde ProRail dat de spoorbeheerder de komende jaren steeds vaker alleen noodzakelijk onderhoud kan plegen. Maar voor klussen om het spoor 'toekomstklaar' te maken is geen budget.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Een coalitie met D66, CDA, VVD en JA21 is momenteel het meest realistische scenario voor Henri Bontenbal. Dat zei de CDA-leider na besprekingen met D66, VVD en de nieuwe informateur Rianne Letschert. Hij benadrukte dat de gesprekken nog lopen, maar dat hij verwacht dat er eerst naar JA21 wordt gekeken en dus niet naar GroenLinks-PvdA.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66, CDA en VVD omarmen het rapport waarin oud-ASML-topman Peter Wennink stelt dat moeilijke keuzes nodig zijn om de welvaart in Nederland te behouden. "Eigenlijk moet je dit rapport met beide handen aanpakken om ervoor te zorgen dat we ook over tien jaar hier genoeg verdienen om alle ambities van de overheid te betalen", stelde Rob Jetten van D66 voor het begin van onderhandelingen met CDA en VVD. CDA-leider Henri Bontenbal vindt dat het rapport goed aansluit bij het formatiestuk dat hij en Jetten hebben opgesteld.
2 dagen geleden