Minister: Israël tegen verkoop F-35-toestellen aan Qatar
JERUZALEM (ANP) - Israël wil niet dat geavanceerde F-35-toestellen worden verkocht aan Qatar. Dat zei minister van Inlichtingen Eli Cohen, die op de Israëlische radio benadrukte dat het belangrijk is dat zijn land een militair overwicht heeft. "Onze regio is nog steeds niet in Zwitserland veranderd", merkte hij op.
Golfstaat Qatar heeft volgens bronnen van persbureau Reuters aan de Verenigde Staten laten weten dat het F-35-vliegtuigen wil kopen. Dat toestel staat ook bekend als de Joint Strike Fighter en wordt onder meer gebruikt door Nederland.
Qatar is niet het enige land in het Midden-Oosten dat aast op de moderne gevechtsvliegtuigen. Ook de Verenigde Arabische Emiraten, die hun relatie met Israël hebben genormaliseerd, wil F-35-vliegtuigen kopen van de VS. Qatar heeft voor zover bekend nog geen stappen gezet om normale diplomatieke betrekking aan te gaan met Israël.
Washington verkoopt traditioneel geen wapens aan mogendheden in het Midden-Oosten die de machtsbalans kunnen veranderen ten nadele van Israël. De Amerikaanse regering wil voorkomen dat het zogeheten "kwalitatieve militaire overwicht" van die belangrijke bondgenoot wordt aangetast.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een bemanningslid van het neergehaalde Amerikaanse gevechtsvliegtuig in Iran is gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan CBS News. Het toestel zou een F-15 zijn, waarbij twee personen aan boord zitten. De zoek- en reddingsoperatie is nog steeds bezig.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgend jaar 1,5 biljoen dollar uitgeven aan defensie. Het Witte Huis heeft zijn begrotingsvoorstel gepubliceerd. Hiermee zouden de militaire uitgaven met ongeveer 40 procent worden verhoogd tot het hoogste niveau in de moderne geschiedenis.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. De VS proberen de bemanning op te sporen en te redden voordat Iran ze te pakken krijgt, zeggen ingewijden tegen de krant.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.
4 uur geledenBUSHEHR (ANP/RTR) - Een opslagplaats met daarin hulpgoederen en hulpvoertuigen is geraakt door een droneaanval, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). Donderdag zei die organisatie nog zich zorgen te maken om de verslechterde humanitaire situatie in Iran.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Vicepresident JD Vance zal voortaan verantwoordelijk zijn voor fraudebestrijding in de VS. Op Truth Social schrijft president Donald Trump dat Vance in die rol voortaan bekend zal staan als "fraude-tsaar".
5 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ma Xingrui, lid van het Chinese politburo en voormalig leider van de Communistische Partij in Xinjiang, wordt onderzocht door het anti-corruptieorgaan van de partij, melden Chinese media. Voor zover bekend is hij nog niet uit zijn functie gezet.
5 uur geleden