Minister hoopt dat Limburgers hun nu erkende vlaai bewaken
BRUSSEL (ANP) - Bakkers van de officieel erkende Limburgse vlaai doen er goed aan om collega's die dat keurmerk ten onrechte gebruiken daarop aan te spreken, vindt landbouwminister Piet Adema. Hij hoopt dat ze zelf ook eens een winkel van een overtreder binnenstappen.
Bakkers mogen hun vlaai sinds maandag alleen nog Limburgs noemen als die op traditionele wijze is gemaakt. Wie niet aan de strenge eisen voldoet en toch 'Limburgse vlaai' verkoopt kan met de Nederlandse voedseltoezichthouder NVWA te maken krijgen, zegt Adema. Maar "het is niet zo dat we morgen een klopjacht" beginnen. De inspecteurs hebben meer te doen en zullen malafide vlaaienbakkers hooguit betrappen bij de standaardcontroles in bakkerijen of na een tip.
Adema kan zich voorstellen dat bakkers zelf hun trots zullen bewaken. "En eigenlijk zou dat ook zo moeten." De demissionair minister mikt op zelfreinigend vermogen en sociale controle. "Ik zou niet direct de NVWA bellen. Ik zou vooral gaan inzetten op die winkel binnenstappen. Die bakkers zijn stevig genoeg om dat even te kunnen doen."
Beschermd streekproduct
De Limburgse vlaai kreeg het Europese certificaat dat deze lekkernij officieel wordt erkend als beschermd streekproduct. Adema en zijn Vlaamse collega Jo Brouns namen het in Brussel in ontvangst, namens Nederlands én Belgisch Limburg.
Limburgse bakkers passen ervoor om "vlaaienpolitie te spelen", denkt initiatiefnemer Marcel Roubroeks, bakker in Susteren. Maar ze zullen collega's inderdaad wel tot de orde roepen "als het echt een beetje te gortig wordt".
Niet alleen de bakkers, ook Adema en Brouns zijn erg verguld met het officiële waarmerk. Voor de Nederlandse minister "smaakt dit naar meer". Hij hoopt dat bijvoorbeeld de Friezen met hun oranjekoek en de Zeeuwen met de bolus het Limburgse voorbeeld volgen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer ruimte zoeken om op zee windenergie op te wekken, staat in een dinsdag gepubliceerd document. De plekken die tot nu toe zijn aangewezen, zijn mogelijk nog niet genoeg om het doel van 40 gigawatt te halen.
4 uur geledenBREDA (ANP) - Oekraïne zit op een duidelijke koers naar een EU-lidmaatschap, schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Dinsdag werd de jaarlijkse "Lviv-conferentie" gehouden in Breda, waarbij Nederland en Oekraïne samenwerken om dichter bij een toetreding tot de Europese Unie te komen. "We staan klaar om elke stap te ondersteunen", aldus Berendsen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie onder het aankomende vuurwerkverbod toch vuurwerk legaal wil afsteken, moet minimaal 18 jaar zijn, vindt de Tweede Kamer. Een motie van CDA en Partij voor de Dieren waar dat voorstel in staat, kreeg dinsdag steun van een Kamermeerderheid.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland maakt 6 miljoen euro extra vrij voor humanitaire hulp aan slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. "De humanitaire situatie in het #MiddenOosten verslechtert snel. Juist nu hulp onder druk staat, moeten we meer doen", laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) dinsdag op X weten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Senator Robert van Gasteren is niet langer welkom in de fractie van BBB in de Eerste Kamer. Dat meldt een woordvoerder van BBB. Aanleiding is dat Van Gasteren afgelopen vrijdag tijdens een ledenbijeenkomst publiekelijk zijn lidmaatschap van de partij opzegde.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geleden