Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister Hoekstra volgende week naar China voor overleg

Minister Hoekstra volgende week naar China voor overleg

DEN HAAG (ANP) - Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) reist volgende week naar China, zei hij donderdag tijdens een debat in de Tweede Kamer. Hij zal daar onder andere spreken met zijn Chinese ambtgenoot Qin Gang. Hoekstra zei in Beijing "makkelijke en moeilijke onderwerpen" aan de orde te zullen stellen.

Het is voor het eerst sinds de coronapandemie dat weer een lid van het kabinet naar China gaat. Er zijn sindsdien al wel Chinese bewindslieden in Nederland geweest. Vorige week was de Chinese vicepresident Han Zheng nog op bezoek in Den Haag. Hij sprak toen met premier Mark Rutte.

De relatie met China is de afgelopen jaren veranderd. De Tweede Kamer staat bijzonder kritisch tegenover de Chinese regering. De mensenrechtenschendingen in Xinjiang werden door de Kamer als genocide betiteld. Dat leidde tot een boze reactie uit Beijing.

Taiwan

De Kamer heeft de banden aangehaald met Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige provincie. In de zomer wil een Kamercommissie Taiwan bezoeken. Verder is er scherpe kritiek op de houding van China in de oorlog in Oekraïne. China onderhoudt warme betrekkingen met Rusland.

In China viel het besluit van het kabinet niet goed om de export van bepaalde chipmachines van ASML te beperken. Ook het feit dat inlichtingendienst AIVD China de grootste bedreiging voor de economische veiligheid in Nederland noemt, zette kwaad bloed bij de Chinese autoriteiten.

G20

Premier Rutte sprak vorig jaar november al wel met de Chinese leider Xi Jinping tijdens een ontmoeting van de leiders van de G20 op het Indonesische eiland Bali. Xi heeft de premier toen uitgenodigd voor een bezoek aan zijn land. Mogelijk gaat Rutte later dit jaar die kant op.

Meer uit Politiek

Kamer maakt geld vrij voor defibrillators in arme wijken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer maakt extra geld vrij voor defibrillators in arme wijken. Een amendement van GroenLinks-PvdA en ChristenUnie om dit te regelen, kan rekenen op steun van de coalitie, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL Nieuws. Het gaat in eerste instantie om 500.000 euro, en later mogelijk nog eens 1 miljoen.

9 uur geleden
Palmen ontkent dat toeslagenouders stukken bewust niet kregen

DEN HAAG (ANP) - De overheid heeft niet bewust documenten over toeslagenouders achtergehouden. Dat zei Sandra Palmen, de partijloze staatssecretaris die over het herstel van de toeslagenaffaire gaat, in een debat met de Tweede Kamer. "Wij houden ons aan de wet. Wij zijn maximaal transparant en leveren wat nodig is."

9 uur geleden
Provincie Groningen houdt kabinet aan sluiting Groningen-gasveld

GRONINGEN (ANP) - Het Groningen-gasveld is en blijft gesloten, ook nu de gasprijzen flink stijgen door de oorlog in het Midden-Oosten. Die boodschap heeft de provincie Groningen woensdag gegeven, nadat her en der werd gesuggereerd om toch weer gas te halen uit het Groningenveld. De provincie houdt het kabinet aan de sluiting die in 2024 is vastgelegd, zei gedeputeerde Susan Top na vragen van D66 over de gevolgen van de geopolitieke ontwikkelingen.

10 uur geleden
Berendsen ontbiedt ambassadeur Iran om drone- en raketaanvallen

DEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen heeft de Iraanse ambassadeur ontboden vanwege de aanvallen met drones en raketten die het land heeft uitgevoerd op omliggende landen. Dat schrijft de CDA-minister op X. Berendsen noemt daarbij specifiek Cyprus en Turkije.

11 uur geleden
Kamer niet gerustgesteld na uitleg sociale media over algoritmes

DEN HAAG (ANP) - Socialemediabedrijven TikTok, Meta en Google konden de zorgen van Tweede Kamerleden niet wegnemen tijdens een gesprek over transparantie, mogelijke beïnvloeding en maatregelen die de platforms daartegen nemen. Kamerleden waren meermaals niet tevreden met de antwoorden die ze kregen.

11 uur geleden
Kamer wil opheldering over toegezegde 2 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil weten wat er is gebeurd met de 2 miljard euro aan extra steun voor Oekraïne die door het vorige kabinet is toegezegd. Niet alleen de oppositie, maar ook regeringspartijen willen dat weten, bleek woensdag tijdens de behandeling van de begroting van Defensie.

12 uur geleden
Kabinet zet in op meer repatriëringsvluchten vanuit Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de komende dagen "meerdere repatriëringsvluchten" mogelijk maken voor Nederlandse reizigers die door de oorlog in Iran gestrand zijn in het Midden-Oosten. Dat meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in een brief aan de Tweede Kamer. Hij trekt daarbij samen op met luchtvaartmaatschappijen en reisorganisaties. De nadruk komt te liggen op de landen waar de meeste Nederlanders vast zijn komen te zitten, aldus de bewindsman.

16 uur geleden