Minister Hoekstra volgende week naar China voor overleg
DEN HAAG (ANP) - Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) reist volgende week naar China, zei hij donderdag tijdens een debat in de Tweede Kamer. Hij zal daar onder andere spreken met zijn Chinese ambtgenoot Qin Gang. Hoekstra zei in Beijing "makkelijke en moeilijke onderwerpen" aan de orde te zullen stellen.
Het is voor het eerst sinds de coronapandemie dat weer een lid van het kabinet naar China gaat. Er zijn sindsdien al wel Chinese bewindslieden in Nederland geweest. Vorige week was de Chinese vicepresident Han Zheng nog op bezoek in Den Haag. Hij sprak toen met premier Mark Rutte.
De relatie met China is de afgelopen jaren veranderd. De Tweede Kamer staat bijzonder kritisch tegenover de Chinese regering. De mensenrechtenschendingen in Xinjiang werden door de Kamer als genocide betiteld. Dat leidde tot een boze reactie uit Beijing.
Taiwan
De Kamer heeft de banden aangehaald met Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige provincie. In de zomer wil een Kamercommissie Taiwan bezoeken. Verder is er scherpe kritiek op de houding van China in de oorlog in Oekraïne. China onderhoudt warme betrekkingen met Rusland.
In China viel het besluit van het kabinet niet goed om de export van bepaalde chipmachines van ASML te beperken. Ook het feit dat inlichtingendienst AIVD China de grootste bedreiging voor de economische veiligheid in Nederland noemt, zette kwaad bloed bij de Chinese autoriteiten.
G20
Premier Rutte sprak vorig jaar november al wel met de Chinese leider Xi Jinping tijdens een ontmoeting van de leiders van de G20 op het Indonesische eiland Bali. Xi heeft de premier toen uitgenodigd voor een bezoek aan zijn land. Mogelijk gaat Rutte later dit jaar die kant op.
Meer uit Politiek
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Premier Rob Jetten zei tijdens de opening van een hoogspanningsstation in Antwerpen dat Nederland en België meer moeten samenwerken voor stroomproductie. Het gaat volgens Jetten onder meer over waterstof, kern- en windenergie.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die afgelopen week vanuit Marokko naar de Spaanse exclave Ceuta zijn gegaan en van daaruit eventueel naar Nederland komen om asiel aan te vragen, worden teruggestuurd naar Spanje, schrijft asielminister Bart van den Brink in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de CDA-minister is er voor zover bekend niemand vanuit Ceuta doorgereisd naar Spanje of een ander land.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Premier Rob Jetten moedigt jonge lhbti'ers aan daar openlijk voor uit te komen. Zijn boodschap aan hen "gaat terug naar mijn eigen ervaring toen ik 15, 16 was en dacht: o mijn hemel, ga ik ooit openlijk mezelf durven zijn. Het ís spannend, maar het wordt eigenlijk alleen maar beter zodra je die stap hebt durven zetten. En dat geldt eigenlijk ook nog steeds anno 2026 in Nederland", zei hij tegen een ANP-verslaggever.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Pride is zowel een feest als een protest. Dat zei burgemeester Femke Halsema zaterdagochtend tegen een ANP-verslaggever voorafgaand aan de Canal Parade.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt dat Spanje "moet doen wat nodig is" om de grens bij de exclave Ceuta, die volledig is omsloten door Marokko, te beschermen. Dat schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Binnen 24 uur drongen bijna 50.000 migranten Ceuta binnen, bijvoorbeeld zwemmend via de zee of door over hekken te klimmen.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten heeft de bekladdingen van onder meer huizen in de Brabantse plaats Engelen veroordeeld. "Wat een lelijk vandalisme", aldus de premier in een bericht op X. In Engelen werden eerder deze week woningen en auto's beklad met leuzen tegen de komst van een asielzoekerscentrum in het dorp, dat bij de gemeente Den Bosch hoort.
6 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten spreekt van "een regelrechte aanslag op onze vrije en tolerante samenleving" nadat in Berlijn een automobilist is ingereden op een menigte tijdens de Pride. In een bericht op X heeft hij het over een "afschuwelijke daad van agressie".
1 week geleden