Minister Hoekstra volgende week naar China voor overleg
DEN HAAG (ANP) - Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) reist volgende week naar China, zei hij donderdag tijdens een debat in de Tweede Kamer. Hij zal daar onder andere spreken met zijn Chinese ambtgenoot Qin Gang. Hoekstra zei in Beijing "makkelijke en moeilijke onderwerpen" aan de orde te zullen stellen.
Het is voor het eerst sinds de coronapandemie dat weer een lid van het kabinet naar China gaat. Er zijn sindsdien al wel Chinese bewindslieden in Nederland geweest. Vorige week was de Chinese vicepresident Han Zheng nog op bezoek in Den Haag. Hij sprak toen met premier Mark Rutte.
De relatie met China is de afgelopen jaren veranderd. De Tweede Kamer staat bijzonder kritisch tegenover de Chinese regering. De mensenrechtenschendingen in Xinjiang werden door de Kamer als genocide betiteld. Dat leidde tot een boze reactie uit Beijing.
Taiwan
De Kamer heeft de banden aangehaald met Taiwan dat door China wordt gezien als een afvallige provincie. In de zomer wil een Kamercommissie Taiwan bezoeken. Verder is er scherpe kritiek op de houding van China in de oorlog in Oekraïne. China onderhoudt warme betrekkingen met Rusland.
In China viel het besluit van het kabinet niet goed om de export van bepaalde chipmachines van ASML te beperken. Ook het feit dat inlichtingendienst AIVD China de grootste bedreiging voor de economische veiligheid in Nederland noemt, zette kwaad bloed bij de Chinese autoriteiten.
G20
Premier Rutte sprak vorig jaar november al wel met de Chinese leider Xi Jinping tijdens een ontmoeting van de leiders van de G20 op het Indonesische eiland Bali. Xi heeft de premier toen uitgenodigd voor een bezoek aan zijn land. Mogelijk gaat Rutte later dit jaar die kant op.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten spreekt van "een regelrechte aanslag op onze vrije en tolerante samenleving" nadat in Berlijn een automobilist is ingereden op een menigte tijdens de Pride. In een bericht op X heeft hij het over een "afschuwelijke daad van agressie".
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is begonnen een deel van zijn strategische oliereserve op de markt te brengen. Dat meldt een woordvoerder van minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei, D66) vrijdag na berichtgeving van NRC. In maart kondigde het Internationaal Energieagentschap (IEA) aan 400 miljoen vaten uit de noodreserves van aangesloten landen vrij te geven na het uitbreken van de oorlog tussen de Verenigde Staten met Israël tegen Iran.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De reisadviezen voor verschillende landen in het Midden-Oosten zijn aangescherpt. Dat komt omdat de veiligheidssituatie daar is verslechterd, aldus het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. "De situatie in het Midden-Oosten blijft onvoorspelbaar."
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Goederen uit illegale nederzettingen in door Israël bezette gebieden mogen vanaf 22 september Nederland niet meer in. Dat meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer. Het handelsverbod zat er al aan te komen, maar de ingangsdatum was nog niet bekend.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten hoopt de goede betrekkingen met het Verenigd Koninkrijk onder de nieuwe premier Andy Burnham voort te kunnen zetten. De oud-burgemeester van Manchester werd maandag door koning Charles gevraagd een nieuwe regering te vormen.
1 week geledenROTTERDAM (ANP) - Minister-president Rob Jetten kan donderdag de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten niet vergezellen als ze van de Euromast gaat abseilen. De reden is dat de agenda van Jetten het niet toestaat aanwezig te zijn, meldt de gemeente Rotterdam.
1 week geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) begrijpt dat de tijdelijke afsluiting van de Merwedebrug bij Gorinchem een "flinke tegenvaller" voor de transportsector is. Hij hoopt snel meer te kunnen zeggen over hoe het verdergaat, laat hij in een reactie weten.
1 week geleden