Minister Hoekstra somber over overleg tussen Oekraïne en Rusland
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is somber over de gesprekken tussen Oekraïne en Rusland over een staakt-het-vuren. Er is geen uitzicht op een akkoord, zei minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) tijdens een Kamerdebat over de ontwikkelingen in Oekraïne.
De gesprekken die worden gehouden vlak over de grens in Belarus leveren bitter weinig op, zegt Hoekstra. Ook een overleg in het Turkse Antalya tussen de Russische buitenlandminister Sergej Lavrov en zijn Oekraïense ambtgenoot Dmitro Koeleba leverde niks concreets op.
Dat de gesprekken zonder resultaat blijven, verwijt Hoekstra vooral de Russen. "Zij bevinden zich op een plek waar zij totaal niet hoeven zijn. Zij stellen daar allerlei eisen die op geen enkele manier redelijk zijn." Het is "heel lastig" te zeggen wanneer ze zullen komen tot afspraken. Dat hangt ook af van het verloop van de oorlog, zei hij.
Wapenleveranties
Nederland blijft Oekraïne "maximaal steunen" met onder meer sancties tegen Moskou en wapenleveranties. Daarnaast blijft het Westen inzetten op het diplomatieke spoor. Hij wil de regering van president Volodimir Zelenski ook blijven steunen om te voorkomen dat Oekraïne naar de onderhandelingstafel "gechanteerd" wordt.
Gesprekken moeten plaatsvinden onder voorwaarden die voor Kiev acceptabel zijn, aldus de minister. De Oekraïners willen volgens hem alle kansen aangrijpen om met praten de oorlog te beëindigen.
EU
Hoekstra haalde hard uit naar de Russische regering om de aanval op een kraamkliniek in Marioepol in het zuidoosten van Oekraïne. Dat noemde hij een "absolute schande". Het kabinet zal er alles aan doen om ervoor te zorgen dat degenen die hierachter zitten ter verantwoording worden geroepen, aldus de minister.
D66 en GroenLinks vinden dat Oekraïne kandidaat-lid van de EU moet kunnen worden. Het kabinet vindt dit nu niet opportuun. Volgens Hoekstra zal de Europese Commissie met een aantal opties komen om Oekraïne meer aan de EU te binden. Deze lijn wordt volgens Hoekstra gesteund door veel lidstaten.
Chemische wapens
Een overgrote meerderheid van Kamer steunt verder de koers van het kabinet. Ook de Partij voor de Dieren steunt nu wapenhulp aan Oekraïne. Over die wapenleveranties wordt de Kamer in het geheim geïnformeerd. Wel wil het kabinet kijken of er openbaarheid kan komen over de kosten, zei minister Kajsa Ollongren (Defensie).
Veel zorgen zijn er in de Kamer over de mogelijke inzet door Rusland van chemische wapens in de oorlog. Volgens Ollongren deinzen de Russen niet terug voor de inzet van chemische wapens. Ze kan dan ook niet uitsluiten dat de Russen deze wapens gaan inzetten.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De website van emancipatiebeweging Stem op een Vrouw is op de dag van de Tweede Kamerverkiezingen digitaal aangevallen. Op de ochtend van de verkiezingsdag ging de website volledig uit de lucht, de avond ervoor was de website al traag.
43 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Een deel van de Amsterdamse binnenstad en het gebied rond de Johan Cruijff ArenA geldt woensdag vanaf het middaguur tot middernacht als veiligheidsrisicogebied in verband met de wedstrijd tussen Ajax en de Turkse club Galatasaray. De driehoek (politie, justitie en burgemeester) zegt met de maatregel te willen bijdragen aan een veilig verloop van de wedstrijd. "De Amsterdamse driehoek houdt rekening met openbare ordeverstoringen en het afsteken van zwaar illegaal vuurwerk, gelet op recente eerdere ervaringen rondom Europese wedstrijden en specifiek de vorige ontmoeting tussen deze twee clubs."
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het drinkwater in Utrecht en omgeving is weer schoon en veilig om te drinken. Volgens drinkwaterbedrijf Vitens tonen de laatste testresultaten dit aan. Daarmee vervalt het advies om het water uit de kraan eerst te koken voor gebruik.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 35-jarige man uit Rotterdam blijft twee weken langer vastzitten voor mogelijke betrokkenheid bij een dodelijke schietpartij zaterdagavond. De man wordt verdacht van doodslag en het bezit van een vuurwapen, meldt het Openbaar Ministerie. Bij het incident in een huis aan de Zevenkampse Ring in het Rotterdamse stadsdeel Prins Alexander werd een 41-jarige Rotterdammer gedood.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van zes maanden geëist tegen de 20-jarige Houdaifa L. uit Utrecht voor het verlaten van de plek van een dodelijk ongeluk. Bij de crash op 3 oktober vorig jaar op de A50 bij het knooppunt Valburg kwamen twee 21-jarige mannen uit Utrecht om het leven. Een 25-jarige man uit Oss raakte zwaargewond. De auto vervoerde een grote kluis die was gestolen uit een autobedrijf in Vaassen.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - Dronevliegers die rond de NAVO-top toch met hun drone hebben gevlogen in het gebied waar een vliegverbod gold, hebben een boetevoorstel gekregen. Het OM heeft de 29 vliegers zogenoemde transactievoorstellen gedaan, die variëren van 350 tot 1350 euro. De vliegers mogen het betalen ook weigeren, waarna een dagvaarding volgt en de zaak wordt voorgelegd aan de rechter.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Enkele politieke partijen in de provincie Utrecht hebben gepleit voor het aanleggen van een noodwatervoorraad. De VVD, PvdA en UtrechtNU! doen die suggestie in schriftelijke vragen aan het college van Gedeputeerde Staten naar aanleiding van de recente drinkwaterproblemen in Utrecht. In delen van de provincie is het drinkwater verontreinigd met de darmbacterie enterokokken.
3 uur geleden