Minister Hoekstra naar Saudi-Arabië om banden aan te halen
DEN HAAG (ANP) - Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) reist donderdag naar Saudi-Arabië om de banden aan te halen. "Door de huidige geopolitieke uitdagingen is het bestendigen en uitbouwen van de relatie met dit land in het belang van Nederland", aldus het ministerie.
Er liggen volgens het ministerie onder meer kansen op energiegebied, bijvoorbeeld op het terrein van groene waterstof. Onder kroonprins Mohammed bin Salman is het land aan het hervormen en wil het meer buitenlandse investeringen aantrekken.
Maar Mohammed bin Salman regeert ook met harde hand. Politieke tegenstanders verdwijnen in de gevangenis. Volgens Amnesty International wordt in het conservatieve koninkrijk onder meer de vrijheid van meningsuiting ernstig beknot en hebben vrouwen er veel minder rechten dan mannen.
Moord op Jamal Khashoggi
Een criticus van het Saudische regime, Jamal Khashoggi, werd ruim vier jaar geleden vermoord in het Saudisch consulaat in Turkije. Bin Salman zou verantwoordelijk zijn voor de moord, maar zelf ontkent de kroonprins er iets mee te maken te hebben.
Na de moord op Khashoggi werd Saudi-Arabië enige tijd door de internationale gemeenschap genegeerd. Maar dat duurde niet heel lang. Sindsdien hebben onder anderen de leiders van Duitsland en de Verenigde Staten het Arabische land bezocht.
Mensenrechten
Hoekstra reist naar de hoofdstad Riyad en Jeddah. Naast gesprekken met onder anderen Saudische bewindslieden en vertegenwoordigers van Nederlandse bedrijven spreekt Hoekstra ook over mensenrechten en het bevorderen van de internationale rechtsorde.
Saudi-Arabië vecht ook al jaren in buurland Jemen om daar de opstandige Houthi's te verslaan. Die worden gesteund door Iran. Met dat land hebben de Saudiërs onlangs de banden aangehaald (na Chinese bemiddeling) na decennia van ruzie. Daarmee lijkt ook een einde van de oorlog in Jemen in zicht te komen.
Vanwege de interventie in Jemen heeft Nederland een paar jaar geleden de wapenexport naar Saudi-Arabië bijna helemaal gestopt om te voorkomen dat wapens zouden worden gebruikt in Jemen. Ook zetten de Saudiërs destijds honger in als wapen in het conflict.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.
45 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Over het motief van de aanslag op het partijkantoor van D66 is nog niets bekend, maar volgens premier Rob Jetten is wel duidelijk dat het heel gericht tegen de partij was. "Er zijn heel veel panden in de Haagse binnenstad. Ik denk wel dat deze dader heel bewust naar ons partijkantoor is gelopen om daar met een voorbereide vuurwerkbom deze actie uit te voeren", zei de premier en D66-leider vrijdag voor aanvang van de ministerraad.
5 uur geleden