Minister Hoekstra naar Saudi-Arabië om banden aan te halen
DEN HAAG (ANP) - Minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) reist donderdag naar Saudi-Arabië om de banden aan te halen. "Door de huidige geopolitieke uitdagingen is het bestendigen en uitbouwen van de relatie met dit land in het belang van Nederland", aldus het ministerie.
Er liggen volgens het ministerie onder meer kansen op energiegebied, bijvoorbeeld op het terrein van groene waterstof. Onder kroonprins Mohammed bin Salman is het land aan het hervormen en wil het meer buitenlandse investeringen aantrekken.
Maar Mohammed bin Salman regeert ook met harde hand. Politieke tegenstanders verdwijnen in de gevangenis. Volgens Amnesty International wordt in het conservatieve koninkrijk onder meer de vrijheid van meningsuiting ernstig beknot en hebben vrouwen er veel minder rechten dan mannen.
Moord op Jamal Khashoggi
Een criticus van het Saudische regime, Jamal Khashoggi, werd ruim vier jaar geleden vermoord in het Saudisch consulaat in Turkije. Bin Salman zou verantwoordelijk zijn voor de moord, maar zelf ontkent de kroonprins er iets mee te maken te hebben.
Na de moord op Khashoggi werd Saudi-Arabië enige tijd door de internationale gemeenschap genegeerd. Maar dat duurde niet heel lang. Sindsdien hebben onder anderen de leiders van Duitsland en de Verenigde Staten het Arabische land bezocht.
Mensenrechten
Hoekstra reist naar de hoofdstad Riyad en Jeddah. Naast gesprekken met onder anderen Saudische bewindslieden en vertegenwoordigers van Nederlandse bedrijven spreekt Hoekstra ook over mensenrechten en het bevorderen van de internationale rechtsorde.
Saudi-Arabië vecht ook al jaren in buurland Jemen om daar de opstandige Houthi's te verslaan. Die worden gesteund door Iran. Met dat land hebben de Saudiërs onlangs de banden aangehaald (na Chinese bemiddeling) na decennia van ruzie. Daarmee lijkt ook een einde van de oorlog in Jemen in zicht te komen.
Vanwege de interventie in Jemen heeft Nederland een paar jaar geleden de wapenexport naar Saudi-Arabië bijna helemaal gestopt om te voorkomen dat wapens zouden worden gebruikt in Jemen. Ook zetten de Saudiërs destijds honger in als wapen in het conflict.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower is kritisch op de plannen van de minderheidscoalitie na de doorrekening van het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving. "Dit akkoord staat garant voor meer armoede, de afbraak van onze sociale zekerheid en raakt de Nederlander ongekend hard."
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Jo-Annes de Bat krijgt bij zijn aantreden als staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei het volgelopen stroomnet onder zijn hoede. Dat zei de CDA'er na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten. Hij wil oplossingen voor de drukte op het stroomnet "versnellen", maar weet nog niet hoe. "Dat ga ik allemaal ontdekken. Er zal vast een heel inwerkprogramma staan om zaken nog beter te begrijpen."
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Toekomstig minister van Defensie, Dilan Yeşilgöz, hoopt dat er meer erkenning komt voor de strijdkrachten. "Ik hoop wel, vooral, dat we met elkaar onze militairen veel meer gaan waarderen en gaan eren", zei de VVD'er donderdag na een gesprek met formateur Rob Jetten.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) vindt het "spijtig" dat Nathalie van Berkel, tot maandag beoogd staatssecretaris Financiën, zich heeft teruggetrokken. Van Berkel vermeldde studies op haar cv die ze niet had gedaan of niet had afgemaakt. Toen bleek dat zij daarover gelogen had, trok zij zich eerst terug als beoogd staatssecretaris en een dag later als Kamerlid.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwe steden bouwen "zal moeten" om de woningnood op te lossen, vindt aankomend minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66). "We moeten dat niet uitsluiten. We moeten iedereen een thuis geven. Dat is echt heel erg belangrijk", zei ze na haar kennismakingsgesprek met beoogd premier Rob Jetten.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Rianne Letschert wil zich in het begin van haar ministerschap vooral richten op de cultuursector en op media, om die onderwerpen snel in de vingers te krijgen. De voormalige informateur wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66. "Op beleidsterreinen zit ik er helemaal middenin", zei de voormalige bestuursvoorzitter van de Universiteit Maastricht over het hoger onderwijs en onderzoek.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Bereikbaarheid van nieuwe woningen, goed openbaar vervoer en milieubeleid zijn de drie prioriteiten voor Annet Bertram wanneer ze in het nieuwe kabinet aan de slag gaat als staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat. Dat zei de kersverse CDA'er na haar kennismakingsgesprek met beoogd premier Rob Jetten. Ze somde daarmee min of meer haar hele aankomende takenpakket op.
1 dag geleden