Minister Heinen van Financiën in Brussel: Nederland blijft streng
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe Nederlandse regering blijft in Brussel op begrotingsdiscipline hameren. Dat heeft minister Eelco Heinen van Financiën in Brussel gezegd.
Traditioneel staat Nederland bekend als een land dat streng is op naleving van de Europese afspraken over een beperkt begrotingstekort en een staatsschuld die niet groter is dan 60 procent van het bruto binnenlands product.
Andere EU-landen waren nieuwsgierig naar de nieuwe Nederlandse regering en haar standpunt hierover, zo wist Heinen (VVD). Maar volgens hem verandert er dus weinig. "Ik wil hier laten uitschijnen dat Nederland een constructieve partner is in de traditie van begrotingsdiscipline", aldus Heinen vlak voor zijn eerste overleg met zijn collega's uit de Eurogroep, de EU-landen met de euro als betaalmiddel.
Frankrijk en Italië
Onder meer de grote economieën Frankrijk en Italië kampen al langere tijd met een groter begrotingstekort dan 3 procent en een hoge staatsschuld. Maar deze landen moeten gewoon hun best doen om te bezuinigen of hun economie aan te passen, vindt Heinen. "We hebben allemaal problemen met grote schulden en tekorten op onze begrotingen. Dit betekent dat landen de komende tijd scherpe keuzes moeten maken."
Volgens een verklaring van de Eurogroep-landen is de periode voorbij dat Brussel EU-landen financieel gaat helpen om uitzonderlijke economische omstandigheden. De financiële situatie in de Eurozone is volgens de verklaring nu weer "neutraal".
Daarom is "geleidelijke en duurzame financiële stabilisatie nodig", om zo "de hoge schulden en tekorten terug te dringen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Voormalig informateur Rianne Letschert wordt minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap namens D66, bevestigen Haagse bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. De naam van de voorzitter van het college van bestuur van de Universiteit Maastricht circuleert al langer. Daarnaast wordt Judith Tielen staatssecretaris op het ministerie, meldt haar partij de VVD.
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD draagt uitsluitend zittende bewindspersonen en Tweede Kamerleden aan voor een post in het nieuwe kabinet. Zo keert David van Weel terug als minister van Justitie en Veiligheid, de post die hij bekleedde voordat hij afgelopen zomer overstapte naar Buitenlandse Zaken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-leider Dilan Yeşilgöz verlaat de Kamerfractie van haar partij om minister van Defensie en vicepremier te worden in het nieuwe kabinet, meldt zij tegen de verzamelde pers in de Tweede Kamer. De huidige demissionaire defensieminister Ruben Brekelmans is in beeld als fractieleider. Maar het is volgens Yeşilgöz aan de fractie zelf om daarover te besluiten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas wordt er allerminst vrolijk van dat D66 de nieuwe minister van Landbouw levert. "Boeren zijn zich rotgeschrokken. En ik met hen", schrijft de BBB-leider op X. "De partij die veestapel wilde halveren en de grootste boerenprotesten in de historie ontketende."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig NSC'er Sandra Palmen blijft ook in het nieuwe kabinet als staatssecretaris belast met het toeslagenherstel. Dat heeft D66-leider en beoogd premier Rob Jetten bevestigd. De hersteloperatie voor gedupeerden van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag wordt naar verwachting eind volgend jaar afgerond.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het nieuwe kabinet onder aanstaand premier Rob Jetten (D66) wordt één staatssecretaris verantwoordelijk voor alle digitale zaken. Tot nu toe waren die verantwoordelijkheden verdeeld over drie ministeries. De roep om een bewindspersoon met duidelijke beslismacht over digitale zaken klinkt al jaren, onder andere uit de IT-sector.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nu bekend is welke partij welke posten krijgt in het nieuw te vormen kabinet, zal de komende dagen bekendgemaakt worden wie die functies zullen vervullen. "Ik denk dat voor alle drie de partijen geldt dat we heel ver zijn met de definitieve selectie van de personen", meldt aanstaand D66-premier Rob Jetten.
3 uur geleden