Minister Heinen van Financiën in Brussel: Nederland blijft streng
BRUSSEL (ANP) - De nieuwe Nederlandse regering blijft in Brussel op begrotingsdiscipline hameren. Dat heeft minister Eelco Heinen van Financiën in Brussel gezegd.
Traditioneel staat Nederland bekend als een land dat streng is op naleving van de Europese afspraken over een beperkt begrotingstekort en een staatsschuld die niet groter is dan 60 procent van het bruto binnenlands product.
Andere EU-landen waren nieuwsgierig naar de nieuwe Nederlandse regering en haar standpunt hierover, zo wist Heinen (VVD). Maar volgens hem verandert er dus weinig. "Ik wil hier laten uitschijnen dat Nederland een constructieve partner is in de traditie van begrotingsdiscipline", aldus Heinen vlak voor zijn eerste overleg met zijn collega's uit de Eurogroep, de EU-landen met de euro als betaalmiddel.
Frankrijk en Italië
Onder meer de grote economieën Frankrijk en Italië kampen al langere tijd met een groter begrotingstekort dan 3 procent en een hoge staatsschuld. Maar deze landen moeten gewoon hun best doen om te bezuinigen of hun economie aan te passen, vindt Heinen. "We hebben allemaal problemen met grote schulden en tekorten op onze begrotingen. Dit betekent dat landen de komende tijd scherpe keuzes moeten maken."
Volgens een verklaring van de Eurogroep-landen is de periode voorbij dat Brussel EU-landen financieel gaat helpen om uitzonderlijke economische omstandigheden. De financiële situatie in de Eurozone is volgens de verklaring nu weer "neutraal".
Daarom is "geleidelijke en duurzame financiële stabilisatie nodig", om zo "de hoge schulden en tekorten terug te dringen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
1 dag geleden