Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister: harder ingrijpen tegen zoetwatertekorten onvermijdelijk

Minister: harder ingrijpen tegen zoetwatertekorten onvermijdelijk

DEN HAAG (ANP) - Onder meer de landbouw, industrie en scheepvaart krijgen de komende decennia te maken met ingrijpendere maatregelen om toenemende zoetwatertekorten tegen te gaan. Dat meldt demissionair minister Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) aan de Tweede Kamer.

De zeer droge zomers van 2018 en 2022 waren volgens Harbers een voorbode van wat door klimaatverandering in de toekomst normaal gaat worden in Nederland. "De rivieren stonden zo laag dat schepen nauwelijks meer konden varen, veel boeren konden hun gewassen niet meer besproeien en de natuur droogde uit."

Tot dusver kon dit nog worden opgevangen door efficiënter watergebruik. Maar naarmate het klimaat verandert en de zeespiegel stijgt, wordt het tekort aan zoet water "steeds nijpender". Recent onderzoek liet al zien dat dit voor Nederland op korte termijn het meest urgente probleem is dat klimaatverandering met zich meebrengt.

Zoutgehalte

In de toekomst zal watergebruik mogelijk aan banden moeten worden gelegd, zegt Harbers. De drinkwatervoorziening krijgt altijd prioriteit, benadrukt de bewindsman. Maar er is ook zoet water nodig om verzilting en bodemdaling tegen te gaan, om de natuur gezond te houden en voor de landbouw, industrie en scheepvaart. Dat kan mogelijk niet altijd meer allemaal.

Soms zal in bepaalde gebieden een hoger zoutgehalte geaccepteerd moeten worden. Ook valt te denken aan het langer dichthouden van sluizen, zodat zoet water niet weg kan stromen. Daar krijgt de scheepvaart last van. En in natte winters zal mogelijk meer water moeten worden vastgehouden in de bodem of in waterbergingen. Dat kan tot grotere overstromingsrisico's leiden.

Meer uit Politiek

Eerenberg: uitstel box 3 kost schatkist miljarden

DEN HAAG (ANP) - Dat de invoering van een nieuw stelsel voor vermogensbelasting met een jaar wordt uitgesteld, kost de schatkist naar verwachting miljarden. Dat verwacht staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën). Hoeveel het exact gaat kosten, wordt later dinsdag bekend.

28 minuten geleden
Jetten na overleg: extra investering in koopkracht en veiligheid

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat extra investeren in koopkracht en veiligheid, in de hoop daarmee steun te kunnen krijgen van zowel linkse als rechtse partijen voor het belastingplan. Dat zei premier Rob Jetten na een extra ministerraad, waarin de aangepaste plannen formeel zijn vastgesteld. Nu zitten er volgens de premier "voor links en rechts heel mooie elementen" in het belastingplan.

34 minuten geleden
Heinen denkt dat belastingplan steun krijgt van Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet verwacht nog steeds dat de Tweede Kamer het belastingplan gaat steunen. "In de Tweede Kamer heb ik er alle vertrouwen in dat ik daar een meerderheid heb", zei minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) dinsdag voor aanvang van een extra ministerraad.

1 uur geleden
Er ligt gewoon een heel goed belastingplan, zegt Van den Brink

DEN HAAG (ANP) - Asielminister en vicepremier Bart van den Brink houdt vol dat er "gewoon een heel goed belastingplan" ligt. Tegelijkertijd erkent hij dat er nog geen deal met de oppositie is waarmee steun voor het belastingplan in het parlement verzekerd is.

1 uur geleden
Ministerraad komt dinsdag extra bijeen over belastingplan, box 3

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt dinsdagochtend om 09.00 uur bijeen voor een extra ingelaste ministerraad. Daarin wordt besloten hoe het verder moet met het belastingplan voor volgend jaar en met de plannen voor aanpassing van de belasting op inkomen uit vermogen op de langere termijn. Dat meldt een woordvoerder van minister-president Rob Jetten.

14 uur geleden
Top kabinet nog altijd in overleg over belastingplan en box 3

DEN HAAG (ANP) - De top van het kabinet overlegt nog altijd over de situatie die is ontstaan rond het belastingplan voor volgend jaar en de plannen voor de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3) op de langere termijn. De spanning is verder opgelopen nu gesprekken met meerdere oppositiepartijen afgelopen weekeinde niet tot de gehoopte doorbraak hebben geleid.

18 uur geleden
Linkse oppositie roept kabinet op: stop met knutselen aan box 3

DEN HAAG (ANP) - De linkse oppositiepartijen PRO en Volt roepen het kabinet op te stoppen met de voorgestelde aanpassingen aan de belasting op inkomsten uit vermogen (box 3). Zij wijzen op het zeer kritische advies van de Raad van State, die de wijzigingen die het kabinet onder hoge tijdsdruk wil doorvoeren onverantwoord en onuitvoerbaar noemt.

20 uur geleden