Minister: Griekse economie komt coronaklap en bosbranden te boven
ATHENE (ANP/AFP) - De Griekse economie zal de dubbele klap van zowel de coronapandemie als de massale bosbranden in het land te boven komen. Dat komt vooral door beter dan verwachte inkomsten uit het toerisme. Die verwachting sprak de Griekse minister van Financiën Christos Staikouras uit.
De Griekse regering gaat voor dit jaar uit van een groei van de economie met 3,6 procent. Staikouras noemde dit percentage absoluut haalbaar en stelde zelfs dat deze schatting mogelijk te voorzichtig is. In de eerder opgestelde begroting van Griekenland werd eerder nog uitgegaan van een groei van 4,8 procent dit jaar, maar daar kwam Staikouras snel op terug. In april werd de raming naar beneden bijgesteld tot 4,2 procent. Dat deed hij in juli nog een keer.
De Griekse nationale productie kelderde vorig jaar met 8,2 procent. De coronapandemie veroorzaakte een harde klap voor de mondiale reissector die nagenoeg stilviel. Het land heropende in mei zijn grenzen voor buitenlandse reizigers. Voor dit jaar werd eerder gerekend op 45 procent van de inkomsten in vergelijking met de periode van voor de crisis. Maar volgens de minister gaat het momenteel om 70 procent in vergelijking met voor de crisis.
Toeristische sector
Toerisme is een van de belangrijkste bronnen van inkomsten voor Griekenland. De sector is goed voor 20 procent van het bruto binnenlands product. De inkomsten uit toerisme daalden vorig jaar naar 4,3 miljard euro, waar dat in 2019 nog 18 miljard euro was. Het aantal toeristen nam met ruim driekwart af tot slechts 7,4 miljoen vakantiegangers, meldde de Griekse Confederatie van Toerisme.
Griekenland heeft ondertussen miljarden euro's uitgegeven om bedrijven tijdens de lockdowns overeind te houden. Daarnaast zal er een hoop geld nodig zijn om de bewoners in de gebieden die de voorbije drie weken door de bosbranden zijn verwoest, te ondersteunen. Staikouras zei dat de regering daarvoor dit jaar 500 miljoen euro extra zal uittrekken.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft forse boetes uitgedeeld aan betrokkenen bij een grote fraudezaak. Er is voor 3,4 miljoen euro aan boetes opgelegd aan vier personen en drie bedrijven. Daarnaast wordt ruim 82 miljoen euro aan crimineel verkregen vermogen afgepakt.
16 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Arbeidsinspectie wil de activiteiten van Uber Eats in de regio Amsterdam tijdelijk stilleggen, omdat er maaltijdbezorgers zonder geldige vergunning aan het werk zijn. Dat bevestigt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid (SZW) na berichtgeving van NRC. De Raad van State moet nog bepalen of de inspectie dit bevel mag opleggen.
24 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipbedrijven hoorden woensdag tot de meest in het oog springende verliezers op de beurs in Amsterdam na nieuwe Amerikaanse dreigementen van importheffingen op Chinese chips. De VS dreigen in de loop van 2027 zo'n heffing aan China op te leggen, meldde het Amerikaanse handelsagentschap USTR dinsdag na onderzoek naar het beleid van China voor zijn chipindustrie. China hekelde die dreigementen woensdag en verklaarde maatregelen te zullen nemen als de VS doorgaat met zijn acties.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse olieconcern BP heeft een koper gevonden voor zijn motoroliemerk Castrol. De Amerikaanse investeerder Stonepeak Partners neemt een meerderheidsbelang van 65 procent in het smeermiddelenbedrijf over voor 6 miljard dollar, maakte BP bekend.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft woensdag laten weten dat het tegen het "willekeurig gebruik van tarieven" en de "onredelijke onderdrukking" van Chinese industrieën door de Verenigde Staten is. Met die opmerking reageerden de autoriteiten in Beijing op vragen van journalisten over Amerikaanse plannen om tarieven op Chinese chipimporten in te voeren.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Goud heeft woensdag voor het eerst een prijs van 4500 dollar per troy ounce (31,1 gram) bereikt. De goudprijs wordt de laatste tijd gestuwd door oplopende spanningen rond Venezuela en speculatie over verdere renteverlagingen in de Verenigde Staten volgend jaar.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De uitgaven van de Nederlandse overheid waren in de eerste drie kwartalen van dit jaar 11 miljard euro hoger dan de inkomsten. Het overheidstekort is daarmee 9 miljard euro groter dan over dezelfde periode van 2024, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers over de overheidsfinanciën.
3 uur geleden