Minister: geld voor extra bedden op ic voor tweede golf komt er
DEN HAAG (ANP) - Het geld dat ziekenhuizen nodig hebben om genoeg ic-bedden te kunnen inrichten voor een opleving van het coronavirus, komt er. "Dit gaan we mogelijk maken", zegt minister Martin van Rijn (Medische Zorg).
Van Rijn vroeg het Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ) om een plan om genoeg plaats te maken op de intensive care voor een onverhoopte tweede golf van coronapatiënten. De minister wil voorbereid zijn op een nieuwe piek in het najaar. Volgens het LNAZ kunnen er dan 1350 ic-bedden klaarstaan.
Dat is minder dan de 1700 waarop het kabinet mikte, maar Van Rijn is toch "tevreden". Hij wijst erop dat het LNAZ ruimte ziet om als de nood aan de man is nog eens 350 bedden vrij te maken, al komt dan de gewone zorg wel in het gedrang. "Dit is een goede, intelligente combinatie van structurele en flexibele capaciteit", stelt de minister.
Centrale regie
Voor de extra ic-bedden zijn bijvoorbeeld beademingsapparaten, mondkapjes, schorten en handschoenen, medicijnen én verpleegkundigen nodig. Die komen er "zeker", zei Van Rijn. Hoe het kabinet de kosten precies wil dekken, moet het nog nader bekijken. Dat kan rechtstreeks, maar ook via de verzekeraars of de zorgpremie.
Om een tweede golf aan te kunnen, kunnen ziekenhuizen voorlopig ook niet weer helemaal eigen baas worden. Sinds de Brabantse ziekenhuizen in maart overspoeld werden door coronapatiënten, werden patiënten door een centrale coördinator over het land verdeeld. Iets van die "centrale regie" moet behouden blijven, vindt Van Rijn in navolging van het LNAZ.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is bereid te praten over bezuinigingen op andere terreinen dan de sociale zekerheid, als alternatief voor de ingrepen die het minderheidskabinet onder druk van de vakbonden van tafel heeft gehaald. Dat heeft Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis, na veel aandringen vanuit de oppositie, gezegd tijdens een Kamerdebat.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand (49) stopt na bijna zeven jaar als leider van de Partij voor de Dieren. Ze blijft wel in de Tweede Kamer, laat ze donderdag in een persverklaring weten. Christine Teunissen (40) wordt de nieuwe fractievoorzitter van de partij die drie zetels in de Tweede Kamer bezet.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten vindt het "verdrietig om te horen" dat dichter, schrijver en filosoof Lieke Marsman is overleden. "Nederland verliest een bijzondere stem", schrijft de premier donderdag op X. Uitgeverij Pluim maakte donderdag bekend dat Marsman op 3 juni op 35-jarige leeftijd is overleden aan een zeldzame vorm van kanker.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De conclusies uit het inspectierapport over de tekortschietende aanpak van de verwarde man die vorig jaar het 11-jarige meisje Sohani doodstak, zijn "moeilijk en confronterend". Dat schrijven een vijftal ministers en één staatssecretaris in een Kamerbrief. Zij beloven lessen te trekken uit het rapport, waarin wordt gewezen op tekortkomingen in het beleid. De inspecteurs vinden dat de begeleiding en zorg van mensen met verward gedrag niet op orde zijn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Partijleider Jesse Klaver van Progressief Nederland (PRO) heeft in een Kamerdebat over de sociale zekerheid hard uitgehaald naar de VVD, die volgens hem "dit land gegijzeld houdt met taboes en breekpunten". De liberalen stellen volgens hem "het partijbelang voorop" door vast te houden aan de voorgestelde bezuinigingen, terwijl daar "geen draagvlak" voor is.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat 328 miljoen euro extra naar de begroting van ontwikkelingshulp. Daarover heeft D66-minister Sjoerd Sjoerdsma een akkoord bereikt met GroenLinks-PvdA. Daardoor zal er naar verwachting voldoende steun zijn om de begroting door de Eerste Kamer te loodsen.
17 uur geleden