Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister: geen informatie dat ministers zijn afgeluisterd

Minister: geen informatie dat ministers zijn afgeluisterd

DEN HAAG (ANP) - Minister Judith Uitermark van Binnenlandse Zaken en verantwoordelijk voor de inlichtingendienst AIVD heeft geen informatie dat ministers tijdens de ministerraad zijn afgeluisterd, zei ze vrijdag voor aanvang van het wekelijkse kabinetsberaad. Een dag eerder kwam naar buiten dat premier Dick Schoof alle elektronica zoals smartphones in de ban heeft gedaan tijdens de ministerraad, met het oog op mogelijke spionage.

Het beleid heeft niets te maken met de verhuizing van het ministersoverleg naar het Catshuis. Het is al ingevoerd bij de allereerste vergadering van het nieuwe kabinet, zegt Uitermark daarover. Ze weet niet wat de afwegingen zijn geweest van het vorige kabinet om mobieltjes en iPads niet te verbieden bij de vergadering.

Het gaat om "het zekere voor het onzekere willen nemen. En echt willen veiligstellen dat daar waar we staatsgeheime informatie met elkaar bespreken, die zo veilig mogelijk wordt besproken. Dus volgens mij is dit een heel zorgvuldige en goede manier", zegt Uitermark. "Het is ook best lastig, je moet alles weer van papier doen. Het is even wennen."

'Meer ervaring'

Ze noemt de maatregel "verstandig in de huidige tijd waarin we weten dat er veel gehackt en afgeluisterd wordt". Ze heeft geen informatie over een "directe aanleiding" voor de invoering van het verbod.

"Ik heb misschien iets meer ervaring met dat soort dingen. Voor mij wat het een volstrekt vanzelfsprekende maatregel", zei Schoof tegen media kort voor de ministerraad. Hij was eerder de baas van de inlichtingendienst AIVD. Bij de AIVD en MIVD mogen al jaren mobiele telefoons niet mee naar binnen om spionage te voorkomen.

"Ik denk dat het goed is dat we het nu doen", zegt minister David van Weel (Justitie) over de maatregel. "En daar helpt natuurlijk mee dat we een premier hebben die een heel groot veiligheidsbewustzijn heeft, die weet wat er allemaal kan gebeuren via een telefoon." Het niet meenemen van de telefoon in de vergadering komt volgens hem bovendien "de gesprekken ten goede".

Meer uit Politiek

Strenge stikstofregels rond natuur: 1,5 koe per hectare

DEN HAAG (ANP) - In de zones rond kwetsbare natuur mogen boeren op termijn maximaal 1,5 koe per hectare grond houden. Dat is een van de strengere regels die landbouwminister Jaimi van Essen voorstelt om te zorgen voor minder stikstof op gevoelige natuur. Hij benadrukt dat provincies de mogelijkheid krijgen om daarvan af te wijken en met een eigen plan te komen.

9 minuten geleden
Markuszower ziet geen argument om tegen belastingplan te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid Gidi Markuszower wil nog niet hardop zeggen of zijn fractie voor het aangepaste belastingplan van het kabinet gaat stemmen. Maar hij vindt het naar eigen zeggen "moeilijk argumenten te bedenken" om dat niet te doen. "Volgens mij is er heel veel pijn weggehaald."

1 uur geleden
JA21 kan belastingplan nog niet steunen, ziet eisen niet terug

DEN HAAG (ANP) - JA21 kan het belastingplan nu nog niet steunen, maar ziet wel "dat er voorzichtig wat stappen worden gezet". Zo vindt partijleider Joost Eerdmans het bijvoorbeeld positief dat de zogenoemde vrijheidsbijdrage wordt gecompenseerd. Tegelijkertijd mist hij plannen voor ondernemers. Ook ziet hij de eisen van hem en bondgenoten BBB en SGP op niet-financiële thema's niet terug, zoals asiel, abortus of stikstof. "Daar moet op bewogen worden."

2 uur geleden
ChristenUnie positief over aanpassing belastingplan

DEN HAAG (ANP) - De ChristenUnie is positief over de aanpassingen van het belastingplan waarmee het kabinet dinsdag is gekomen. Wel blijft de oppositiepartij vragen houden over de plannen voor de vermogenswinstbelasting box 3, zegt fractieleider Mirjam Bikker van de ChristenUnie.

2 uur geleden
Meer gemeenten moeten gft-afval scheiden, vindt Van Veldhoven

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat meer gemeenten gft-afval gaan scheiden. Dat is al verplicht, maar minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) wil uitzonderingen op die plicht schrappen uit de wet, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Het is een van de maatregelen die ze voorstelt om afvalstromen landelijk meer op elkaar te laten lijken.

3 uur geleden
Kabinet wil tientallen miljoenen voor politie en AI-plannen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet stelt voor om tientallen miljoenen uit te geven aan onder meer politie, OM en plannen rond AI. Daarmee wil het tegemoetkomen aan wensen uit de oppositie. Ministers Eelco Heinen (VVD) en Eelco Eerenberg (D66) van Financiën noemen in hun brief de Groep Markuszower en 50PLUS als het om veiligheid gaat, en Volt als het om AI gaat.

4 uur geleden
Eerenberg: uitstel box 3 kost schatkist miljarden

DEN HAAG (ANP) - Dat de invoering van een nieuw stelsel voor vermogensbelasting met een jaar wordt uitgesteld, kost de schatkist naar verwachting miljarden. Dat verwacht staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën). Hoeveel het exact gaat kosten, wordt later dinsdag bekend.

6 uur geleden