
Minister gaat 'koffie drinken' voor steun aan stikstoffonds
DEN HAAG (ANP) - Minister Christianne van der Wal gaat op de koffie bij oppositiepartijen om genoeg steun te krijgen voor haar stikstoffonds in de Eerste Kamer. De bewindsvrouw heeft daar vertrouwen in. "Ik ga echt nog wel mijn kopjes koffie drinken om te kijken waar ik nog wat kan doen. Uiteindelijk wil ik gewoon die meerderheid."
Daarmee laat Van der Wal nadrukkelijk de deur op een kier voor aanpassingen van de wet. Daarover wordt volgende week gestemd in de Tweede Kamer, waar genoeg steun is voor het voorstel. Maar de coalitie heeft geen meerderheid in de Eerste Kamer. Het zetelaantal van de coalitiepartijen krimpt volgende maand nog meer, wanneer de nieuwe Eerste Kamer wordt geïnstalleerd. Ook is al gestemd over voorstellen om de wet aan te passen. Toch blijft Van der Wal hoopvol.
"Ik ga ervan uit dat eigenlijk alle partijen belang hebben bij dit fonds. Als we dit fonds niet hebben, zou het een blanco cheque zijn." GroenLinks en PvdA kondigden dinsdag juist aan tegen het fonds ter waarde van 24 miljard te stemmen, omdat het een blanco cheque zou zijn. De linkse tandem vindt het te onzeker of het kabinet met het fonds de doelen wel haalt. Het stikstoffonds wordt, als er genoeg steun voor is, in het leven geroepen om de komende tien jaar de stikstofneerslag in gevoelige natuur flink te verminderen.
Volgens Van der Wal zorgt het fonds er juist voor dat er goed kan worden getoetst of met het geld de stikstofdoelen van het kabinet worden gehaald. Aan de andere kant heeft de BoerBurgerBeweging, die uiterst kritisch is op het stikstofbeleid van het kabinet, straks ook baat bij het fonds. Dit omdat de BBB de afgelopen Provinciale Statenverkiezingen met overtuiging heeft gewonnen. In bijna alle provincies staat de jonge partij straks aan het roer. "Die hebben dan belang bij snel toegang tot geld", zegt Van der Wal. "Dat gaat met een fondsstructuur veel sneller." Anders moet het geld steeds via gebruikelijke begrotingen worden gereserveerd.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De provincies hebben demissionair minister Mona Keijzer van Asiel en Migratie opgeroepen om de spreidingswet uit te voeren, in plaats van te vragen om noodopvanglocaties. Acht provincies kregen deze week het verzoek om met spoed elk 325 extra plekken in de noodopvang te realiseren. Als reactie stuurden de commissarissen van de Koning een gezamenlijke brief aan Keijzer.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) kiest voor de bekritiseerde kabelroute langs Schiermonnikoog. Er moeten zware kabels door de Waddenzee komen om windenergie van de Noordzee aan land te brengen. Dit is volgens de klimaat- en energieminister de 'snelste en meest betrouwbare route', schrijft ze in een Kamerbrief.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerlid voor Forum voor Democratie (FVD) Ralf Dekker nam in maart deel aan een videoconferentie met Russische politici, waarachter een campagne van het Kremlin schuilging om de NAVO te ondermijnen. Dat schrijft NRC.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland zegt blij te zijn met de uitspraak van de Raad van State over de asielaanvragen van mensen uit Jemen. De hoogste bestuursrechter oordeelde woensdag dat demissionair minister David van Weel van Asiel beter moet uitleggen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister David van Weel (Asiel, VVD) moet beter onderbouwen waarom niet alle vluchtelingen uit Jemen asiel krijgen, oordeelt de Raad van State. Momenteel is het beleid dat Jemenieten alleen mogen blijven als zij persoonlijk gevaar lopen. De minister vindt dat er geen sprake is van een uitzonderlijk onveilige situatie, waarin alle asielzoekers zouden mogen blijven. Maar de hoogste bestuursrechter vindt dat hij dit niet goed heeft gemotiveerd.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Vergeleken met de vorige Tweede Kamerverkiezingen zijn meer partijen van plan hun programma te laten doorrekenen door het Centraal Planbureau (CPB). Zeker tien partijen zijn dit van plan. De vorige keer waren het er acht. Vooral kleinere oppositiepartijen doen niet mee, uit principiële redenen of omdat ze het te veel moeite vinden.
2 dagen geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland is tevreden met de afspraak die de Amerikaanse president Donald Trump en NAVO-baas Mark Rutte hebben gemaakt om op kosten van Europese lidstaten van het bondgenootschap extra Amerikaanse wapens naar Oekraïne te sturen. "Ik ben erg blij dat Europa en de VS op dit punt op een lijn zitten", zei demissionair minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken, NSC) voor het begin van de vergadering met EU-ministers van Buitenlandse Zaken.
2 dagen geleden