Minister: Frankrijk voorbereid op stopzetting gaslevering Rusland
PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorbereid op een volledige stopzetting van de gasleveringen aan het land door Rusland. Dat zei de Franse energieminister Agnès Pannier-Runacher in een reactie op het besluit van het Russische staatsgasbedrijf Gazprom om per 1 september de leveringen aan het Franse energiebedrijf Engie te staken.
Volgens de minister gebruikt Gazprom "louter een excuus" om de levering van aardgas aan Engie stop te zetten, en voegde eraan toe dat het land had geanticipeerd op het verlies van de Russische leveringen. "Zoals we hadden verwacht, gebruikt Rusland gas als oorlogswapen en wordt een onenigheid over contracten van Engie gebruikt als voorwendsel om de Franse bevoorrading verder te verminderen."
Gazprom meldde eerder al minder gas te leveren aan Engie vanwege een meningsverschil over contractvoorwaarden. Later verklaarde het Russische bedrijf de toevoer volledig te staken omdat het Franse energiebedrijf niet de volledige rekening over juli zou hebben betaald.
Afhankelijkheid
"Frankrijk bereidt zich sinds de lente al voor op dit scenario", aldus de Franse energieminister. Het land heeft zijn afhankelijkheid aan Russische gasleveringen al teruggebracht tot 9 procent, van ongeveer het dubbele vóór de invasie van Oekraïne. Ook zitten de opslagen in het land al voor zo'n 90 procent vol.
Hoewel Frankrijk minder afhankelijk is van de invoer van gas uit Rusland dan veel van zijn buurlanden, is het land toch bezorgd over de energievoorziening. Zo waarschuwde de Franse regering bedrijven al dat energie komende winter mogelijk wordt gerantsoeneerd en worden bedrijven opgeroepen om energie te besparen.
Gazprom sluit al langer Europese landen af van gasleveringen in een reactie op de westerse sancties tegen Rusland vanwege de invasie van Oekraïne. De stap van Gazprom om Engie af te sluiten valt samen met het stilleggen van de Nord Stream-pijplijn vanwege onderhoud. De gastoevoer via deze pijpleiding is woensdag voor 72 uur stilgelegd. De vorige keer dat de pijpleiding wegens onderhoud werd stilgelegd, schroefde Gazprom bij de heropening de hoeveelheid gas die door de lijn heen kwam verder terug.
Meer uit Financieel
SANTA CLARA (ANP) - Chipmaker Nvidia heeft de omzet met bijna driekwart weten op te voeren. Het bedrijf is de belangrijkste leverancier voor chips die nieuwe toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) ondersteunen en profiteert van de forse investeringen die grote techbedrijven doen. De omzetgroei overtrof de verwachtingen op de financiële markten en laat daarmee zien dat de ontwikkeling van AI in volle vaart doorgaat.
7 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met winsten gesloten. Beleggers toonden zich overwegend optimistisch in de aanloop naar de kwartaalcijfers van chipbedrijf Nvidia na de slotbel. Die resultaten worden gezien als graadmeter voor de investeringen die grote techbedrijven doen in de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie.
7 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize wil de maximale bonussen voor topbestuurders fors verhogen, staat in een voorstel voor de aanstaande aandeelhoudersvergadering. De maximale beloning voor topman Frans Muller in het nieuwe beloningsbeleid kan op 12,5 miljoen euro uitkomen. Dat was bij het oude beleid 8,3 miljoen euro.
8 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM schort vanaf zondag 1 maart de vluchten naar Tel Aviv tot nader order op, meldt de luchtvaartmaatschappij. De luchtvaartmaatschappij zegt om "operationele en commerciële" redenen niet meer naar de Israëlische stad te vliegen.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten, geholpen door optimisme over technologiebedrijven. De sterkste stijger in de AEX was informatieleverancier RELX, dat onlangs in waarde daalde door zorgen over de concurrentie van AI-bedrijf Anthropic. Beleggers reageren nu juist enthousiast op het nieuws dat RELX een AI-hulpmiddel van datzelfde Anthropic heeft toegevoegd aan zijn platform voor juridisch onderzoek.
12 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De economische banden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk na de Brexit zijn woensdag weer een stukje aangehaald. Dat gebeurde door de ondertekening van een overeenkomst over mededingingssamenwerking door Eurocommissaris Teresa Ribera (Mededinging) en de Britse minister Peter Kyle (Handel).
12 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan zich aan de eerder gesloten handelsdeal met de Europese Unie te houden, verwacht de Europese Commissie. "De VS hebben aangegeven zich te houden aan de huidige overeenkomsten en hun specifieke kenmerken", zei een woordvoerder van het dagelijks EU-bestuur.
13 uur geleden