Minister: Frankrijk voorbereid op stopzetting gaslevering Rusland
PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk is voorbereid op een volledige stopzetting van de gasleveringen aan het land door Rusland. Dat zei de Franse energieminister Agnès Pannier-Runacher in een reactie op het besluit van het Russische staatsgasbedrijf Gazprom om per 1 september de leveringen aan het Franse energiebedrijf Engie te staken.
Volgens de minister gebruikt Gazprom "louter een excuus" om de levering van aardgas aan Engie stop te zetten, en voegde eraan toe dat het land had geanticipeerd op het verlies van de Russische leveringen. "Zoals we hadden verwacht, gebruikt Rusland gas als oorlogswapen en wordt een onenigheid over contracten van Engie gebruikt als voorwendsel om de Franse bevoorrading verder te verminderen."
Gazprom meldde eerder al minder gas te leveren aan Engie vanwege een meningsverschil over contractvoorwaarden. Later verklaarde het Russische bedrijf de toevoer volledig te staken omdat het Franse energiebedrijf niet de volledige rekening over juli zou hebben betaald.
Afhankelijkheid
"Frankrijk bereidt zich sinds de lente al voor op dit scenario", aldus de Franse energieminister. Het land heeft zijn afhankelijkheid aan Russische gasleveringen al teruggebracht tot 9 procent, van ongeveer het dubbele vóór de invasie van Oekraïne. Ook zitten de opslagen in het land al voor zo'n 90 procent vol.
Hoewel Frankrijk minder afhankelijk is van de invoer van gas uit Rusland dan veel van zijn buurlanden, is het land toch bezorgd over de energievoorziening. Zo waarschuwde de Franse regering bedrijven al dat energie komende winter mogelijk wordt gerantsoeneerd en worden bedrijven opgeroepen om energie te besparen.
Gazprom sluit al langer Europese landen af van gasleveringen in een reactie op de westerse sancties tegen Rusland vanwege de invasie van Oekraïne. De stap van Gazprom om Engie af te sluiten valt samen met het stilleggen van de Nord Stream-pijplijn vanwege onderhoud. De gastoevoer via deze pijpleiding is woensdag voor 72 uur stilgelegd. De vorige keer dat de pijpleiding wegens onderhoud werd stilgelegd, schroefde Gazprom bij de heropening de hoeveelheid gas die door de lijn heen kwam verder terug.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie gaat Rusland toevoegen aan haar zwarte lijst van landen met een hoog risico op witwassen en financiering van terrorisme. Dat meldt Politico op basis van ingewijden en een door de nieuwssite ingezien document.
6 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel wil in 2026 een centrum voor zogeheten kritieke grondstoffen oprichten om zo minder afhankelijk te worden van de import uit bijvoorbeeld China. Dat staat in een voorgesteld plan van de Europese Commissie. Het gaat om zeldzame grondstoffen zoals kobalt en lithium, die essentieel zijn voor de productie van batterijen en accu's.
36 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company verwacht dat de wereldwijde ijsmarkt groeit naar ongeveer 90 miljard euro in 2029. De afgesplitste ijstak van Unilever rekent op sterkere groei in opkomende markten dan in ontwikkelde markten, staat in de prospectus die het bedrijf woensdag heeft gepubliceerd.
39 minuten geledenPOTSDAM (ANP/BLOOMBERG) - Een veelgeciteerde studie die de gevolgen van klimaatverandering voor de wereldeconomie berekende, is ingetrokken na kritiek van wetenschappers. Het onderzoek werd door wetenschappers van het Potsdam Instituut voor Klimaateffectenonderzoek ingetrokken vanwege "aanzienlijke" problemen. De studie werd vorig jaar april gepubliceerd in het gerenommeerde wetenschappelijke tijdschrift Nature.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Telecomaanbieder Odido kampte woensdagochtend met een storing bij het mobiele netwerk. Volgens een woordvoerder van Odido is de technische storing inmiddels verholpen. Er was volgens de zegsman geen sprake van een cyberaanval. Hij spreekt van een "vervelende situatie" door de storing.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voormalige ING-topman Ralph Hamers wordt niet verder strafrechtelijk vervolgd voor zijn rol in het eerdere witwasschandaal bij de bank. Het gerechtshof Den Haag heeft woensdag het verzoek van het Openbaar Ministerie (OM) om de oud-ING-baas niet verder te vervolgen toegewezen.
4 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Noorwegen stelt de verstrekking van vergunningen voor de winning van grondstoffen op de zeebodem met minstens vier jaar uit. De regering sloot daarover een deal met kleinere partijen in het parlement als onderdeel van een begrotingsakkoord. Vorig jaar was Noorwegen nog het eerste Europese land dat zeegebieden had aangewezen voor de winning van grondstoffen.
5 uur geleden