Minister: extra uitgaven aan asielopvang zijn onvermijdelijk
DEN HAAG (ANP) - De extra uitgaven in de voorjaarsnota aan de asielopvang, vallen in de categorie "onvermijdelijkheden", zegt demissionair minister Steven van Weyenberg (Financiën). "Daar heb je gewoon op te handelen, of je het nou leuk vindt of niet." De noodopvang van asielzoekers kost dit jaar en volgend jaar bij elkaar ruim 1 miljard euro meer dan begroot. Daar is geen ontkomen aan, zegt Van Weyenberg. "Die mensen zijn hier gewoon".
Andere grote extra uitgavenposten in de voorjaarsnota zijn de afhandeling van het toeslagenschandaal en de gaswinningsschade in Groningen. Van Weyenberg denkt dat daar "breed draagvlak" voor is in de Tweede Kamer.
Hij wijst erop dat het kabinet sinds het in juli vorig jaar viel, steeds heeft gezegd door te gaan met die dossiers alsof het niet demissionair is. De Kamer wil dat volgens hem ook. Hetzelfde geldt voor de steun aan Oekraïne, waar 4,4 miljard euro extra naartoe gaat.
Meer dan 8 miljard euro
Voor gemeenten en provincies is ruim 700 miljoen euro extra ingeboekt. Daarmee wordt volgens Van Weyenberg "een langjarig, slepend gedoe" over geld met de lagere overheden opgelost. Ook dat was zo urgent, "dat wij zeggen dat dat moet", aldus de minister.
Alle extra uitgaven tellen op tot meer dan 8 miljard euro. Desondanks is het volgens Van Weyenberg gelukt een "nette begroting" te maken, die zo "beleidsarm" is als van een demissionair kabinet mag worden verwacht. "In deze voorjaarsnota lopen we rechtdoor."
Financiële meevallers
De extra uitgaven zijn mogelijk dankzij meevallers, zoals in de gezondheidszorg, het onderwijs en de sociale zekerheid. Daarnaast blijft bij sommige ministeries opnieuw geld op de plank liggen. Ook dat "biedt ruimte", al wordt een deel doorgeschoven naar komende jaren.
Voor de schatkist ziet het plaatje er per saldo iets gunstiger uit dan vorig jaar op Prinsjesdag werd verwacht. Toch zal ook een nieuw kabinet keuzes moeten maken, zegt Van Weyenberg. Zonder bijsturing blijft het begrotingstekort namelijk de komende jaren oplopen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) wil dat Lelystad Airport in oktober 2027 opengaat voor burgerluchtvaart. Het vliegveld heeft nog geen natuurvergunning, maar de VVD-minister werkt "parallel" aan de andere zaken die nog moeten worden geregeld voordat vakantievluchten vanuit Flevoland kunnen beginnen.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het tempo van de voorbereidingen voor de missie in de Straat van Hormuz moet omhoog. Dan kunnen de landen direct aan de slag zodra er een permanent staakt-het-vuren is, zei premier Rob Jetten vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Eerder op de middag was hij bij een videoconferentie van de bijna vijftig landen die zich hebben aangesloten bij de internationale coalitie.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het zou een "gemiste kans" zijn als de twee strenge asielwetten komende dinsdag worden weggestemd in de Eerste Kamer, vindt Rob Jetten. Tijdens zijn wekelijkse persconferentie zei de minister-president dat de wetten "de snelste weg zijn" om het aantal asielzoekers omlaag te krijgen, zoals zijn kabinet beoogt. Dat terwijl zijn eigen partij D66 neigt naar een tegenstem.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport vindt dat de oppositie naar de zorgplannen als een geheel moet kijken. Het kabinet is vrijdag akkoord gegaan met de verhoging van het eigen risico, maar een meerderheid vinden in de Tweede en Eerste Kamer wordt nog lastig voor de VVD-minister.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-prominent Sybrand Buma wordt de nieuwe vicepresident van de Raad van State. Hij volgt per 1 juli dit jaar Thom de Graaf (D66) op. Buma, nu nog burgemeester van Leeuwarden, was eerder partijleider van het CDA en informateur tijdens de afgelopen kabinetsformatie.
21 uur geleden