Minister eist van burgemeester Parijs dat ze vuilnis afvoert
PARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Gérald Darmanin, heeft volgens Franse media de burgemeester van Parijs, Anne Hidalgo, dinsdagavond opgebeld en opdracht gegeven iets aan de stapels vuilnis in de Parijse straten te doen. Onder de vele stakers in het landelijke protest tegen de pensioenhervorming zijn ook de medewerkers van de gemeentelijke vuilnisophaaldienst. Parijs wordt al dagen ontsierd door bergen onwelriekend afval en volgens Darmanin is dat een bedreiging voor de volksgezondheid.
Het zou na negen dagen van staking al gaan om zeker 7000 ton vuilnis. De stakers willen tot zeker 20 maart niet meer aan het werk. Darmanin heeft ook de politiechef in de hoofdstad, Laurent Nunez, opdracht gegeven van de gemeente te eisen dat er mensen en middelen worden gevorderd om het vuil weg te halen. Anders gaat de staat, de nationale regering, zich ermee bemoeien aldus Darmanin.
Het gemeentebestuur wordt gedomineerd door de oppositie en is "solidair" met de protestbeweging gericht tegen onder meer de verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd van 62 naar 64 jaar. De gemeente zou niet graag de staking veroordelen, laat staan hard optreden tegen stakers. Maar volgens Le Figaro probeert de gemeente discreet wel het vuilnisprobleem aan te pakken. Zo zou de particuliere onderneming Derichebourg al zijn ingeschakeld om 's nachts het vuilnis uit bepaalde deelgemeenten af te voeren.
Hinder
Woensdag is weer een dag van betogingen en stakingen in heel het land. De nationale protestdagen begonnen 19 januari. Ze veroorzaken onder meer veel hinder in het verkeer. Op sommige plaatsen blokkeren demonstranten autosnelwegen, veel treinen en metro's en bussen rijden niet en vluchten vallen uit door de stakingsacties.
Er zijn ook veel betogers die havens, raffinaderijen en brandstofdepots blokkeren. In Parijs wordt ook een groot vuilverbrandingscentrum geblokkeerd. De autoriteiten menen dat het animo echter terugloopt en de hinder woensdag minder zal zijn dan op eerdere protestdagen.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft zijn luchtruim heropend na een sluiting van bijna vijf uur vanwege mogelijke militaire acties van de Verenigde Staten.
21 minuten geledenNEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties komt donderdagmiddag samen om de situatie in Iran te bespreken. Dat heeft de voorzitter van de raad laten weten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - De eerste Franse militairen die het land naar Groenland stuurt, zijn vertrokken. Dat heeft president Emmanuel Macron aangekondigd. Hij maakte niet bekend om hoeveel militairen het gaat, maar zei wel dat er meer zullen volgen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met persbureau Reuters uitgehaald naar de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Volgens Trump is het niet Rusland, maar Oekraïne dat een vredesakkoord in de weg staat.
2 uur geledenAUSTIN (ANP/AFP) - Het platform X van Elon Musk neemt maatregelen om te voorkomen dat AI-chatbot Grok beelden genereert waarop echte mensen zijn uitgekleed. Het bedrijf kondigde de ingreep alleen aan voor landen waar het delen van dergelijke beelden in strijd is met de wet.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Republikeinen in de Amerikaanse Senaat hebben het nagenoeg onmogelijk gemaakt voor de initiatiefnemers van een resolutie die de macht van president Donald Trump zou inperken bij militair ingrijpen in Venezuela. Na een procedurele ingreep zouden er meer stemmen voor de resolutie nodig zijn dan er medestanders zijn.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De executie van een Iraanse demonstrant die volgens ngo's en het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken woensdag zou plaatsvinden, is uitgesteld. Dat heeft mensenrechtenorganisatie Hengaw bekendgemaakt.
4 uur geleden