Minister eist van burgemeester Parijs dat ze vuilnis afvoert
PARIJS (ANP) - De Franse minister van Binnenlandse Zaken, Gérald Darmanin, heeft volgens Franse media de burgemeester van Parijs, Anne Hidalgo, dinsdagavond opgebeld en opdracht gegeven iets aan de stapels vuilnis in de Parijse straten te doen. Onder de vele stakers in het landelijke protest tegen de pensioenhervorming zijn ook de medewerkers van de gemeentelijke vuilnisophaaldienst. Parijs wordt al dagen ontsierd door bergen onwelriekend afval en volgens Darmanin is dat een bedreiging voor de volksgezondheid.
Het zou na negen dagen van staking al gaan om zeker 7000 ton vuilnis. De stakers willen tot zeker 20 maart niet meer aan het werk. Darmanin heeft ook de politiechef in de hoofdstad, Laurent Nunez, opdracht gegeven van de gemeente te eisen dat er mensen en middelen worden gevorderd om het vuil weg te halen. Anders gaat de staat, de nationale regering, zich ermee bemoeien aldus Darmanin.
Het gemeentebestuur wordt gedomineerd door de oppositie en is "solidair" met de protestbeweging gericht tegen onder meer de verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd van 62 naar 64 jaar. De gemeente zou niet graag de staking veroordelen, laat staan hard optreden tegen stakers. Maar volgens Le Figaro probeert de gemeente discreet wel het vuilnisprobleem aan te pakken. Zo zou de particuliere onderneming Derichebourg al zijn ingeschakeld om 's nachts het vuilnis uit bepaalde deelgemeenten af te voeren.
Hinder
Woensdag is weer een dag van betogingen en stakingen in heel het land. De nationale protestdagen begonnen 19 januari. Ze veroorzaken onder meer veel hinder in het verkeer. Op sommige plaatsen blokkeren demonstranten autosnelwegen, veel treinen en metro's en bussen rijden niet en vluchten vallen uit door de stakingsacties.
Er zijn ook veel betogers die havens, raffinaderijen en brandstofdepots blokkeren. In Parijs wordt ook een groot vuilverbrandingscentrum geblokkeerd. De autoriteiten menen dat het animo echter terugloopt en de hinder woensdag minder zal zijn dan op eerdere protestdagen.
Meer uit Buitenland
KAMPALA (ANP/AFP) - De Oegandese oppositieleider Bobi Wine is Oeganda ontvlucht. Hij zat sinds januari ondergedoken, nadat hij had gezegd dat er gefraudeerd was bij de presidentsverkiezingen. Zittend president Yoweri Museveni werd uitgeroepen tot winnaar.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft andere landen opgeroepen om oorlogsschepen naar de Golfregio te sturen. Hij wil dat ze meehelpen om ervoor te zorgen dat olieschepen ongehinderd door de belangrijke Straat van Hormuz bij Iran kunnen varen.
11 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Het dodental door de overstromingen in Kenia is opgelopen tot boven de zestig. De politie schrijft in een bericht op X dat er 62 mensen zijn omgekomen, onder wie acht kinderen. Zware regenval en overstromingen treffen het Afrikaanse land al dagen. In de hoofdstad Nairobi zijn de meeste doden gevallen: 33. Meer dan 2000 mensen zijn ontheemd geraakt.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers uit Libanon en Israël gaan ergens in de komende dagen met elkaar om tafel over de aanvallen van Israël en Hezbollah, meldt de krant Haaretz op basis van bronnen. Het worden de eerste gesprekken tussen de twee landen sinds de situatie twee weken geleden escaleerde.
13 uur geledenSTARNBERG (ANP/DPA/RTR) - De beroemde Duitse filosoof en socioloog Jürgen Habermas is op 96-jarige leeftijd overleden. Hij gold als een van de grootste denkers van deze tijd.
15 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen op onder meer een medisch centrum in het Zuid-Libanese Burj Qalawiya zijn volgens de Libanese autoriteiten zaterdag veertien doden gevallen. In Burj Qalawiya zijn twaalf medewerkers van een centrum, onder wie dokters en verpleegkundigen, om het leven gekomen. Elders kwamen twee medische hulpverleners om het leven bij een Israëlische aanval.
15 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken stelt dat een "golf van antisemitisme Nederland overspoelt", na de aanslag op een Joodse school in Amsterdam in de nacht van vrijdag op zaterdag.
17 uur geleden