Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister: eenheid boven cijfer in getouwtrek NAVO-defensienorm

Minister: eenheid boven cijfer in getouwtrek NAVO-defensienorm

DEN HAAG (ANP) - Dat de NAVO-landen het op de komende top in Den Haag eens worden over een nieuw streefcijfer voor hun defensiebudgetten is belangrijker dan hoe dat precies uitvalt, vindt defensieminister Ruben Brekelmans. Hij schuwt het zelf noemen van een nieuwe 'NAVO-defensienorm' om de zoektocht naar een compromis in het verdeelde bondgenootschap niet nog moeilijker te maken.

Nederland zit volgens Brekelmans in een middengroep tussen achterblijvers als België, die zelfs nog lang niet aan de huidige afspraken voldoen, en koplopers als Polen en de Baltische landen. Die laatste steken al veel meer in hun verdediging en gaan richting de 5 procent van de omvang van hun economie die de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump eist. Op dit moment ligt de NAVO-norm op 2 procent.

Voor gastheer Nederland staat voorop dat de NAVO-landen "in al hun diversiteit" het eens worden, zei Brekelmans woensdag in de Tweede Kamer. "Het slechtste scenario zou zijn dat dat een top wordt van verdeeldheid. Als wij als kabinet nu zouden zeggen: we gaan heel hard een percentage noemen, dan neem je daarmee ook de ruimte weg om tot een uitkomst te komen." Pas kort voor de top in Den Haag eind juni wordt duidelijk of en met hoeveel de norm wordt opgehoogd, verwacht hij.

Streefdoel

Oppositiepartijen als CDA, D66, Volt en GroenLinks-PvdA maanden Brekelmans om wel een streefdoel te noemen. Dat ligt moeilijk in de regeringscoalitie, waar PVV en BBB zich voorlopig tegen een verhoging hebben gekeerd. Brekelmans' eigen VVD en in mindere mate NSC voelen daar wel voor, maar spreken zich nog niet uit voor een hoger percentage dan de huidige 2 procent. Parallel aan de onderhandelingen binnen de NAVO onderhandelt de coalitie de komende tijd ook over het aanpassen van de begroting.

"Er zijn nog zoveel varianten mogelijk", hield Brekelmans de Kamer voor. Niet alleen het percentage, maar ook de tijd die landen daarvoor krijgen telt. En "er wordt wel erg gefixeerd op de doelstelling. Je hoeft daar natuurlijk als land niet op te wachten" en kunt zelf de lat altijd hoger leggen. Overigens hoef je evenmin onmiddellijk door roeien en ruiten te gaan om je aan een eventuele heel hoge norm te houden, tekende de minister ook aan.

Meer uit Politiek

VVD wil met fiscale maatregelen koopwoning bereikbaarder maken

DEN HAAG (ANP) - Met extra belastingvrijstellingen wil de VVD een koopwoning voor meer mensen bereikbaar maken. Starters moeten wat de liberalen betreft tot 75.000 euro belastingvrij kunnen sparen voor de koop van een eigen woning. Ook wil de partij de mogelijkheden verruimen voor ouders om voor dit doel belastingvrij te schenken aan hun kinderen.

1 uur geleden
Petitie GL-PvdA tegen asielwetten ruim 110.000 keer ondertekend

DEN HAAG (ANP) - De petitie van GroenLinks-PvdA tegen de twee strenge asielwetten is ruim 110.000 keer ondertekend. De wetten kregen vorige week steun van een meerderheid van de Tweede Kamer. De opstellers roepen mensen op om de petitie te ondertekenen om de Eerste Kamer - die de wetten na de zomervakantie behandelt - op andere gedachten te brengen.

21 uur geleden
Jennifer Simons president van Suriname, overdracht op 16 juli

PARAMARIBO (ANP) - In het Surinaamse parlement is Jennifer Simons (71) zondagmiddag gekozen tot president. Omdat er geen tegenkandidaat was, gebeurde dat zonder stemming. Gregory Rusland is gekozen tot vicepresident." Op 16 juli neemt Simons de leiding van het land officieel over van Chan Santokhi. Zij zal leiding geven aan een coalitie van zes partijen.

1 dag geleden
Struycken weet nog niet wat asielwet voor cellentekort betekent

DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Teun Struycken (Justitie, NSC) weet nog niet wat de strengere asielwet gaat betekenen voor het al nijpende cellentekort. De Tweede Kamer stemde na een chaotische dag in met de asielwet, waarin nu ook staat dat illegaliteit en hulp aan illegalen strafbaar zijn. Illegalen of helpers kunnen tot zes maanden celstraf krijgen, terwijl het kabinet vanwege het cellentekort nu al toestaat dat gevangenen tot twee weken eerder de cel mogen verlaten.

3 dagen geleden
Staatssecretaris Aartsen blij met voorstel plasticrecycling

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Thierry Aartsen (Milieu) is blij met het voorstel van het bedrijfsleven om jaarlijks minstens 115.000 ton gerecycled plastic in te kopen. Voorafgaand aan de ministerraad zegt de demissionaire VVD-bewindsman dat hij "nu eindelijk een keer die discussie kan gaan voeren."

4 dagen geleden
Meerderheid voor asielnoodmaatregelenwet na toezegging Van Weel

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 94 Tweede Kamerleden heeft voor de asielnoodmaatregelenwet gestemd na een avond waarin de fracties van NSC en SGP tot op het laatst onbeslist waren. De partijen hadden veel moeite met het wijzigingsvoorstel van de PVV over de strafbaarstelling van illegaliteit, omdat ze vreesden dat humanitaire hulp aan illegalen daardoor strafbaar zou worden.

4 dagen geleden
Kamermeerderheid stemt voor asielwet over tweestatusstelsel

DEN HAAG (ANP) - Een ruime meerderheid van 95 Kamerleden heeft voor de wet gestemd over een tweestatusstelsel. Hierin wordt geregeld dat vluchtelingen worden opgedeeld in twee groepen, waarvan er één minder rechten krijgt. Het is nog allerminst zeker of de wet ook op voldoende steun kan rekenen in de Eerste Kamer. Daar is de steun van het CDA belangrijk en die partij is tegen.

4 dagen geleden