Minister: eenheid boven cijfer in getouwtrek NAVO-defensienorm
DEN HAAG (ANP) - Dat de NAVO-landen het op de komende top in Den Haag eens worden over een nieuw streefcijfer voor hun defensiebudgetten is belangrijker dan hoe dat precies uitvalt, vindt defensieminister Ruben Brekelmans. Hij schuwt het zelf noemen van een nieuwe 'NAVO-defensienorm' om de zoektocht naar een compromis in het verdeelde bondgenootschap niet nog moeilijker te maken.
Nederland zit volgens Brekelmans in een middengroep tussen achterblijvers als België, die zelfs nog lang niet aan de huidige afspraken voldoen, en koplopers als Polen en de Baltische landen. Die laatste steken al veel meer in hun verdediging en gaan richting de 5 procent van de omvang van hun economie die de nieuwe Amerikaanse president Donald Trump eist. Op dit moment ligt de NAVO-norm op 2 procent.
Voor gastheer Nederland staat voorop dat de NAVO-landen "in al hun diversiteit" het eens worden, zei Brekelmans woensdag in de Tweede Kamer. "Het slechtste scenario zou zijn dat dat een top wordt van verdeeldheid. Als wij als kabinet nu zouden zeggen: we gaan heel hard een percentage noemen, dan neem je daarmee ook de ruimte weg om tot een uitkomst te komen." Pas kort voor de top in Den Haag eind juni wordt duidelijk of en met hoeveel de norm wordt opgehoogd, verwacht hij.
Streefdoel
Oppositiepartijen als CDA, D66, Volt en GroenLinks-PvdA maanden Brekelmans om wel een streefdoel te noemen. Dat ligt moeilijk in de regeringscoalitie, waar PVV en BBB zich voorlopig tegen een verhoging hebben gekeerd. Brekelmans' eigen VVD en in mindere mate NSC voelen daar wel voor, maar spreken zich nog niet uit voor een hoger percentage dan de huidige 2 procent. Parallel aan de onderhandelingen binnen de NAVO onderhandelt de coalitie de komende tijd ook over het aanpassen van de begroting.
"Er zijn nog zoveel varianten mogelijk", hield Brekelmans de Kamer voor. Niet alleen het percentage, maar ook de tijd die landen daarvoor krijgen telt. En "er wordt wel erg gefixeerd op de doelstelling. Je hoeft daar natuurlijk als land niet op te wachten" en kunt zelf de lat altijd hoger leggen. Overigens hoef je evenmin onmiddellijk door roeien en ruiten te gaan om je aan een eventuele heel hoge norm te houden, tekende de minister ook aan.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.
20 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.
1 dag geleden