Minister Dijkgraaf: reken wetenschappers stikstofaanpak niet aan
AMSTERDAM (ANP) - De wetenschap moet in vrijheid onderzoek kunnen doen, scenario's schetsen en adviezen kunnen uitbrengen, zoals in het stikstofdossier. Het is aan de politiek om op basis van de feiten keuzes te maken. Dat zei minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs en Wetenschap) in het programma Buitenhof. "Leg de verantwoordelijkheid niet bij de wetenschap."
De wetenschap is relevant voor discussies die in het kabinet worden gevoerd, zei Dijkgraaf, die voor zijn overstap naar het kabinet zelf wetenschapper was. Hij doelde onder meer op de discussies over stikstof, klimaat en energie. "De feiten die onder deze ingewikkelde dossiers liggen, zijn heel erg belangrijk."
De wetenschappelijke onderbouwing in het stikstofdossier wordt door onder meer een aantal fracties in de Tweede Kamer en een aantal betrokken (agrarische) partijen in twijfel getrokken. Of die twijfel terecht is, liet hij in het midden, maar Dijkgraaf benadrukte dat de wetenschap de feiten zo goed mogelijk presenteert en scenario's schetst. "Het geeft ook richting, maar dan is het aan de politiek om te kijken welk pad we willen bewandelen. Is het begaanbaar en hoe kunnen we mensen daarbij betrekken."
De uiteindelijke politieke keuzes moeten wetenschappers niet worden aangerekend. "Zij moeten in vrijheid een onderwerp kunnen bestuderen, zij moeten daar in vrijheid onderling over praten en in vrijheid uiteindelijk die adviezen kunnen geven. En soms zijn die natuurlijk pijnlijk."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Hoge verkeersboetes blijven nodig om "de politie, de brandweer en andere veiligheidsvraagstukken" te betalen. Dat zei demissionair justitieminister Foort van Oosten (VVD) voorafgaand aan de ministerraad. "Het zijn hoge boetes, dat erken ik. Dat heeft enerzijds te maken met het naleven van de verkeersregels, en anderzijds met een financieringsvraagstuk dat we hieruit betalen."
19 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans heeft "grote vraagtekens" bij "een aantal elementen" van het Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne. Welke punten dat precies zijn, wilde de demissionaire VVD-bewindsman niet zeggen.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat kijken wat de gevolgen zijn als het bedrijf Solvinity, dat onder meer een belangrijke rol speelt bij het gebruik van DigiD, wordt overgenomen door een Amerikaans bedrijf. Het Amerikaanse bedrijf Kyndryl staat op het punt Solvinity over te nemen, meldde de Autoriteit Consument & Markt vrijdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig ASML-topman Peter Wennink maakt zich zorgen over het tempo waarin elders in de wereld wordt ingespeeld op grote maatschappelijke veranderingen, zoals digitalisering, vergrijzing, oplopende zorgkosten en de energietransitie. Europa en Nederland blijven daarbij achter, zei hij voor aanvang van een gesprek met informateur Sybrand Buma en de onderhandelaars over een nieuw kabinet namens D66 en CDA.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten vindt de gesprekken die hij de afgelopen week voerde met zijn CDA-collega Henri Bontenbal "hoopgevend". Dat heeft hij gezegd voor aanvang van een nieuwe ronde gesprekken onder begeleiding van informateur Sybrand Buma. De twee partijen proberen samen overeenstemming te vinden over een aantal belangrijke onderwerpen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister van Economische Zaken Vincent Karremans gaat in december naar China om de ontwikkelingen rond chipfabrikant Nexperia te bespreken. Dat heeft hij gezegd in Goedemorgen Nederland. Dat een team van ambtenaren eerst is gegaan, noemde hij "heel gebruikelijk".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap wil de NPO toestaan 10 procent van de zendtijd aan reclame te besteden, bevestigen ingewijden na berichtgeving van De Telegraaf. Dat is nu nog 8 procent. De publieke omroep zou daar volgens de minister 10 miljoen euro meer mee verdienen. Op die manier moet een deel van in totaal 150 miljoen euro aan bezuinigingen worden terugverdiend.
15 uur geleden