Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister Dijkgraaf praat in Suriname over slavernijverleden

Minister Dijkgraaf praat in Suriname over slavernijverleden

DEN HAAG (ANP) - Minister Robbert Dijkgraaf (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) reist donderdag af naar Suriname om het daar te hebben over het Herdenkingsjaar Slavernijverleden dat hij coördineert. Vorig jaar liepen de spanningen met de voormalige kolonie flink op in aanloop naar de excuses die premier Mark Rutte aanbood voor dit verleden. Op 1 juli zal minister Wopke Hoekstra (Buitenlandse Zaken) in Suriname zijn terwijl koning Willem-Alexander in Amsterdam een rede houdt over het slavernijverleden. Bronnen zeiden eerder te verwachten dat de koning de excuses van Rutte dan zal herhalen.

Op 1 juli is het 150 jaar geleden dat feitelijk een einde kwam aan de slavernij onder Nederlands bewind. Dan gaat ook het herdenkingsjaar van start. "Door meer te leren en te begrijpen over het slavernijverleden leren we elkaar en onze gedeelde geschiedenis beter kennen", zegt de minister over het doel van zijn bezoek. Hij wil ook duidelijk krijgen wat Suriname verwacht van het herdenkingsjaar.

In de band met het Zuid-Amerikaanse land zijn nog de nodige plooien glad te strijken. Eind vorig jaar leidde het in de Surinaamse gemeenschap tot gefronste wenkbrauwen omdat minister Franc Weerwind (Rechtsbescherming) in de hoofdstad Paramaribo was toen Rutte zijn excuses uitsprak. Niet iedereen vond dit gepast omdat Weerwind zelf een nazaat is van een tot slaaf gemaakte. Belangenclubs hadden liever dat een witte persoon excuses zou maken.

Onderwijssamenwerking

Hier werd uiteindelijk een diplomatieke oplossing voor bedacht: de minister zou geen speech geven tijdens de bijeenkomst en alleen in gesprek gaan met genodigden. De Nederlandse bewindslieden die op bezoek waren op de zes Caribische eilanden van het Koninkrijk hielden wel een toespraak.

Tijdens het bezoek wil Dijkgraaf ook bespreken hoe de landen kunnen samenwerken op het gebied van onderwijs.

Meer uit Politiek

Karremans heeft geen begrip voor actie XR op A12

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) heeft geen begrip voor de bezetting van een deel van de A12 nabij Utrecht. Het stuk snelweg is zaterdag bezet door klimaatactivisten van XR.

6 uur geleden
Jetten: Spanje is en blijft volwaardig lid van NAVO

NICOSIA (ANP) - Het is voor alle EU-leiders "heel helder dat Spanje gewoon volwaardig lid is van de NAVO. En dat blijft ook zo", zei premier Rob Jetten vrijdag na de EU-top in Cyprus. In uitgelekte Amerikaanse plannen staat dat de VS dwarse NAVO-bondgenoten wil straffen, door hen bijvoorbeeld te schorsen. In die mails wordt Spanje genoemd.

1 dag geleden
Kabinet ziet geen opties voor exportstop vechthonden naar Israël

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet neemt ondanks een verzoek uit de Tweede Kamer geen maatregelen om te voorkomen dat vechthonden naar Israël worden geëxporteerd. Ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Sjoerd Sjoerdsma (Handel, D66) schrijven dat zij het "zeer onwenselijk" vinden dat Israël Nederlandse vechthonden "onrechtmatig" inzet tegen Palestijnen. Maar voor een exportstop is volgens hen in de EU geen draagvlak en een nationaal verbod zou niet uitvoerbaar zijn.

1 dag geleden
Karremans onderzoekt onderscheid fatbikes, uitkomst in najaar

DEN HAAG (ANP) - Onderzoekers kijken de komende maanden hoe de wet onderscheid kan maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen. De resultaten zijn er na de zomer, belooft minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) vrijdag in een brief aan de Tweede Kamer. Verder somt hij vooral plannen op die al bekend waren.

1 dag geleden
Jetten zag verhitte discussie leiders over EU-meerjarenbegroting

NICOSIA (ANP) - De standpunten van de EU-leiders over de nieuwe EU-meerjarenbegroting 2028-2034 liggen volgens premier Rob Jetten nog ver uiteen. "We hebben vandaag een hele uitvoerige en soms ook verhitte discussie gehad over de meerjarenbegroting", zei Jetten voor vertrek uit Cyprus, waar de EU-leiders donderdag en vrijdag bijeen waren voor een informele top.

1 dag geleden
Aartsen draait voorgenomen bezuiniging bijstand terug

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet draait een voorgenomen bezuiniging op de bijstand terug. Het gaat om het actief benaderen van mensen die recht hebben op een uitkering, maar daar nog geen gebruik van maken. Die regeling zou versoberd worden, dat zou zo'n 30 miljoen euro per jaar besparen.

1 dag geleden
Jetten blij met steunpakket Oekraïne en nieuwe sancties Rusland

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten vindt het goed dat het Europese steunpakket van 90 miljard euro voor Oekraïne eindelijk is aangenomen. Hij noemt het "een heel belangrijke stap".

2 dagen geleden