Minister: deel bezuinigingsideeën voor gevangenis nu geen optie
DEN HAAG (ANP) - Minister voor Rechtsbescherming Franc Weerwind ziet het niet zitten om mensen die veroordeeld zijn tot een gevangenisstraf van minder dan zes maanden, niet meer vast te zetten. Ook wil hij het aantal cellen waarin meerdere gevangenen zitten niet uitbreiden. Ook is hij er niet voor gedetineerden 21 uur per dag in hun cel opsluiten. Dat schrijft hij in een brief aan de Kamer in reactie op een aantal opties waar het adviesbureau PwC mee was gekomen om geld te besparen.
PwC keek naar manieren om de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) "financierbaar" te houden, omdat die ieder jaar honderden miljoenen euro's tekortkomt. De adviseurs kwamen met 27 opties om te beknibbelen. Een deel daarvan valt voor Weerwind sowieso af, omdat ze niet overeenkomen met onder meer de uitgangspunten dat DJI-personeel niet zwaarder belast moet worden en dat er geen onomkeerbare maatregelen getroffen moeten worden.
Weerwind is ook niet van plan grotere groepen aan activiteiten mee te laten doen, zodat er per persoon minder DJI-personeel nodig is. Dat is volgens hem, net als meerpersoonscellen en meer uren op de cel, niet goed voor de veiligheid. Bovendien zit het de re-integratie van gevangenen in de weg.
Meer ideeën
PwC kwam met meer ideeën dan Weerwind nu noemt in zijn brief. Op lonen en opleidingen van personeel zou bespaard kunnen worden. Vakbond FNV zei het daar in juni al niet mee eens te zijn, omdat er juist beter voor het toch al overbelaste personeel gezorgd zou moeten worden. Verder zou 'elektronische detentie', ofwel een enkelband, meer ingezet kunnen worden. Daar lijkt de Tweede Kamer wel oren naar te hebben.
Dat Weerwind die suggesties nu nog niet uitsluit, "betekent niet zonder meer dat zij onderdeel zullen uitmaken van het totale voorgestelde pakket aan maatregelen", benadrukt hij. Hij wil hier nader naar kijken. Tegelijk zegt hij ook dat de ideeën van PwC alsnog overwogen kunnen worden als het niet lukt om de financiën van het DJI op een andere manier op orde te krijgen.
Rond Prinsjesdag komt de minister met een verdere uitwerking voor de plannen. Als de minister niks doet, loopt het tekort de komende jaren op van 201 miljoen euro dit jaar tot 398 miljoen in 2032.
Meer uit Binnenland
DELFT (ANP) - In het centrum van Delft woedt donderdagochtend vroeg brand, in een pand aan de Oost-Indiëplaats. Een persoon die mogelijk rook had ingeademd, is door ambulancepersoneel nagekeken, maar hoefde niet naar het ziekenhuis. Het vuur begon volgens de brandweer in een afvalcontainer op een binnenplaats en sloeg toen over naar het naastgelegen pand.
40 minuten geledenLEIDEN (ANP) - Negen demonstranten zijn woensdagavond aangehouden bij de Universiteit Leiden vanwege lokaalvredebreuk, bevestigt een politiewoordvoerder na berichtgeving van Omroep West. Pro-Palestijnse betogers begonnen daar eerder op de dag een actie in en buiten het Academiegebouw. Toen de demonstranten het pand niet verlieten nadat dat was verzocht, ging de politie rond 20.30 uur over tot aanhoudingen.
9 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - Ruim 1500 fans en andere belangstellenden hebben woensdagmiddag in Theater De Tamboer in Hoogeveen afscheid genomen van de overleden volkszanger René Karst. Dat laat theaterdirecteur Pieter-Bas Rebers weten aan het ANP. Hij zegt onder de indruk te zijn van de hoge opkomst. Voor het podium, waar de kist van de zanger staat, is een groot eerbetoon ontstaan met honderden bloemen en kaartjes.
12 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg heeft geen reactie gehad op haar oproep om informatiepanelen over zwarte soldaten terug te plaatsen op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten. Gouverneur Emile Roemer deed dat verzoek onlangs aan de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, nadat duidelijk was geworden dat de borden waren verwijderd uit het bezoekerscentrum. De American Battle Monuments Commission (ABMC), de beheerder van de begraafplaats, liet later weten dat die niet langer in de "herdenkingsmissie" passen en dat er vaker gerouleerd wordt.
12 uur geledenLEIDEN (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten voeren woensdag actie in het Academiegebouw van de Universiteit Leiden. In het gebouw aan het Rapenburg zou politicoloog Hélène Landemore een lezing houden. Haar Cleveringa-oratie is verplaatst naar een ander gebouw een eindje verderop.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het eens over de koers die de EU moet volgen bij de vredesonderhandelingen over Oekraïne. Dat zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken) na een ingelast digitaal overleg over Oekraïne tegen het ANP. De EU moet Oekraïne op alle mogelijke manieren blijven ondersteunen en Europa moet een rol blijven spelen bij de onderhandelingen over vrede, zei Van Weel. Ook moet snel een besluit worden genomen over de inzet van Russische bevroren tegoeden.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De impact van cyberaanvallen is steeds vaker te merken in het dagelijkse leven buiten de digitale wereld om, schrijft de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) in het jaarlijkse Cybersecuritybeeld. De incidenten hebben nog niet geleid tot "maatschappelijke ontwrichting of significante impact op de nationale veiligheid", maar die potentie was er wel, volgens de NCTV.
20 uur geleden