Minister De Jonge wil groter deel huurmarkt reguleren
DEN HAAG (ANP) - Een groter deel van de vrije huursector zal worden gereguleerd. Zo wil minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) meer huurhuizen betaalbaar maken voor middeninkomens. Voor mensen met een laag inkomen wordt de huur verlaagd.
Het betaalbaar maken van huurhuizen voor de middeninkomens wil De Jonge doen door een puntensysteem in te voeren dat ook al geldt in de sociale huursector (waarvoor niet meer dan 763 euro huur mag worden betaald). Het puntensysteem wordt opgerekt en komt tussen de 1000 en 1250 euro te liggen. Huurstijgingen kunnen zo beperkt worden.
De minister presenteerde donderdag zijn plan 'Betaalbaar wonen'. Hij zet vooral in op woningen voor mensen met een middeninkomen zoals agenten, docenten en verplegers. Zij moeten makkelijker aan een huis gaan komen.
Laag inkomen
Ook wil de bewindsman de hoge woonlasten van mensen met een laag inkomen aanpakken. Door de hoge huren houden zij soms te weinig geld over om van te leven. Zij dreigen helemaal in de problemen te komen door de hoge inflatie.
"Te hoge woonlasten worden aangepakt door huurstijgingen te beperken en door mensen een woning toe te wijzen die bij het inkomen past. Voor mensen met een laag inkomen verlagen we de huren", staat in de plannen.
Hervorming huurtoeslag
Ook gaat de huurtoeslag op de schop. De Jonge wil die "stevig" vereenvoudigen. Door de plannen moeten ook meer mensen in aanmerking komen voor huurtoeslag. De hervormde huurtoeslag moet in 2024 ingaan.
Het plan is om de maximale huurgrens voor de huurtoeslag te schrappen. Die grens ligt nu op 763 euro. Ook komen jongeren eerder in aanmerking voor huursubsidie. De leeftijdsgrens gaat van 23 naar 21 jaar. En servicekosten vallen straks niet meer onder de huurtoeslag.
Inzichtelijk maken woningwaardestelsel
De woonminister wil huurders en kopers beter beschermen. "Er is geen plek voor makelaars die onder een hoedje spelen over de rug van een koper. Malafide verhuurders pakken we aan", zo staat in het plan. Een van de maatregelen die De Jonge wil invoeren om de rechtsbescherming te verbeteren, is het "dwingend en inzichtelijk maken van het woningwaarderingstelsel".
Eerder was al bekend geworden dat er meer gebouwd zal worden voor de lage en middeninkomens. Van de 900.000 woningen die tot en met 2030 moeten worden gerealiseerd, moet bijna 40 procent ofwel 350.000 woningen bestemd zijn voor de middeninkomens. Verder gaat het om 250.000 sociale huurwoningen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA gaat "niet onderhandelen" over het versnellen van de verhoging van de pensioenleeftijd, zoals het minderheidskabinet van D66, VVD en CDA wil. Die waarschuwing gaf Jesse Klaver af in een debat woensdag over de regeringsverklaring. "Haal deze van tafel", riep de leider van de grootste oppositiepartij op.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Mona Keijzer is woensdagochtend niet aanwezig bij het debat over de regeringsverklaring. Maandag werd bekend dat ze uit BBB stapt, nadat niet zijzelf maar Henk Vermeer werd aangewezen als partijleider. Als zelfstandig Tweede Kamerlid gaat Keijzer dus nog niet direct in debat met het kabinet.
37 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna de helft van de Zuid-Hollandse gemeenten huisvest al te lang te weinig statushouders. Van de vijftig gemeenten hebben er 22 al zeker twee jaar niet genoeg asielzoekers met een verblijfsvergunning woonruimte gegeven. De provincie kan dan besluiten om die huisvesting op kosten van een gemeente zelf te regelen, maar Zuid-Holland ziet daar nog steeds van af.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver heeft in het debat over de regeringsverklaring hard uitgehaald naar minister Eelco Heinen (Financiƫn). De VVD-bewindsman zei voor aanvang van het debat dat hij het nieuwe stelsel voor het belasten van rendement op vermogen (box 3), dat nog voor behandeling in de Eerste Kamer ligt, met spoed toch weer wil aanpassen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) gaat "zo snel als mogelijk is" cijfers publiceren over benodigde opvangplekken voor asielzoekers. Dat zei hij tegen het ANP voordat het debat over de regeringsverklaring begon. Zijn voorganger Mona Keijzer deelde de cijfers nog niet, ook al moest ze dat volgens de wet voor 1 februari doen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet maakt "grote keuzes om los te trekken wat vastzit". Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in de Tweede Kamer, waar hij woensdagochtend de regeringsverklaring aflegde. Hij erkende daarin dat samenwerking de enige manier is voor het minderheidskabinet om noodzakelijke hervormingen erdoor te krijgen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) en de Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL) doen onderzoek naar een incident waarbij twee KLM-vliegtuigen elkaar op zaterdagochtend raakten op Schiphol. Dat bevestigen beide organisaties.
3 uur geleden