Minister De Jonge verwerpt kritiek over nut woningbouwimpuls
DEN HAAG (ANP) - Minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) is het niet eens met de kritiek van de Algemene Rekenkamer dat de miljarden euro's die het kabinet in de bouw van extra woningen heeft gestoken en weer gaat steken, geen bewijsbaar nut en effect hebben. Volgens De Jonge heeft de maatregel, de zogeheten Woningbouwimpuls, wel degelijk effect gehad op de "snelheid en continuïteit" van de bouw van (betaalbare) woningen.
Het vorige kabinet heeft de Woningbouwimpuls in 2019 ingevoerd als belangrijkste maatregel om het groeiende woningtekort aan te pakken. In 2020 en 2021 hebben 93 gemeenten daaruit 855 miljoen euro gekregen om bouwprojecten uit te voeren, schrijft De Jonge aan de Tweede Kamer. Zonder die extra rijksfinanciering zouden er minder woningbouwprojecten van de grond komen, hoort de minister van gemeenten terug. Zeker als het gaat om de bouw van meer betaalbare woningen. Die leveren vaak te weinig op om tot een sluitende begroting te komen.
De Woningbouwimpuls kan een gemeente volgens De Jonge helpen een plan alsnog financieel rond te krijgen. "Op deze manier kan de bouw van de betaalbare woningen, waar de vraag groot naar is, toch worden bewerkstelligd", schrijft de woonminister.
Strenger controleren
Een aantal kritiekpunten van de Algemene Rekenkamer deelt De Jonge wel, en gaat op een aantal punten gemeenten strenger controleren. Zo gaat hij er strenger op toezien dat het rijksgeld alleen terechtkomt bij woningbouwprojecten die anders niet van de grond komen.
De aanbeveling van de Algemene Rekenkamer om de regeling flink te herzien omdat die in haar huidige vorm niet leidt tot de beoogde doelen, legt de minister terzijde. Na onderzoek constateerde de Rekenkamer eind juni dat het bij de minister "aan betrouwbare informatie ontbreekt" of er "door deze regeling sneller, betaalbaarder en meer huizen gebouwd worden". De regeling biedt volgens De Jonge wel degelijk "een doelmatige besteding van de publieke middelen". Als blijkt dat het project ondanks strikte afspraken niet van de grond komt, word de rijksbijdrage teruggevorderd, benadrukt de minister.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dit jaar gaat er geen aanvullende steun meer naar Oekraïne, zoals eerder door de Kamer was gevraagd. Dat maakte minister Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) duidelijk tijdens de behandeling van haar begroting donderdag in de Tweede Kamer. "Nederland kan in z'n eentje niet alle gewenste steun leveren."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zestig politiek actieve BBB'ers willen dat hun partijbestuur probeert Mona Keijzer terug in de Tweede Kamerfractie te krijgen. In een brief vragen ze om "onafhankelijke mediation" om de vierkoppige fractie weer bij elkaar te krijgen. Het AD berichtte over de brief, die ook in handen is van het ANP.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat met een aantal andere EU-landen samenwerken om zogenoemde terugkeerhubs voor afgewezen asielzoekers buiten de EU te realiseren. Dat zei minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie) in Brussel. Het gaat om een kopgroep van Nederland, Oostenrijk, Griekenland, Duitsland en Denemarken, zei de minister na een vergadering met zijn Europese ambtgenoten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De twee zorgministers Sophie Hermans en Mirjam Sterk hebben vragen van alle oppositiepartijen over de gevolgen van de bezuinigingen op de zorg niet beantwoord. De ministers schetsten tijdens het debat over de zorgbegroting steeds weer vergezichten over de noodzaak van de bezuinigingen, die tot 10 miljard euro moeten opleveren.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - FVD-Kamerlid Gideon van Meijeren beschouwt het als "een belangrijke overwinning" dat het gerechtshof in Den Haag hem in hoger beroep heeft vrijgesproken van opruiing. "Niet alleen voor mij, maar voor de vrijheid van meningsuiting van ons allemaal", zegt hij in een video op X.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans is nog niet bereid om de verhoging van het eigen risico in de zorg aan te passen. Tijdens het debat over de begroting van haar ministerie wees de VVD-minister "uitgestoken handen" van Tweede Kamerleden af.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het kabinet is alert op Iraanse cyberaanvallen, zei minister David van Weel (Justitie, VVD) na afloop van een vergadering met EU-ministers van Justitie. Hij wil niet zeggen of Nederland extra maatregelen neemt voor de fysieke beveiliging van Israëlische en Amerikaanse doelen en joodse instellingen.
6 uur geleden