Minister De Jonge verwerpt kritiek over nut woningbouwimpuls
DEN HAAG (ANP) - Minister Hugo de Jonge (Volkshuisvesting) is het niet eens met de kritiek van de Algemene Rekenkamer dat de miljarden euro's die het kabinet in de bouw van extra woningen heeft gestoken en weer gaat steken, geen bewijsbaar nut en effect hebben. Volgens De Jonge heeft de maatregel, de zogeheten Woningbouwimpuls, wel degelijk effect gehad op de "snelheid en continuïteit" van de bouw van (betaalbare) woningen.
Het vorige kabinet heeft de Woningbouwimpuls in 2019 ingevoerd als belangrijkste maatregel om het groeiende woningtekort aan te pakken. In 2020 en 2021 hebben 93 gemeenten daaruit 855 miljoen euro gekregen om bouwprojecten uit te voeren, schrijft De Jonge aan de Tweede Kamer. Zonder die extra rijksfinanciering zouden er minder woningbouwprojecten van de grond komen, hoort de minister van gemeenten terug. Zeker als het gaat om de bouw van meer betaalbare woningen. Die leveren vaak te weinig op om tot een sluitende begroting te komen.
De Woningbouwimpuls kan een gemeente volgens De Jonge helpen een plan alsnog financieel rond te krijgen. "Op deze manier kan de bouw van de betaalbare woningen, waar de vraag groot naar is, toch worden bewerkstelligd", schrijft de woonminister.
Strenger controleren
Een aantal kritiekpunten van de Algemene Rekenkamer deelt De Jonge wel, en gaat op een aantal punten gemeenten strenger controleren. Zo gaat hij er strenger op toezien dat het rijksgeld alleen terechtkomt bij woningbouwprojecten die anders niet van de grond komen.
De aanbeveling van de Algemene Rekenkamer om de regeling flink te herzien omdat die in haar huidige vorm niet leidt tot de beoogde doelen, legt de minister terzijde. Na onderzoek constateerde de Rekenkamer eind juni dat het bij de minister "aan betrouwbare informatie ontbreekt" of er "door deze regeling sneller, betaalbaarder en meer huizen gebouwd worden". De regeling biedt volgens De Jonge wel degelijk "een doelmatige besteding van de publieke middelen". Als blijkt dat het project ondanks strikte afspraken niet van de grond komt, word de rijksbijdrage teruggevorderd, benadrukt de minister.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Scheidend minister-president Dick Schoof vond het premierschap "niet de makkelijkste baan" die hij ooit had, maar "wel de leukste". Dat zegt hij in een videoboodschap die hij daags voor zijn vertrek op X heeft geplaatst. Hij bedankt daarin de Nederlandse bevolking "voor alle steun, aardige woorden en opbouwende kritiek" in de afgelopen anderhalf jaar.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Dick Schoof heeft zondag op X gememoreerd dat de Winterspelen erop zitten voor Nederland. "Wat was het een ongelooflijk mooi feest en wat hebben we genoten van twee weken absolute topsport. Met tien gouden, zeven zilveren en drie bronzen medailles waren dit de meest succesvolle Winterspelen ooit."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het werk van Rob Jetten als formateur zit erop. De politiek leider van D66 heeft zaterdag zijn eindverslag overhandigd aan Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen. Maandag wordt hij beëdigd als minister-president.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe stelsel om belasting te heffen op het rendement op vermogen ligt "bovenop de stapel" als D66'er Eelco Eerenberg maandag begint als staatssecretaris van Financiën. De vervanger van Nathalie van Berkel - die zich deze week terugtrok na ophef over onjuistheden in haar cv - sprak dit vermoeden uit na zijn kennismaking met aanstaand premier Rob Jetten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Aankomend premier Rob Jetten (D66) hoort graag "input" van partijen in de Tweede Kamer nu de planbureaus de kabinetsplannen hebben doorgerekend. "Dan kunnen we richting de zomer, als we de definitieve begroting van volgend jaar maken, daar goed naar kijken."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De coalitie van D66, VVD en CDA investeert onderaan de streep toch niet in ontwikkelingssamenwerking. Hoewel er jaarlijks 257 miljoen euro voor wordt uitgetrokken, gaat ongeveer hetzelfde bedrag de komende jaren vanuit dat potje naar asielopvang. Het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving noemen het een "ombuiging" in de doorrekening.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Caroline van der Plas stopt als partijleider en fractievoorzitter van de BBB. Dat meldt de partij. Tweede Kamerlid Henk Vermeer volgt haar op. Van der Plas blijft wel actief als Kamerlid.
2 dagen geleden