Minister de Jonge overleeft debat over mondkapjesdeal
DEN HAAG (ANP) - Minister Hugo de Jonge heeft het debat over de mondkapjesdeal met Sywert van Lienden overleefd. Een motie van wantrouwen, "met zwaar gemoed" ingediend door de PvdA, kreeg brede steun van de oppositie, maar haalde het niet. De coalitiepartijen en onder meer de SGP bleven achter de CDA-bewindsman staan.
Volgens Attje Kuiken (PvdA) was minister De Jonge als minister van Volksgezondheid "niet eerlijk over zijn precieze betrokkenheid, niet tijdig en niet volledig met de informatie" bij de deal. Jesse Klaver (GroenLinks) vond dat de minister geen afscheid heeft genomen van de "oude bestuurscultuur". Hij kwam pas op het allerlaatste moment met de door de Kamer gevraagde informatie. De motie werd mede ingediend door DENK, SP, Groep Van Haga, Partij voor de Dieren, BBB, PVV en Forum voor Democratie.
De Jonge bood zijn "oprechte excuses" aan omdat hij de Kamer onvolledig heeft geïnformeerd. Hij ontkende bij de totstandkoming van de deal van 100 miljoen euro met Van Lienden betrokken te zijn geweest. Hij zei dat hij veel verwarring had kunnen voorkomen als hij eerder openheid had gegeven.
Genoeg
Dat was genoeg voor de coalitie en nog enkele partijen. Zij willen eerst het grote onderzoek naar de mondkapjesdeal afwachten. Dat wordt uitgevoerd door Deloitte. "Op dit moment kun je nog niet het volledige oordeel hebben", zei Mirjam Bikker (ChristenUnie). Kees van der Staaij (SGP) noemde het debat "een tussenstand".
De Kamer debatteerde de hele dag over de mondkapjesdeal. Het was al een staatsrechtelijke novum dat De Jonge hier op eigen verzoek bij was. De Sywert-deal zit in de portefeuille van minister Conny Helder (Langdurige Zorg). Het zat Van der Staaij niet lekker. Hij sprak van een "ongemakkelijk en ongewoon debat".
Groot tekort
Aan het begin van de coronacrisis, toen er een groot tekort was aan persoonlijke beschermingsmiddelen, kreeg Van Lienden van het ministerie van Volksgezondheid groen licht om mondkapjes te leveren. Van Lienden zei steeds dit 'om niet' te doen, maar achteraf bleken hij en twee zakenpartners miljoenen aan de zaak te hebben verdiend.
De Jonge ontkende altijd bij die deal betrokken te zijn geweest, maar uit vrijgegeven documenten kwam een ander beeld naar voren. Hij had zich er wel degelijk mee bemoeid. Naar eigen zeggen om te voorkomen dat Van Lienden een concurrent van zijn ministerie zou worden in de jacht op beschermingsmiddelen.
Minister Helder kreeg het ook nog aan de stok met de oppositie. Die vond dat zij zich niet hield aan de richtlijnen voor het delen van informatie met de Kamer. Zij stuurde wel documenten op verzoek van De Jonge naar de Kamer, terwijl die daar al lang om heeft gevraagd. Uiteindelijk liep het met een sisser af nadat Helder haar excuses had aangeboden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap wil de NPO toestaan 10 procent van de zendtijd aan reclame te besteden, bevestigen ingewijden na berichtgeving van De Telegraaf. Dat is nu nog 8 procent. De publieke omroep zou daar volgens de minister 10 miljoen euro meer mee verdienen. Op die manier moet een deel van in totaal 150 miljoen euro aan bezuinigingen worden terugverdiend.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA spreken vrijdag onder begeleiding van informateur Sybrand Buma over economie en klimaat. Net als op andere onderhandelingsdagen schuiven ook experts aan. Partijleiders Rob Jetten (D66) en Henri Bontenbal (CDA) gaan onder andere in gesprek met voormalig ASML-topman Peter Wennink, die werkt aan een advies aan het kabinet over het investeringsklimaat.
48 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD heeft een initiatiefwetsvoorstel ingediend dat het mogelijk moet maken dat een kind maximaal vier ouders krijgt, verdeeld over maximaal twee huishoudens. Het meerouderschap moet wel voor de zwangerschap door een rechter worden toegekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het initiatiefwetsvoorstel dat het mogelijk maakt dat een kind maximaal vier ouders heeft, is volgens lhbti+ belangenorganisaties COC Nederland en Meer dan Gewenst "een cruciale stap voorwaarts voor meeroudergezinnen".
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De leiders van de formerende partijen D66 en CDA zijn donderdag in gesprek gegaan met VVD-leider Dilan Yeşilgöz over de uitspraken van voormalig informateur Hans Wijers (D66), bevestigen bronnen na berichtgeving van De Telegraaf. Yeşilgöz sprak het woensdag zelf al uit met Wijers.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bedrijven met minder dan 250 werknemers hoeven vanaf 2027 niet meer de CO2-uitstoot bij te houden die wordt veroorzaakt door zakelijke reizen en woon-werkverkeer. Dat schrijft demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen (Infrastructuur, VVD) donderdag aan de Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na ruim een jaar voorbereiding hebben het ministerie van Landbouw en Natuur (LVVN) en de provincies het Landelijk Informatiepunt Wolven geopend. Hier kan iedereen terecht met "vragen en zorgen" over wolven. Het informatiepunt, beheerd door de provinciale uitvoeringsorganisatie BIJ12, is te bereiken via een website en een telefoonnummer.
3 uur geleden