Minister de Jonge overleeft debat over mondkapjesdeal
DEN HAAG (ANP) - Minister Hugo de Jonge heeft het debat over de mondkapjesdeal met Sywert van Lienden overleefd. Een motie van wantrouwen, "met zwaar gemoed" ingediend door de PvdA, kreeg brede steun van de oppositie, maar haalde het niet. De coalitiepartijen en onder meer de SGP bleven achter de CDA-bewindsman staan.
Volgens Attje Kuiken (PvdA) was minister De Jonge als minister van Volksgezondheid "niet eerlijk over zijn precieze betrokkenheid, niet tijdig en niet volledig met de informatie" bij de deal. Jesse Klaver (GroenLinks) vond dat de minister geen afscheid heeft genomen van de "oude bestuurscultuur". Hij kwam pas op het allerlaatste moment met de door de Kamer gevraagde informatie. De motie werd mede ingediend door DENK, SP, Groep Van Haga, Partij voor de Dieren, BBB, PVV en Forum voor Democratie.
De Jonge bood zijn "oprechte excuses" aan omdat hij de Kamer onvolledig heeft geïnformeerd. Hij ontkende bij de totstandkoming van de deal van 100 miljoen euro met Van Lienden betrokken te zijn geweest. Hij zei dat hij veel verwarring had kunnen voorkomen als hij eerder openheid had gegeven.
Genoeg
Dat was genoeg voor de coalitie en nog enkele partijen. Zij willen eerst het grote onderzoek naar de mondkapjesdeal afwachten. Dat wordt uitgevoerd door Deloitte. "Op dit moment kun je nog niet het volledige oordeel hebben", zei Mirjam Bikker (ChristenUnie). Kees van der Staaij (SGP) noemde het debat "een tussenstand".
De Kamer debatteerde de hele dag over de mondkapjesdeal. Het was al een staatsrechtelijke novum dat De Jonge hier op eigen verzoek bij was. De Sywert-deal zit in de portefeuille van minister Conny Helder (Langdurige Zorg). Het zat Van der Staaij niet lekker. Hij sprak van een "ongemakkelijk en ongewoon debat".
Groot tekort
Aan het begin van de coronacrisis, toen er een groot tekort was aan persoonlijke beschermingsmiddelen, kreeg Van Lienden van het ministerie van Volksgezondheid groen licht om mondkapjes te leveren. Van Lienden zei steeds dit 'om niet' te doen, maar achteraf bleken hij en twee zakenpartners miljoenen aan de zaak te hebben verdiend.
De Jonge ontkende altijd bij die deal betrokken te zijn geweest, maar uit vrijgegeven documenten kwam een ander beeld naar voren. Hij had zich er wel degelijk mee bemoeid. Naar eigen zeggen om te voorkomen dat Van Lienden een concurrent van zijn ministerie zou worden in de jacht op beschermingsmiddelen.
Minister Helder kreeg het ook nog aan de stok met de oppositie. Die vond dat zij zich niet hield aan de richtlijnen voor het delen van informatie met de Kamer. Zij stuurde wel documenten op verzoek van De Jonge naar de Kamer, terwijl die daar al lang om heeft gevraagd. Uiteindelijk liep het met een sisser af nadat Helder haar excuses had aangeboden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het bedrag voor beveiliging van Joodse gebouwen en instellingen wordt voor 2026 met 700.000 euro verhoogd tot 2 miljoen euro. Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid maakte dit bekend in een debat over onveiligheid van de Joodse gemeenschap in Nederland.
22 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - ChristenUnie-leider Mirjam Bikker wil dat de Nederlandse overheid betaalt voor de beveiliging van Joodse instellingen en gebouwen. Nu moeten die organisaties dat nog zelf betalen, maar volgens Bikker is veiligheid een kerntaak van de overheid. Ze noemt de situatie schrijnend.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-premier Rob Jetten heeft "boven op" de asielwetten gezeten, vindt D66-fractieleider Jan Paternotte. "Ik denk dat hij juist enorm zijn best heeft gedaan in zijn rol als premier," zegt hij in reactie op verwijten jegens Jetten van met name rechtse partijen zoals PVV en JA21.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geert Wilders (PVV) weigert verantwoordelijkheid te nemen voor het verwerpen van de asielnoodmaatregelenwet in de Eerste Kamer. Zijn partij maakte vorige week een draai in de Eerste Kamer en besloot tegen een aanpassing van de wet te stemmen, waardoor uiteindelijk CDA en SGP de wet niet meer steunden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer Ruben Brekelmans is "verbijsterd" over het stemgedrag van met name D66 in de senaat over de strenge asielwetten. De partij zocht volgens hem naar redenen om tegen te stemmen. "Ik heb daar geen woorden voor."
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voormalig PVV-parlementariër Gidi Markuszower is woedend op zijn oude partij omdat die met haar stemgedrag in de Eerste Kamer de strenge asielwetten van de eigen ex-minister Marjolein Faber heeft laten stranden. Hij spreekt van "politiek theater" en noemt de gang van zaken "schandalig".
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft D66 de schuld dat de asielnoodmaatregelenwet dinsdag geen meerderheid kreeg in de Eerste Kamer. Die wet sneuvelde, omdat een aanpassing die hulp aan illegalen niet langer strafbaar maakt het ook niet haalde. Die was nodig voor het CDA en de SGP om de wet aan een meerderheid te helpen.
7 uur geleden