Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister de Jonge overleeft debat over mondkapjesdeal

Minister de Jonge overleeft debat over mondkapjesdeal

DEN HAAG (ANP) - Minister Hugo de Jonge heeft het debat over de mondkapjesdeal met Sywert van Lienden overleefd. Een motie van wantrouwen, "met zwaar gemoed" ingediend door de PvdA, kreeg brede steun van de oppositie, maar haalde het niet. De coalitiepartijen en onder meer de SGP bleven achter de CDA-bewindsman staan.

Volgens Attje Kuiken (PvdA) was minister De Jonge als minister van Volksgezondheid "niet eerlijk over zijn precieze betrokkenheid, niet tijdig en niet volledig met de informatie" bij de deal. Jesse Klaver (GroenLinks) vond dat de minister geen afscheid heeft genomen van de "oude bestuurscultuur". Hij kwam pas op het allerlaatste moment met de door de Kamer gevraagde informatie. De motie werd mede ingediend door DENK, SP, Groep Van Haga, Partij voor de Dieren, BBB, PVV en Forum voor Democratie.

De Jonge bood zijn "oprechte excuses" aan omdat hij de Kamer onvolledig heeft geïnformeerd. Hij ontkende bij de totstandkoming van de deal van 100 miljoen euro met Van Lienden betrokken te zijn geweest. Hij zei dat hij veel verwarring had kunnen voorkomen als hij eerder openheid had gegeven.

Genoeg

Dat was genoeg voor de coalitie en nog enkele partijen. Zij willen eerst het grote onderzoek naar de mondkapjesdeal afwachten. Dat wordt uitgevoerd door Deloitte. "Op dit moment kun je nog niet het volledige oordeel hebben", zei Mirjam Bikker (ChristenUnie). Kees van der Staaij (SGP) noemde het debat "een tussenstand".

De Kamer debatteerde de hele dag over de mondkapjesdeal. Het was al een staatsrechtelijke novum dat De Jonge hier op eigen verzoek bij was. De Sywert-deal zit in de portefeuille van minister Conny Helder (Langdurige Zorg). Het zat Van der Staaij niet lekker. Hij sprak van een "ongemakkelijk en ongewoon debat".

Groot tekort

Aan het begin van de coronacrisis, toen er een groot tekort was aan persoonlijke beschermingsmiddelen, kreeg Van Lienden van het ministerie van Volksgezondheid groen licht om mondkapjes te leveren. Van Lienden zei steeds dit 'om niet' te doen, maar achteraf bleken hij en twee zakenpartners miljoenen aan de zaak te hebben verdiend.

De Jonge ontkende altijd bij die deal betrokken te zijn geweest, maar uit vrijgegeven documenten kwam een ander beeld naar voren. Hij had zich er wel degelijk mee bemoeid. Naar eigen zeggen om te voorkomen dat Van Lienden een concurrent van zijn ministerie zou worden in de jacht op beschermingsmiddelen.

Minister Helder kreeg het ook nog aan de stok met de oppositie. Die vond dat zij zich niet hield aan de richtlijnen voor het delen van informatie met de Kamer. Zij stuurde wel documenten op verzoek van De Jonge naar de Kamer, terwijl die daar al lang om heeft gevraagd. Uiteindelijk liep het met een sisser af nadat Helder haar excuses had aangeboden.

Meer uit Politiek

Rob Jetten zou jongste premier ooit worden

DEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.

6 uur geleden
Halsema doet verwachtingsvolle handreiking aan nieuw kabinet

DEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".

17 uur geleden
FVD: coalitie slaat met regeerakkoord verkeerde richting in

DEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.

20 uur geleden
Nieuw kabinet moet besluiten over medische evacuaties uit Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.

21 uur geleden
Wetten toetsen aan grondwet moet mogelijk worden, vindt coalitie

DEN HAAG (ANP) - De rechter moet wetten kunnen toetsen aan de grondwet, vindt de coalitie. D66, VVD en CDA willen daarvoor artikel 120 van de grondwet aanpassen, waarin het toetsingsverbod is vastgelegd.

21 uur geleden
BBB ziet veel tekentafelplannen in coalitieakkoord

DEN HAAG (ANP) - Wat Caroline van der Plas betreft staat het coalitieakkoord vol met "tekentafelplannen waarvan de rekening terechtkomt op de keukentafel". De BBB-leider vindt dat de partijen te weinig aandacht hebben voor gebieden buiten de Randstad en ziet forse lastenverzwaringen voor huishoudens. Het pakket aan plannen is volgens haar "desastreus voor het platteland".

21 uur geleden
PvdD: nieuw kabinet is stap vooruit, maar dat is niet moeilijk

DEN HAAG (ANP) - Het aankomende kabinet is een stap vooruit vergeleken met het huidige, schrijft Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren op Bluesky. "Maar laten we het zeggen zoals het is: zo moeilijk was dat niet."

21 uur geleden