
Minister: dat politie 'weigeragent' ruimte laat is misverstand
DEN HAAG (ANP) - De politie werkt niet mee als agenten weigeren Joodse instellingen of evenementen te beveiligen, verzekerde justitieminister David van Weel woensdag. Dat de politie roosters soms wel zou willen aanpassen voor politiemensen met gewetensbezwaren, is volgens hem "verkeerd naar buiten gekomen".
Berichten over agenten die de beveiliging van bijvoorbeeld synagoges, moskeeën of klimaatprotesten aan collega's zouden mogen overlaten, wekten een dag eerder veel verontwaardiging. Tweede Kamerleden reageerden boos op de verklaring van de politie dat dienstroosters soms kunnen worden aangepast om politiemensen met morele bedenkingen tegemoet te komen. Van Weel moet binnenkort in de Kamer tekst en uitleg komen verschaffen.
Maar er is een misverstand in het spel, zei Van Weel woensdagochtend in de ochtendtalkshow Goedemorgen Nederland. Korpschef Janny Knol is het met hem eens dat "daarvoor geen ruimte in het politiewerk" is. De woordvoerders van de politie hebben dat volgens de minister ten onrechte naar buiten gebracht.
Dat betekent volgens Van Weel niet per se dat 'weigeragenten' moeten vrezen voor hun baan. "Ik weet niet of we dan meteen tot ontslag overgaan. Maar mensen die een opdracht krijgen om een synagoge of een Joodse onderwijsinstelling te beveiligen, die moeten dat gewoon doen. Dat is deel van het politiewerk."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch over de aanpak van probleemwolven die demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) voor ogen heeft. Hij wil het te makkelijk maken om een wolf te vangen of zelfs te doden en dat is strijdig met Europese natuurbeschermingsregels, aldus de belangrijkste adviseur van de regering op wetgevingsgebied.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici. Ze beoordelen de mate waarin ze zich gehoord voelen met een 4,4. Vorig jaar was dit een 4,5. Hun grootste zorgen zijn pesten (41 procent), woningnood (36 procent) en veiligheid (36 procent), meldt UNICEF Nederland in het jaarlijkse UNICEF-jongerenadvies. Twee van de drie grootste zorgen zijn hetzelfde als vorig jaar. "Er is dus weinig veranderd", concludeert UNICEF.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.
1 dag geledenUTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."
3 dagen geleden