Minister Bruins Slot: financiële positie gemeenten verbeterd
DEN HAAG (ANP) - De financiële positie van gemeenten is in vergelijking met de afgelopen jaren verbeterd, ziet minister Hanke Bruins Slot van Binnenlandse Zaken. In 2020 hielden gemeenten 4,6 miljard euro over en vorig jaar 1,8 miljard euro. In eerdere jaren keken gemeenten tegen enorme tekorten aan, vooral vanwege de almaar stijgende uitgaven op de jeugdzorg. Omdat gemeenten die tekorten lang uit eigen geld hebben aangevuld, is volgens hen het voorzieningenniveau voor burgers en bedrijven achteruitgegaan.
Bruins Slot zegt dat het moeilijk is "om objectief aan te tonen wat het voorzieningenniveau precies is en hoe het zich ontwikkelt", schrijft ze aan de Tweede Kamer. Wel erkent ze dat gemeenten - naast het aanvullen van het tekort uit eigen geld - investeringen hebben uit- of afgesteld en ook vaak binnen de eigen organisatie hebben bezuinigd.
Overschotten zijn niet per se goed nieuws, zegt Bruins Slot. Gemeenten hadden de afgelopen jaren mogelijk onvoldoende capaciteit om nieuw beleid uit te voeren, waardoor geld op de plank is blijven liggen. "Gemeenten hebben in de afgelopen jaren hard gewerkt om de corona- en vluchtelingencrisis het hoofd te bieden. Andere projecten komen hierdoor niet of vertraagd tot uitvoering." Daarnaast kampen ook gemeenten met grote personeelstekorten.
De overschotten over 2020 en 2021 laten ook op een punt een enigszins vertekend beeld zien, blijkt uit de brief van de minister. Het overschot van 2020 komt grotendeels door een eenmalige meevaller van 4,1 miljard euro, door de verkoop van nutsbedrijf Eneco. Het overschot over 2021 komt onder meer omdat een deel van de coronacompensatie van het rijk (550 miljoen euro) pas laat aan gemeenten is overgemaakt.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - SGP-leider Chris Stoffer vindt dat het kabinet al voor de zomer met gesprekken over de begroting had moeten beginnen. "Dat had ik wel verwacht, ja", zei hij voorafgaand aan zijn eigen gesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz (VVD) en Bart van den Brink (CDA).
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mirjam Bikker wil dat de rekening van stijgende prijzen niet eenzijdig bij werkende mensen wordt neergelegd. "En dat dreigt wel te gebeuren", zei de leider van de ChristenUnie voorafgaand aan een begrotingsgesprek met premier Rob Jetten en vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - 50PLUS-leider Jan Struijs is kritisch op het minderheidskabinet. Volgens hem zou het "voor het land" verstandiger zijn als het kabinet alsnog een gedoogconstructie aangaat. "Maar voor ons is het beter om verder te gaan met een minderheidskabinet", zei hij voorafgaand aan een gesprek over de begroting.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nachten van minister van Financiën Eelco Heinen (VVD) zijn "al korter". Dat zei de bewindsman voorafgaand aan een begrotingsraad, een extra ministerraad over de begroting. En hij verwacht dat de gesprekken alleen maar zwaarder worden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-fractievoorzitter Jan Paternotte vindt dat oppositiepartijen PRO en JA21 elkaar niet moeten uitsluiten bij de gesprekken over de begroting. Beide partijen hebben afgelopen dagen gezegd dat de verschillen tussen wat ze willen te groot zijn om dezelfde begroting te kunnen steunen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen verwacht met haar vriend een kindje en gaat daarom eind november met zwangerschapsverlof, zo meldt de leider van de Partij voor de Dieren. Haar partijgenoot Ines Kostić zal haar dan tijdelijk vervangen als fractievoorzitter.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft er spijt van dat het de Tweede Kamer niet eerder heeft geïnformeerd over het terugvinden van een 'datakluis' met tientallen miljoenen documenten over het toeslagenschandaal. Dat antwoordt staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66), ook namens staatssecretaris Sandra Palmen (Toeslagen, partijloos), op Kamervragen. Tegelijk geven ze aan dat er geen opzet is geweest om informatie achter te houden of belastingplichtigen te duperen.
1 dag geleden