Minister Bruins Slot bij herdenking genocide in Rwanda
KIGALI (ANP) - Minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) is zondag bij de herdenkingsceremonie in Rwanda van de genocide die daar dertig jaar geleden op die dag begon. Toen werden binnen een paar maanden zeker 800.000 mensen vermoord, voornamelijk Tutsi's, maar ook gematigde Hutu's.
"De genocide in Rwanda is een van de grootste humanitaire tragedies uit de geschiedenis. Dit mag niet worden vergeten. Daarom is het belangrijk om hier stil bij te blijven staan", zegt de demissionaire bewindsvrouw.
De genocide begon nadat het vliegtuig van president Juvénal Habyarimana (een Hutu) uit de lucht was geschoten bij de hoofdstad Kigali. Nog altijd is niet opgehelderd wie daar verantwoordelijk voor was. Na de vliegramp openden extremistische Hutu's de jacht op Tutsi's. Internationaal werd niet ingegrepen.
Huidig president Paul Kagame, destijds rebellenleider, maakte een eind aan de volkerenmoord. Hij en zijn vertrouwelingen hebben sindsdien de touwtjes stevig in handen in het land in het oosten van Afrika. Op economisch gebied is veel vooruitgang geboekt onder Kagame, maar dat is ten koste gegaan van de democratie.
"Nederland zet zich wereldwijd in voor de strijd tegen straffeloosheid voor internationale misdrijven", aldus Bruins Slot. "Zo ook in Rwanda, waar we ons hebben ingezet voor gerechtigheid voor de slachtoffers van de genocide tegen de Tutsi, onder meer door bij te dragen aan de wederopbouw van de justitiesector in Rwanda."
Na het bezoek aan Rwanda reist de minister door naar Ethiopië.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Ziekenhuizen in de noordelijke provincies waarschuwen hun patiënten dat het maandagochtend heel glad kan zijn. Als ze de weg niet op willen, kunnen ze contact opnemen om een afspraak telefonisch te houden of die te laten verzetten.
2 uur geledenCREIL (ANP) - Bij een legbedrijf in het dorp Creil in Flevoland is vogelgriep vastgesteld. Om verdere verspreiding van het virus te voorkomen, worden de ongeveer 43.000 dieren op het terrein gedood door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA).
2 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Arriva laat zijn treinen en bussen maandag volgens planning rijden. Er zijn wel een paar aanpassingen aan de dienstregeling. Zo rijden er minder spitstreinen tussen Leeuwarden en Sneek, tussen Groningen en Warffum en tussen Arnhem Centraal en Doetinchem. Ook zijn de treinen iets korter dan gebruikelijk.
3 uur geledenSTEENWIJK (ANP) - Burgemeester Erik de Groot van de Overijsselse gemeente Steenwijkerland heeft in een verklaring zijn medeleven uitgesproken met de ouders en familie van de 8-jarige jongen uit Steenwijk die zondag dood werd gevonden. "Het ergste scenario is waarheid geworden", zegt hij over het overlijden van het kind, dat sinds zaterdagavond vermist was.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam rijden de metro's, trams en bussen maandag volgens de gewone dienstregeling. Het Gemeentelijk Vervoersbedrijf (GVB) laat dat zondagavond weten. In de provincie Noord-Holland geldt tussen zondag 23.00 uur en maandag 04.00 uur code oranje voor gladheid.
3 uur geledenDEVENTER (ANP) - Vervoerder Keolis gaat er voorlopig van uit dat zijn treinen en bussen maandag gewoon kunnen rijden, ondanks code oranje vanwege de verwachte gladheid. "Het is een beetje koffiedik kijken, het kan gaan ijzelen maar het kan ook dooien. Eerst gaan we proberen te rijden, we hopen dat het te doen is. Maar als dat niet zo is en het gevaarlijk wordt, kan het zijn dat we de bussen naar binnen halen", zegt een woordvoerster.
3 uur geledenDE BILT (ANP) - Ook in Zuid-Holland kan het in de nacht van zondag op maandag glad worden door ijzel. Het KNMI heeft ook voor die provincie code oranje afgegeven, die vanaf 23.00 uur ingaat. Eerder werd die waarschuwing al afgegeven voor alle andere provincies, behalve Zeeland.
5 uur geleden