Minister Bruins Slot bij herdenking genocide in Rwanda
KIGALI (ANP) - Minister Hanke Bruins Slot (Buitenlandse Zaken) is zondag bij de herdenkingsceremonie in Rwanda van de genocide die daar dertig jaar geleden op die dag begon. Toen werden binnen een paar maanden zeker 800.000 mensen vermoord, voornamelijk Tutsi's, maar ook gematigde Hutu's.
"De genocide in Rwanda is een van de grootste humanitaire tragedies uit de geschiedenis. Dit mag niet worden vergeten. Daarom is het belangrijk om hier stil bij te blijven staan", zegt de demissionaire bewindsvrouw.
De genocide begon nadat het vliegtuig van president Juvénal Habyarimana (een Hutu) uit de lucht was geschoten bij de hoofdstad Kigali. Nog altijd is niet opgehelderd wie daar verantwoordelijk voor was. Na de vliegramp openden extremistische Hutu's de jacht op Tutsi's. Internationaal werd niet ingegrepen.
Huidig president Paul Kagame, destijds rebellenleider, maakte een eind aan de volkerenmoord. Hij en zijn vertrouwelingen hebben sindsdien de touwtjes stevig in handen in het land in het oosten van Afrika. Op economisch gebied is veel vooruitgang geboekt onder Kagame, maar dat is ten koste gegaan van de democratie.
"Nederland zet zich wereldwijd in voor de strijd tegen straffeloosheid voor internationale misdrijven", aldus Bruins Slot. "Zo ook in Rwanda, waar we ons hebben ingezet voor gerechtigheid voor de slachtoffers van de genocide tegen de Tutsi, onder meer door bij te dragen aan de wederopbouw van de justitiesector in Rwanda."
Na het bezoek aan Rwanda reist de minister door naar Ethiopië.
Meer uit Binnenland
IJSSELSTEIN (ANP) - Bij de ongeregeldheden in IJsselstein zijn zaterdagnacht politieagenten belaagd en met vuurwerk bestookt. Een agent raakte gewond doordat het vuurwerk bij zijn hoofd ontplofte. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis, meldt de politie.
22 minuten geledenLOOSDRECHT (ANP) - Het afnemende draagvlak voor de opvang van asielzoekers is niet los te koppelen van het kabinetsbeleid. Dat zei waarnemend burgemeester Mark Verheijen van Wijdemeren zondag in het tv-programma Buitenhof.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Recente lokale protesten tegen de komst van asielzoekerscentra en -opvang zijn opgestookt door het extreemrechtse netwerk Identitair Verzet (IDV), dat na een stillere periode weer in opkomst is. Dat zegt het onderzoeksplatform Justice for Prosperity (JfP). Identitair Verzet is volgens JfP de Nederlandse tak van een internationale, extreemrechtse organisatie, die de stem van de gewone burger kaapt, zonder dat die het in de gaten heeft.
2 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Afgelopen nacht was "bruut" voor IJsselstein, zegt burgemeester Ester Weststeijn van de Utrechtse gemeente. Relschoppers vernielden daar delen van het stadhuis en het naastgelegen theater. De burgemeester zegt het geweld te verafschuwen.
2 uur geledenWAGENINGEN (ANP) - De regen die dit weekend valt, helpt vooralsnog weinig om het risico op natuurbranden te verkleinen. Dat zegt onderzoeker Gerbert Roerink van Wageningen University & Research. "Het gevaar is nog niet geweken."
3 uur geledenERMELO (ANP) - De politie onderzoekt of de brand die zaterdag woedde bij een dessertbedrijf in Ermelo mogelijk is aangestoken. Dat bevestigt een woordvoerster van de politie zondag na berichtgeving door Omroep Gelderland.
4 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij het gemeentehuis en het Fulcotheater in IJsselstein zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie na berichtgeving door RTV Utrecht. Voor zover bekend zijn er nog geen aanhoudingen verricht.
4 uur geleden