Minister Bruins: langstudeerboete pas 2028 van kracht
DEN HAAG (ANP) - De langstudeerboete wordt pas in 2028 van kracht, meldde onderwijsminister Eppo Bruins donderdag in het debat over zijn begroting. Dat terwijl in het hoofdlijnenakkoord staat vermeld dat deze maatregel de schatkist in 2026 al 95 miljoen euro moet opleveren en een jaar later 285 miljoen euro.
Om deze bedragen op te halen zal op een andere manier moeten worden bezuinigd op het ministerie, zei de bewindsman. Tot onvrede van oppositiepartijen weigerde hij duidelijk te maken hoe hij dat geld wil ophalen.
Bruins heeft meer tijd nodig om de langstudeerboete te vertalen in wetgeving en ervoor te zorgen dat de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) de maatregel vervolgens kan uitvoeren.
De coalitiepartijen hebben afgesproken dat studenten met meer dan één jaar uitloop op hun studie 3000 euro extra collegegeld moeten betalen. Bruins is deze maatregel nog aan het uitwerken en belooft hier meer over bekend te maken in het eerste kwartaal van 2025. Dan gaat hij ook in op het verzoek van Kamerleden om bepaalde groepen uit te zonderen van deze maatregel, zoals studenten die zwanger zijn of mantelzorg verlenen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat meer ruimte zoeken om op zee windenergie op te wekken, staat in een dinsdag gepubliceerd document. De plekken die tot nu toe zijn aangewezen, zijn mogelijk nog niet genoeg om het doel van 40 gigawatt te halen.
1 uur geledenBREDA (ANP) - Oekraïne zit op een duidelijke koers naar een EU-lidmaatschap, schrijft buitenlandminister Tom Berendsen op X. Dinsdag werd de jaarlijkse "Lviv-conferentie" gehouden in Breda, waarbij Nederland en Oekraïne samenwerken om dichter bij een toetreding tot de Europese Unie te komen. "We staan klaar om elke stap te ondersteunen", aldus Berendsen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wie onder het aankomende vuurwerkverbod toch vuurwerk legaal wil afsteken, moet minimaal 18 jaar zijn, vindt de Tweede Kamer. Een motie van CDA en Partij voor de Dieren waar dat voorstel in staat, kreeg dinsdag steun van een Kamermeerderheid.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland maakt 6 miljoen euro extra vrij voor humanitaire hulp aan slachtoffers van de oorlog in het Midden-Oosten. "De humanitaire situatie in het #MiddenOosten verslechtert snel. Juist nu hulp onder druk staat, moeten we meer doen", laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) dinsdag op X weten.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Senator Robert van Gasteren is niet langer welkom in de fractie van BBB in de Eerste Kamer. Dat meldt een woordvoerder van BBB. Aanleiding is dat Van Gasteren afgelopen vrijdag tijdens een ledenbijeenkomst publiekelijk zijn lidmaatschap van de partij opzegde.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De plotseling overleden Surinaamse oud-president Chan Santokhi heeft volgens premier Rob Jetten veel betekend voor zowel Suriname als Nederland. Santokhi stierf maandag onverwacht op 67-jarige leeftijd in Paramaribo.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
1 dag geleden