Minister Brekelmans ziet niets in herinvoeren opkomstplicht
LEEUWARDEN (ANP) - Minister van Defensie Ruben Brekelmans ziet niets in het herinvoeren van de opkomstplicht. Tijdens de Rede van Fryslân die Brekelmans donderdag in Leeuwarden hield, benadrukte hij dat werken bij Defensie vrijwillig moet zijn. De minister noemde het vrijwillige dienjaar een groot succes en meldde dat het wordt uitgebreid. Brekelmans riep alle inwoners van Friesland en Nederland op om de krijgsmacht te ondersteunen.
"In vredestijd is het de vraag wat de krijgsmacht voor de samenleving kan doen, maar in oorlogstijd is het de vraag wat de samenleving voor de krijgsmacht kan doen", zei Brekelmans. Hij wees erop dat Nederland momenteel in een 'grijze zone' verkeert, met bijna dagelijks incidenten die de veiligheid bedreigen.
Volgens de minister is de uitbreiding van Defensie, waaraan gewerkt wordt, noodzakelijk. Dit geldt ook voor Friesland, waar Defensie meerdere locaties heeft, waaronder de vliegbasis Leeuwarden. Daarover kreeg hij na zijn toespraak nog enkele vragen van omwonenden, die waren uitgenodigd voor de lezing. Brekelmans kon de vragen niet beantwoorden, omdat de uitbreidingsplannen nog niet gemaakt zijn.
Brekelmans begon zijn toespraak in het Fries, maar zei blij te zijn dat hij de rest in het Nederlands kon doen. Hij haalde meerdere keren de trotse aard van de Friezen aan. Zo zei hij dat de vastberadenheid van de Friese volksheld Grutte Pier uit de zestiende eeuw nodig is om Oekraïne en Europa veilig te houden.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De beperkingen op het ministerie van Financiën als gevolg van een digitale inbraak raken circa 1600 publieke instellingen die hun overtollige middelen bij het departement stallen. Het digitale portaal voor dit zogenoemde schatkistbankieren behoort tot de systemen die uit voorzorg zijn uitgeschakeld. Dat meldt minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - SGP en JA21 willen opheldering over het besluit van minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) om dit jaar al de bezuiniging op de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA ongedaan te maken. Vorige week stemde de Tweede Kamer nog tegen een voorstel om de oude subsidie van 19 miljoen te herstellen. "De begroting aanpassen zes dagen nadat erover gestemd is, getuigt niet van democratisch ethos", meent Chris Stoffer (SGP).
54 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.
1 dag geleden