Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister Brekelmans: Rutte probeert open gesprekscultuur bij NAVO

Minister Brekelmans: Rutte probeert open gesprekscultuur bij NAVO

BRUSSEL (ANP) - Oud-premier Mark Rutte probeert als nieuwe NAVO-chef de vergadercultuur bij de NAVO te veranderen, heeft minister Ruben Brekelmans van Defensie geobserveerd tijdens een vergadering van de 32 ministers van Defensie van het militaire bondgenootschap.

"Ik denk dat we er allemaal echt van hebben genoten dat de nieuwe secretaris-generaal probeert om van de vergadering een open conversatie te maken", zegt Brekelmans na afloop van de tweedaagse vergadering tegen de pers.

"In Nederland zijn we vertrouwd met het voeren van directe en open gesprekken, maar in een internationale setting is het natuurlijk vaak formeler", zegt Brekelmans. Rutte "moedigt mensen aan om echte discussies te voeren, omdat dit ons ook helpt om meer vooruitgang te boeken en elkaar beter te begrijpen met alle uitdagingen die we hebben", licht hij toe. "Als mensen dan meer vertellen over de nationale context en de beperkingen waar ze mee te maken krijgen, ontstaat er volgens mij ook meer wederzijds begrip."

Defensiebudget

Interne discussies zijn er binnen de NAVO onder meer over of de NAVO-landen een hoger percentage van hun bruto binnenlands product (bbp) moeten uitgeven aan defensie dan de nu afgesproken 2 procent. Sommige lidstaten willen naar bijvoorbeeld 2,5 of 3 procent gaan. Maar ook over bijvoorbeeld de toetreding van nieuwe bondgenoten, zoals nog dit jaar van Zweden en in de toekomst wellicht Oekraïne.

Dat Rutte een andere leider is dan zijn voorganger Jens Stoltenberg lijkt ook elders zichtbaar in het NAVO-hoofdkwartier. Rutte loopt er zelf in zijn eerste weken buiten het afgeschermde deel van het gebouw naar de Starbucks in het publieke gedeelte, een plaats waar Stoltenberg voor zover bekend niet is gesignaleerd. In een persconferentie samen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky slaan de twee elkaar kameraadschappelijk op de schouder en wisselen elkaar vlot als spreker af. Terwijl ervoor de persconferenties volgens een strak stramien verliepen met eerst de ene en dan de andere spreker.

Meer uit Politiek

Onderteken verklaring met Tata niet, zeiden ambtenaren Financiën

DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren van het ministerie van Financiën adviseerden vorig jaar tegen het ondertekenen van voorlopige afspraken met Tata Steel over verduurzaming. In de deal staat dat de staalfabriek in IJmuiden miljoenen tonnen CO2 minder gaat uitstoten en dat de overheid daar maximaal 2 miljard euro aan meebetaalt.

1 dag geleden
Sjoerdsma maakt 4 miljoen euro extra vrij voor bestrijding ebola

DEN HAAG (ANP) - Nederland maakt nog eens 4 miljoen euro vrij voor de bestrijding van het ebolavirus in de Democratische Republiek Congo (DRC) en Oeganda. Het geld is bestemd voor de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), meldt minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) woensdag.

1 dag geleden
Nijlgans en wasbeer afschieten mag zonder opdracht provincie

DEN HAAG (ANP) - Sommige dieren die niet in Nederland horen, mogen worden afgeschoten zonder opdracht van de provincie. Minister Jaimi van Essen (Natuur, D66) heeft daarvoor nieuwe regels gepubliceerd die hij op 1 januari wil laten ingaan. Op een lijst met 23 zogeheten invasieve exoten staan bijvoorbeeld de nijlgans, de wasbeer en de grijze eekhoorn.

2 dagen geleden
Jetten verwacht snel resultaat van nieuwe raketcoalitie

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht snel resultaat van een nieuwe Europese coalitie tegen ballistische raketten. "We verwachten eigenlijk binnen een jaar al te kunnen leveren voor een deel van het luchtafweergeschut, en binnen anderhalf jaar voor de meer complexe gevallen", zegt hij tegen het ANP.

2 dagen geleden
Jetten: absoluut niet meedoen aan plan Trump voor heffing Hormuz

DEN HAAG (ANP) - Nederland keurt het plan van de Amerikaanse president Donald Trump af om geld te gaan vragen van schepen die door de Straat van Hormuz varen. Dat zegt premier Rob Jetten tegen het ANP. "Van tolheffing kan geen sprake zijn. Dat vinden we echt Europabreed."

2 dagen geleden
Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat meedoen aan militaire oefeningen met Oekraïne. Dat zei premier Rob Jetten tegen het ANP na een bijeenkomst van de Coalition of the Willing in Parijs. De oefeningen vinden niet plaats in Oekraïne, maar op grondgebied van de EU, aldus de premier.

2 dagen geleden
Minister: wachtende asielzoekers Ter Apel opgevangen in pand

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) neemt maatregelen bij het aanmeldcentrum van Ter Apel nadat Rode Kruis en VluchtelingenWerk hun werk hier hebben gestaakt om de veiligheid. Asielzoekers die door grote drukte niet kunnen worden toegelaten tot het asielzoekerscentrum hoeven vanaf woensdag niet meer te wachten op het gras en worden in plaats daarvan overdag opgevangen in een pand op het terrein. Het terrein rond het asielzoekerscentrum wordt bovendien uitgeroepen tot veiligheidsrisicogebied, wat preventief fouilleren mogelijk maakt.

3 dagen geleden