Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Minister Brekelmans: Rutte probeert open gesprekscultuur bij NAVO

Minister Brekelmans: Rutte probeert open gesprekscultuur bij NAVO

BRUSSEL (ANP) - Oud-premier Mark Rutte probeert als nieuwe NAVO-chef de vergadercultuur bij de NAVO te veranderen, heeft minister Ruben Brekelmans van Defensie geobserveerd tijdens een vergadering van de 32 ministers van Defensie van het militaire bondgenootschap.

"Ik denk dat we er allemaal echt van hebben genoten dat de nieuwe secretaris-generaal probeert om van de vergadering een open conversatie te maken", zegt Brekelmans na afloop van de tweedaagse vergadering tegen de pers.

"In Nederland zijn we vertrouwd met het voeren van directe en open gesprekken, maar in een internationale setting is het natuurlijk vaak formeler", zegt Brekelmans. Rutte "moedigt mensen aan om echte discussies te voeren, omdat dit ons ook helpt om meer vooruitgang te boeken en elkaar beter te begrijpen met alle uitdagingen die we hebben", licht hij toe. "Als mensen dan meer vertellen over de nationale context en de beperkingen waar ze mee te maken krijgen, ontstaat er volgens mij ook meer wederzijds begrip."

Defensiebudget

Interne discussies zijn er binnen de NAVO onder meer over of de NAVO-landen een hoger percentage van hun bruto binnenlands product (bbp) moeten uitgeven aan defensie dan de nu afgesproken 2 procent. Sommige lidstaten willen naar bijvoorbeeld 2,5 of 3 procent gaan. Maar ook over bijvoorbeeld de toetreding van nieuwe bondgenoten, zoals nog dit jaar van Zweden en in de toekomst wellicht Oekraïne.

Dat Rutte een andere leider is dan zijn voorganger Jens Stoltenberg lijkt ook elders zichtbaar in het NAVO-hoofdkwartier. Rutte loopt er zelf in zijn eerste weken buiten het afgeschermde deel van het gebouw naar de Starbucks in het publieke gedeelte, een plaats waar Stoltenberg voor zover bekend niet is gesignaleerd. In een persconferentie samen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky slaan de twee elkaar kameraadschappelijk op de schouder en wisselen elkaar vlot als spreker af. Terwijl ervoor de persconferenties volgens een strak stramien verliepen met eerst de ene en dan de andere spreker.

Meer uit Politiek

Tweede Kamer wil energienoodfonds snel heropend zien

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.

4 uur geleden
Kamer wil extra geld voor agrarisch natuurbeheer

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.

5 uur geleden
GroenLinks-PvdA stelt maximumprijzen aan de pomp voor

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.

5 uur geleden
'Boycot Trump-WK', staat op petitie die Kamer ontvangt

DEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.

6 uur geleden
Gorinchem onderzoekt mogelijke stemfraude bij raadsverkiezingen

GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.

7 uur geleden
Minister belooft alleen bij uitzondering asielkind op te sluiten

DEN HAAG (ANP) - Asielkinderen zullen alleen bij uitzondering worden opgesloten na de invoering van het migratiepact, verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag in het debat hierover. Hij reageerde daarmee op zorgen uit de linkse oppositie over het kabinetsplan om het mogelijk te maken asielzoekers met kinderen in bepaalde gevallen op te sluiten in een detentiecentrum in Zeist terwijl ze hun asielprocedure afwachten.

1 dag geleden
Minister: andere gemeenten nodig voor oplossing Hardenberg

DEN HAAG (ANP) - Minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) heeft andere gemeenten nodig om het probleem in Hardenberg op te lossen. Dat zegt hij in reactie op het nieuws dat opvangorgaan COA na dinsdag een dwangsom gaat betalen aan de Overijsselse gemeente omdat de einddatum niet gehaald is. "Op dit moment zijn er gewoon meer locaties aan het sluiten dan dat er nieuwe locaties bij komen," zegt hij. "Zie daar het probleem."

1 dag geleden